Elektrogitar sesi kötü geliyor

Yexioth

Femtopat
UMC22 ses kartım var. ASIO4ALL driverını kullanıyorum. Amfi simulasyonunda clean amfinin sesi güzel geliyor fakat distortion metal amfiye gecince ses aşırı kötüleşiyor. Sorunu bilen var mı acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullanılan efekt pedallarının geneline denir. Distortion, delay reverb...

Buradan paylaşılmıyorsa youtubea falan yükleyip linkini atarsanız yardımcı olmayı deneriz.

Kullanılan efekt pedallarının geneline denir. Distortion, delay reverb...

Genel olarak ben bu amfi, ses kartı gibi olaylardan pek anlamıyorum fakat bu hata hevesimi kaçırdı eğer biliyorsanız sıkıntı ekipman kaynaklı mı yoksa ayar kaynaklı falan mı?

Son düzenleme:

Genel olarak ben bu amfi, ses kartı gibi olaylardan pek anlamıyorum fakat bu hata hevesimi kaçırdı eğer biliyorsanız sıkıntı ekipman kaynaklı mı yoksa ayar kaynaklı falan mı?

Öncelikle gitar akordunuz çok düşük. C ya da D ye göre mi kullanıyor sunuz? Bu başlangıçta hatalı bir tercih. Drop akordlar özel şarkılara göre kullanılır. Eğer bu şekilde gitar çalmaya başlarsanız tuşeniz hiç bir zaman oturmaz ve çok zorlanırsınız. Standard akord sistemine geçin.

İkinci olarak; tonda gain yok. Amfi drive ı ile gitar çalıyorsunuz. Ayrıca tuşeniz çok yumuşak. Sert bir şarkıda gavura vurur gibi tellere vurmanız gerek. Tuşeniz de gein artıran bir faktör.

Özetle; yukarıda söylediğim gibi siz daha önce gerçek amfi ve stompbox kullanmamışsınız. Yaşadığınız sorun buradan kaynaklanıyor. Ton yapmayı bilmiyorsunuz. Prossesöerler ya da VST ler ileri seviye tecrübelerdir. İşin birinci adımı o ekipmanları gerçekten kullanmış olmanız gerekir.

Gain seviyesini ayarlamayı, amfiyi boost etmeyi, drive pedallarını boost etmeyi bu similasyonlarda öğrenemez ve asla bunlar ile ton yapamazsınız.

Benim tavsiyem; bir 10w amfi ve TS808 tabanlı bir overdrive pedalı alın. Daha sonra bütçenize göre ikinci bir Distortion eklersiniz. Bu şekilde kafanız çok karışır ve asla işin içinden çıkamazsınız.

İlave: Master of pupets down ve up picking tekniklerini hatalı öğrenmenize sebep olur. O normal bir şarkı değil. Spastik penalama özürlü James Hetfield değilseniz size hiç bir şey katmayacak.

Son düzenleme:
Öncelikle gitar akordunuz çok düşük. C ya da D ye göre mi kullanıyor sunuz? Bu başlangıçta hatalı bir tercih. Drop akordlar özel şarkılara göre kullanılır. Eğer bu şekilde gitar çalmaya başlarsanız tuşeniz hiçbir zaman oturmaz ve çok zorlanırsınız. Standard akord sistemine geçin.

İkinci olarak; tonda gain yok. Amfi Drive'ı ile gitar çalıyorsunuz. Ayrıca tuşeniz çok yumuşak. Sert bir şarkıda gavura vurur gibi tellere vurmanız gerek. Tuşeniz de gein artıran bir faktör.

Özetle; yukarıda söylediğim gibi siz daha önce gerçek amfi ve stompbox kullanmamışsınız. Yaşadığınız sorun buradan kaynaklanıyor. Ton yapmayı bilmiyorsunuz. Prossesöerler ya da vstler ileri seviye tecrübelerdir. İşin birinci adımı o ekipmanları gerçekten kullanmış olmanız gerekir.

Gain seviyesini ayarlamayı, amfiyi Boost etmeyi, Drive pedallarını Boost etmeyi bu simülasyonlarda öğrenemez ve asla bunlar ile ton yapamazsınız.

Benim tavsiyem; bir 10W amfi ve TS808 tabanlı bir OverDrive pedalı alın. Daha sonra bütçenize göre ikinci bir distortion eklersiniz. Bu şekilde kafanız çok karışır ve asla işin içinden çıkamazsınız.

İlave: Master of pupets down ve up picking tekniklerini hatalı öğrenmenize sebep olur. O normal bir şarkı değil. Spastik penalama özürlü James Hetfield değilseniz size hiçbir şey katmayacak.

Usta her şeyi çok iyi demişsin de adam gitara yeni başladıysa pedal veya kaliteli amfi alacak parayı bulamadığı için kullanıyordur ses kartını, malum pedal fiyatları çok uçuk. Ben ilk başladığımda standart 15W Marshall amfiyle deneyip distortion tonu yetmeyince satıp ses kartına geçmiştim pedal fiyatları çok pahalı olduğu için.

Öncelikle gitar akordunuz çok düşük. C ya da D ye göre mi kullanıyor sunuz? Bu başlangıçta hatalı bir tercih. Drop akordlar özel şarkılara göre kullanılır. Eğer bu şekilde gitar çalmaya başlarsanız tuşeniz hiçbir zaman oturmaz ve çok zorlanırsınız. Standard akord sistemine geçin.

İkinci olarak; tonda gain yok. Amfi Drive'ı ile gitar çalıyorsunuz. Ayrıca tuşeniz çok yumuşak. Sert bir şarkıda gavura vurur gibi tellere vurmanız gerek. Tuşeniz de gein artıran bir faktör.

Özetle; yukarıda söylediğim gibi siz daha önce gerçek amfi ve stompbox kullanmamışsınız. Yaşadığınız sorun buradan kaynaklanıyor. Ton yapmayı bilmiyorsunuz. Prossesöerler ya da vstler ileri seviye tecrübelerdir. İşin birinci adımı o ekipmanları gerçekten kullanmış olmanız gerekir.

Gain seviyesini ayarlamayı, amfiyi Boost etmeyi, Drive pedallarını Boost etmeyi bu simülasyonlarda öğrenemez ve asla bunlar ile ton yapamazsınız.

Benim tavsiyem; bir 10W amfi ve TS808 tabanlı bir OverDrive pedalı alın. Daha sonra bütçenize göre ikinci bir distortion eklersiniz. Bu şekilde kafanız çok karışır ve asla işin içinden çıkamazsınız.

İlave: Master of pupets down ve up picking tekniklerini hatalı öğrenmenize sebep olur. O normal bir şarkı değil. Spastik penalama özürlü James Hetfield değilseniz size hiçbir şey katmayacak.

Bütçem düşük olduğu için ses kartı alıp amfi simülasyonunda çalmayı tercih ettim kafam rahat olur çok sorunla, bütçeyle uğraşmam ve orijinal şarkı tonlarına daha yakın çalarım diye fakat ses kartı daha baş ağrıtıcıymış. Ben bu sorunu herhangi bir ayarla veya programla çözemez miyim yani kesin çözüm bir amfi almak mı? Yoksa bir çözümü var mı eğer belirtmediysem sadece ASIO4ALL ve amfi simulasyonu kullanıyorum.
Usta her şeyi çok iyi demişsin de adam gitara yeni başladıysa pedal veya kaliteli amfi alacak parayı bulamadığı için kullanıyordur ses kartını, malum pedal fiyatları çok uçuk. Ben ilk başladığımda standart 15W Marshall amfiyle deneyip distortion tonu yetmeyince satıp ses kartına geçmiştim pedal fiyatları çok pahalı olduğu için.

Ve ayrıca evet daha önce hiç amfi kullanmadım. Amfi simlerinde hazır presetler var bunlar daha kolay tonlar bulmamda bana yardımcı olur diye düşünmüştüm fakat bu hata bana kafayı yedirtecek. Tek isteğim şu hatayı çözmek artık gitardan soğudum sadece merak ediyorum bu sorunu nasıl çözeceğim?

Ve ayrıca evet daha önce hiç amfi kullanmadım. Amfi simlerinde hazır presetler var bunlar daha kolay tonlar bulmamda bana yardımcı olur diye düşünmüştüm fakat bu hata bana kafayı yedirtecek. Tek isteğim şu hatayı çözmek artık gitardan soğudum sadece merak ediyorum bu sorunu nasıl çözeceğim?

Ortada bir "hata" yok. Her şey normal çalışıyor. İçinde olduğunuz durum; Sizin ne yapacağınızı ve nasıl ton yapacağınızı bilmemeniz ile ilgili. Ton yapmayı da VST ile öğrenemezsiniz.

Kolay gelsin

Amfi simülasyonun resmini at, ayarları görelim bir. Bir de ASIO buffer ve frekans ne? Son olarak ses kartından gitarı taktığın girişin gain ayarını tamamen kapat, 0 olsun.

unknown.png

unknown.png

Amfi simülasyonun resmini at, ayarları görelim bir. Bir de ASIO buffer ve frekans ne? Son olarak ses kartından gitarı taktığın girişin gain ayarını tamamen kapat, 0 olsun.

Ayarlar bunlar, önceden Guitar Rig 6 kullanıyordum şimdi ise Cakewalk TH3 kullanıyorum ayrıca da ses kartında Gain'i 0'a çektim fakat hala ses aynı bir önerin var mı?

Öncelikle INST 2 girişini kullanacaksın. Sonra ASIO Buffer'ı 256 yap, Resample'ı kapat. Latency Compensation'ı da kapatmayı dene. Cakewalk'ın "Driver Settings" kısmında da 48000 Hz sampling rate ve 256 buffer seç seçili değilse.

ASIO4ALL'ın betasını yüklemişsin bu arada, kararlı sürümü yükle.

Resimden pek bir şey anlaşılmıyor ama, büyümüyor resim. Cakewalk'tan TH3'ü açmışsın ama, Cakewalk'ın gitar kanalı presetleri çok kötü. Kanaldaki her şeyi temizle, sonra TH3'den daha basit bir amfi simülasyonu yüklemeyi dene, şunu mesela: L12X - Solid State Amplifier Plugin - Audiority

TH3 ve Cakewalk iyi seçimler ama önce bir kullanmayı öğren daha basitlerle.

Resimdeki gibi olsun:

L12X.jpg

PS. Amfi simülasyonu kullanılarak öğrenilmez diye bir şey olduğuna inanmıyorum, çok güzel de öğrenilir. Ayrıca iyi bir referans monitörü ve ses kartı alırsan her şekilde ucuz bir küçük amfiye göre daha iyi ses alırsın.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı