Elektronik imza, DYS ve UYAP editör'de sorun çıkarmayacak dağıtım önerisi

zalolaz

Yoctopat
Daha fazla  
Herkese selamlar. 4-5 ay evvel millilik fikriyle Pardus 19.5'e adım attım. Geçen hafta 21.1'e yükselttim. O kadar canım sıkıldı ki, Windows'a döneyim dedim. Ama Windows'a gıcık oluyorum. Tekelleşti, çakma Windows kursam sorun. Bilgisayarı sadece okuldaki Excel ofis ve ekran görüntüsü alıp, basit fotoşop ile, gelen resmi yazıyı okul öğretmen gurubumda paylaşıyorum. Artı, milli eğitim bakanlığının elektronik imzası, DYS ve UYAP editörü kullanıyorum. Bunların haricinde oyun, ileri programlar falan kesinlikle yok.
Şimdi sorum şu; Linux'ta devam edeceğim ama, kendi aklımda, Pardus'un selasını verdim, benim için öldü. Bir güncellemeden sonra Java problemleri beni yordu sıktı. Yukarıdaki programları düzgün çalıştırsın başka bir şey istemem. Evvelki bilgisayarımı 12 yıl kullandım, hiç format atmadım. Şunu demek istiyorum, beni defalarca güncellemeyle yormayacak, yükledikten sonra kafamı ağrıtmayacak, benim gibi acemileri yormayacak bir Linux lazım. Aklımda Linux mind ve Ubuntu var fakat ayrı ayrı sürümleri falan varmış. Bilmiyom. Ubuntu'nun 6 ayda bir güncelleme yapması gereken sürümü ve 5 yıl desteklenen sürümü varmış. Fark nedir? Hangisi bana uygun olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese selamlar. 4-5 ay evvel millilik fikriyle Pardus 19.5'e adım attım. Geçen hafta 21.1'e yükselttim. O kadar canım sıkıldı ki, Windows'a döneyim dedim. Ama Windows'a gıcık oluyorum. Tekelleşti, çakma Windows kursam sorun. Bilgisayarı sadece okuldaki Excel ofis ve ekran görüntüsü alıp, basit fotoşop ile, gelen resmi yazıyı okul öğretmen gurubumda paylaşıyorum. Artı, milli eğitim bakanlığının elektronik imzası, dys ve UYAP editörü kullanıyorum. Bunların haricinde oyun, ileri programlar falan kesinlikle yok.
Şimdi sorum şu; Linux'ta devam edeceğim ama, kendi aklımda, Pardus'un selasını verdim, benim için öldü. Bir güncellemeden sonra Java problemleri beni yordu sıktı. Yukarıdaki programları düzgün çalıştırsın başka bir şey istemem. Evvelki bilgisayarımı 12 yıl kullandım, hiç format atmadım. Şunu demek istiyorum, beni defalarca güncellemeyle yormayacak, yükledikten sonra kafamı ağrıtmayacak, benim gibi acemileri yormayacak bir Linux lazım. Aklımda Linux mind ve Ubuntu var fakat ayrı ayrı sürümleri falan varmış. Bilmiyorum. Ubuntu'nun 6 ayda bir güncelleme yapması gereken sürümü ve 5 yıl desteklenen sürümü varmış. Fark nedir? Hangisi bana uygun olur.

Dağıtım olarak Linux Mint ya da Zorin OS dağıtımlarına bakabilirsin onun dışında senin yerinde olsaydım LTS sürümü bir dağıtım kullanırdım ve aralarındaki farkı buradaki arkadaş açıklamış.
☕LTS ->

🌟 2 senede bir büyük güncellemeleri alır.
🌟 Sektör LTS versyonu baz alır bu bağlamda LTS kullanmanız önerilir.
🌟 5 yıl boyunca destek alır , oldukça iyi bir süre.

🏄 Normal ->

🌟 6 ayda bir büyük güncellemeleri alır , bu aralık biraz dar olduğu için bazen önemli hataları beraberinde getirir.Bu versyonu tercih ederseniz çıktıktan 15-20 gün sonra kurmanızda fayda var.
🌟 Sektör bu versyonu görmezden gelmez lakin pürüssüz bir deneyim beklemeyin.
🌟 9 ay boyunca destek alır.

-----

Not: LTS sürümden normal sürüme veya tam tersi bir geçiş için extra pek birşey yapmanız gerekmez.Güncelleme ayarlarından almak istediğiniz versyonu seçmeniz yeterli.🎓

@saygısızlık yapma

Linux Mint ile UYAP Editör'de herhangi bir hata almadan kullanıyordum. E-imza'yı daha önce Linux üzerinde kullanmadım ama pratikte herhangi bir sorun çıkaracağını düşünmüyorum. Linux Mint kurabilirsiniz.

Herkese selamlar. 4-5 ay evvel millilik fikriyle Pardus 19.5'e adım attım. Geçen hafta 21.1'e yükselttim. O kadar canım sıkıldı ki, Windows'a döneyim dedim. Ama Windows'a gıcık oluyorum. Tekelleşti, çakma Windows kursam sorun. Bilgisayarı sadece okuldaki Excel ofis ve ekran görüntüsü alıp, basit fotoşop ile, gelen resmi yazıyı okul öğretmen gurubumda paylaşıyorum. Artı, milli eğitim bakanlığının elektronik imzası, dys ve UYAP editörü kullanıyorum. Bunların haricinde oyun, ileri programlar falan kesinlikle yok.
Şimdi sorum şu; Linux'ta devam edeceğim ama, kendi aklımda, Pardus'un selasını verdim, benim için öldü. Bir güncellemeden sonra Java problemleri beni yordu sıktı. Yukarıdaki programları düzgün çalıştırsın başka bir şey istemem. Evvelki bilgisayarımı 12 yıl kullandım, hiç format atmadım. Şunu demek istiyorum, beni defalarca güncellemeyle yormayacak, yükledikten sonra kafamı ağrıtmayacak, benim gibi acemileri yormayacak bir Linux lazım. Aklımda Linux mind ve Ubuntu var fakat ayrı ayrı sürümleri falan varmış. Bilmiyorum. Ubuntu'nun 6 ayda bir güncelleme yapması gereken sürümü ve 5 yıl desteklenen sürümü varmış. Fark nedir? Hangisi bana uygun olur.

Belki herhangi bir distroya Pardus reposunu eklersen kullanabilirsin.

Geri
Yukarı