Elektronik parçalar neden ısınır?

The Tribal Chief

Hectopat
Makaleler
44
Telefonda da bilgisayarda da belli bir sıcaklık veriyor. Ama neden? Telefonum 45 dereceyi gördü bi' ara. Acayip sıcak. Bunun altında yapan sebep nedir? Özellikle de işlemci.

Tükettikleri enerjiden dolayı bir ısınma meydana gelir her elektronik cihazda. Ne kadar çok enerji tüketecek işler yaptırırsan cihazına o kadar ısınma meydana gelir. Her cihazın fabrika çıkışı max çıkacağı sıcaklık sınırı bellidir eğer o sıcaklığın üstüne çıkarsa cihaza zarar gelir. Bazı firmalarda gördüğüm özellikle bilgisayarlarda atıyorum 95 dereceyi gördüğünde bilgisayarı otomatik kapatıyordu. Sen ne işlem yapıyorsun da 45 derece görüyor telefonun? Bir de markası ne bakalım limit sıcaklığı kaçmış.

Telefonda da bilgisayarda da belli bir sıcaklık veriyor. Ama neden? Telefonum 45 dereceyi gördü bi' ara. Acayip sıcak. Bunun altında yapan sebep nedir? özellikle de işlemci.

Elektrok yani füzyon var ortada enerji asla kay bolmaz mesela bir fan elektrik alıyor ve dönüyor kullandığı enerji rüzgara dönüşüyor rüzgarda bir enerji ve şekil değiştiren enerji çevreye ısı vermeside olası.

Aynı telefonu eskiden kullanmıştım 45 derece ciddi bir rakam bataryası da hızlı bitiyorsa batarya da sorun olabilir. 40 dereceyi geçmemesi lazım veya 41 Max 42. Dediğim gibi ve hala kullanıyorsan bir telefoncuya gitmelisin.

Performans açısından sıkıntım yok. Şarjım yetiyor bana. Sadece ısınıyor.

Geri
Yukarı