Elektronik ürünlerde iade süreci nasıldır?

emrenogay

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Yazılım
Merhaba, popüler olan turuncu e-ticaret sitesinden bir elektronik scooter aldım. Ürünün düz yolda 60-70km menzili olduğu yazıyordu ancak tek şarjla 35km yaptı bu sebeple iade ettim. İadem reddedildi, turunucu sitenin canlı desteği satıcıyı destekledi ve iademi kabul etmedi. Bu noktada haklarım nelerdir? Sonuçta ben düz yolda 60-70 km gidebilecek bir ürün için ödeme yaptım ve taahhüt edilen değerin çok altında kaldı. Yanıltıcı bir şey değil midir bu?

Tarafıma iade edilecek ürünü kargodan teslim almayıp tüketici hakem heyetine başvursam ne çıkar?

Ürünü teslim almamak sizi haklı çıkarmaz. Hakem heyetine başvuru yapın fakat bu süreç anlatıldığı kadar kolay değil. THH de kazansanız olayı bir üst mahkemeye Ankara'ya taşıyorlar. Maksat süreç uzasın diye başka hiçbir espirisi yok. Ayrıca satıcı 60km ye kadar yazdıysa iade almaz net 60 km gider yazdıysa haklı çıkarsınız. İkincil olarak ürünün dış ortamda kullanıldığı düşünülürse tekrar satılabilirlik payı düştüğü için işi üst mahkemede yokuşa süreceklerdir.

Ürünü teslim almamak sizi haklı çıkarmaz. Hakem heyetine başvuru yapın fakat bu süreç anlatıldığı kadar kolay değil. THH de kazansanız olayı bir üst mahkemeye Ankara'ya taşıyorlar. Maksat süreç uzasın diye başka hiçbir espirisi yok. Ayrıca satıcı 60km ye kadar yazdıysa iade almaz net 60 km gider yazdıysa haklı çıkarsınız. İkincil olarak ürünün dış ortamda kullanıldığı düşünülürse tekrar satılabilirlik payı düştüğü için işi üst mahkemede yokuşa süreceklerdir.
Peki bu süreçte ürüne ne oluyor? Hakem heyetine başvurduktan sonra ürünü birine mi teslim ediyorum ben de mi kalıyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı