Elementary OS Kurulum Sonrası Özelleştirmeler

Gokhankrll

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Windows'un hiç gelişmeyen klasik yapısı ve hantallığı dolayısı ile yeni bir işletim sistemi arayışına girmek durumunda kaldım. Sonuç olarak Kullanabileceğim en iyi işletim sistemi olan Linux'a yöneldim ve onun dağıtımları olan Elementary ve Mint arasında kaldım. İkisini de kullandım. Mint'i kurdum gerek masaüstü düzeni gerek fonksiyonellik Windows ile çok benzer. Yani pek bir şeyler katmıyor kullanımına. Ama Elementary çok daha farklı bir fonksiyonelliğe sahip. Hem görsel hemde işlevsellik çok iyi. Bu yüzden sistemi de Türk Genci moduna getirmem gerekiyordu.

Bunlar ;
  • Masaüstü İkonları ve ayarları
  • Tweaks (Kişiselleştirmeler)
  • Gerekli Terminal kodları
  • Uygulamalar
-Terminali Açın.

A. Masaüstü İkonları Getirme
İlk önce dconf-tool yüklenecek.
Kod:
sudo apt-get update
sudo apt-get install –no-install-recommends nautilus dconf-tools
Sonra
Uygulamalardan dconf Düzenleyici 'yi açın.
1. org > gnome > nautilus > desktop 'a gidin. Header icon name "Bilgisayar" yazın. "Home icon visible" aktif edin. İsteğe göre "Network icon visible" seçeneğini açarak masaüstü ağ ikonunu açabilirsiniz.

2. org > pantheon > desktop > cerbere alanında köşeli parantez içine virgül atıp bir boşluk bıraktıktan sona " 'nautilus -n' "
girin. (Örnek: [‘wingpanel’, ‘plank’, ‘slingshot-launcher –silent’, ‘nautilus -n’])

3. org > gnome > desktop > backgrounds 'tan show desktop icons seçin. Aynı sekmenin(desktop) altından default-short-in-reverse-order, enable-delete, enable-interactive-search ve sort-directories-first seçeneklerini aktif ederek klasör listelemesini düzeltin, düzenleme seçenekleri ve arama özelliğini de aktif edin.

A. 1. Masaüstü İkonlarının Font Rengini Düzeltme

Kod:
cd ~/.config/gtk-3.0

nano gtk.css
Aşağıdaki kodu içerisine yapıştırın ve CTRL+X ardından Enter.
Kod:
.nautilus-desktop.nautilus-canvas-item {color: #ffffff;text-shadow: 1 1 alpha (@fg_color, 0.8);}

B. Debi paketi ve diğer Software kurulumu

Aşağıdaki komutları terminale girin.
Kod:
sudo apt-get install gdebi
apt-get install software-properties-common

C. Tweaks kurulumu.
Aşağıdaki kodları sırasıyla girin.
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:philip.scott/elementary-tweaks

sudo apt-get update

sudo apt-get install elementary-tweaks

C. 1. Plank(Mac 'teki Dock) Panel ayarları
Aşağıdaki komutu terminale girin karşınıza çıkacak panelden ayarlamaları yapabilirsiniz.
Kod:
plank --preferences

D. Uygulama
Google Chrome için
Kod:
wget https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_amd64.deb

sudo dpkg -i google-chrome-stable_current_amd64.deb

Notepad++ 'a alternatif olarak Sublime Text
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/sublime-text-2
sudo apt-get update
sudo apt-get install sublime-text

Ek bilgiler;
değişikliklerden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Uygulama Merkezi > Güncellemeler alanından güncel sürücünüz var ise yükleyin.
Uygulama Merkezinden Eddy adlı uygulamayı kurarak .debi uygulamalarınızı kurabilirsiniz.
Çalışan uygulamaları görmek için terminale "top" komutunu girin.
Aynı zamanda Uygulama Merkezinden bir Görev Yöneticisi de yükleyebilirsiniz.
Bir SS;
2017-09-16 10-22-58 ekran görüntüsü-min.png

Resimdeki ikon pack'i yüklemek için de: How To Install Themes And Icons In Elementary OS Freya

Son düzenleyen: Moderatör:
PPA depoları default olaarak ekli mi, yoksa sonradan mı eklenmiş elemantary OS'ta.
Ben yıllardıs US kullanıyorum. Hemen hemen her özelliğini biliyorum.
Screenshot - 09-10-2017 - 12:22:32.png

US:14.04 sürümünden sonra veritabanını iyice düşürdüler. Ubuntu yazılım merkezinden bir uygulama yükleyebilmek bile başlı başına bir sorun. Synaptic paket yükleyici ile yüklemekteyim son zamanlarda.
Önceki çoğu yazılımlar da ücretli olmuş. Birkaç tane iş görebilen program ile idare ediyorum :D
Artık farklı linux dağıtımları peşindeyim.

Geri
Yukarı