ElementaryOS ile Windows 10 Dual Boot yapmak

cybber

Decapat
Selamlar, bir Linux dağıtımı olan ElementaryOS ile Windows 10 Dual Boot yapmak istiyorum. Yardımcı olabilecek bilgili kişiler var mı? (Herhangi bir problem çıkar mı yaparsam? Performans düşüklüğü yaşanır mı ?)

Sistemim (laptop):
i7 9750H.
GTX 1650 4 GB.
256 GB SSD+ 1TB HDD.
16 GB DDR4 RAM.

ElementaryOS kurulum sırasında "Windows'un yanına kur." seçeneğini size verecektir. Eğer vermezse buraya yazın yardımcı olurum. Performans düşüklüğü yaşamazsınız fakat örnek vermek gerekirse diskiniz 500GB ise ve eğer Elementary'e 32GB verirseniz Windows'un alanından 32GB eksilir.

Oyun oynayacak mısınız? Linuxta? Bu size kalmış bir şey. Elementary OS hiç kullanmadım. Ama sanırım hantallık varmış. Ben mesela Arcodan memnunum.
Zaten oyun oynamak için Dual Boot yapıyorum yoksa direk sadece Linux kurardım :D
ElementaryOS kurulum sırasında "Windows'un yanına kur." seçeneğini size verecektir. Eğer vermezse buraya yazın yardımcı olurum. Performans düşüklüğü yaşamazsınız fakat örnek vermek gerekirse diskiniz 500GB ise ve eğer Elementary'e 32GB verirseniz Windows'un alanından 32GB eksilir.
Hayır öyle demiyor, hatta diyor ki: Kurduğunuz diskteki her şeyi silecektir, diyor.

Selamlar, bir Linux dağıtımı olan ElementaryOS ile Windows 10 Dual Boot yapmak istiyorum. Yardımcı olabilecek bilgili kişiler var mı? (Herhangi bir problem çıkar mı yaparsam? Performans düşüklüğü yaşanır mı ?)

Sistemim (laptop):
i7 9750H.
GTX 1650 4 GB.
256 GB SSD+ 1TB HDD.
16 GB DDR4 RAM.

Windows´un yanına GNU/Linux kurmak Windows´u etkilemez. Sistem başlatılırken GRUB menüden Windows´u ya da elementary OS´u seçebilirsiniz. Kurulum için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz:

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Windows%27un_yan%C4%B1na_Ubuntu_kurmak

Hayır öyle demiyor, hatta diyor ki: Kurduğunuz diskteki her şeyi silecektir, diyor.
Burada 2 tane seçeneğiniz var, eğer yeterli bilgiye sahipseniz "Başka bir şey." seçeneği ile manuel bölümleme yapabilirsiniz ya da Windows'tan yönetici yetkili CMD'den chkdsk /f komutunu çalıştırabilirsiniz bende sorunu çözmüştü. Manuel bölümleme yapmak isterseniz size şöyle üstün körü anlatayım;
  • Windows'tan ayrılmamış alan ayırın.
  • Kurulum kısmında "Başka bir şey." gibi bir ismi bulunan seçeneği seçin.
  • Çıkan ekranda ayrılmamış alanda 256MB'lık bir EFI bölümü oluşturun ve kalan kısma da bağlama noktası "/" olan EXT4 formatında bir bölüm oluşturun.
VBox'ta denedim, Guest Additions sıkıntısından dolayı çıldırma raddesine geldim ve sildim.
VMware'de sorun yaşamazsınız fakat VMware kullanmak için UEFI/BIOS'te sanallaştırmanın açık olması gerekmektedir.

Dikkat: Yazdığım kurulum adımları değişkenlik gösterebilir.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı