Elimi kedi tırmaladı

Beni yıllar önce oldukça hastalıklı bir kedi ısırmıştı beslerken. Bir şey olmadı fakat açıkçası tam olarak bilemezsiniz. Çok fazla da sokak kedisi pençesine maruz kaldım. Şansa bırakılacak bir şey değil tabii. Kedilerde kuduz olabiliyor.

Aşı, önceden yapılan bir şeydir ki vücut tanısın. Olaydan sonra yapılan aşının hiçbir anlamı yok ama neyse.
İkinci olarak, bir şey olmaz pansuman yapılmış, ciddi bir enfeksiyon olsa kendini çoktan gösterirdi. Temiz tut o bölgeleri yeter.
Aynen, oradaki tıp mezunu doktor bilmiyor zaten. Böyle yorumlar yaparken utanma falan gelmiyor mu size? Mesela kuduz aşısı, bir hayvan tarafından ısırılan bir insana ısırıldığı gün yapılır. Kısacası ısırıldıktan sonra yapılır. Aynı şey bu durumda da geçerli.

Aynen, oradaki tıp mezunu doktor bilmiyor zaten. Böyle yorumlar yaparken utanma falan gelmiyor mu size? Mesela kuduz aşısı, bir hayvan tarafından ısırılan bir insana ısırıldığı gün yapılır. Kısacası ısırıldıktan sonra yapılır. Aynı şey bu durumda da geçerli.
Yalnız kuduz aşısı değil, tetanoz aşısı yapmış dediğine göre. Bayağı tıp mezunu.
Ben dizüstü bilgisayarın bataryası üzerindeyken RAM değişikliği yapan diplomalı bilgisayar mühendisi gördüm bu hayatta. Türkiye Eğitim Sistemine bağlı olarak alınan diplomalar beni çokta tatmin etmiyor açıkçası.

İzlerin geçmesi yaşına bağlı, ama kuduz aşısı falan yapmaları gerekmiyor muydu ya, benim bildiğim tetanos aşısı paslı demirden vs. kaynaklı kesikler için.

Kuduz dışında başka bir şey olacağını sanmıyorum. Bunu sadece zaman içerisinde oluşacak belirtiler gösterir.

Evet, öyle.

Hocam benzer durumu ben de yaşadım tetanos aşısı için de kuduz aşısı içinde geç değil merak etmeyiniz. Ama o dediğiniz aşı kuduz aşısı olmalı sanırım.

Kedinin tırnağından tetanos geçtiğini hiç duymadım. Kuduz geçtiğini de hiç bilmem. Ben hep sokak kedileri sevdiğimde bazen tırmık yedim. Eve varınca kolonyalıyorum sadece iltihap kapmasın diye.

Yalnız kuduz aşısı değil, tetanoz aşısı yapmış dediğine göre. Bayağı tıp mezunu.

Ben dizüstü bilgisayarın bataryası üzerindeyken RAM değişikliği yapan diplomalı bilgisayar mühendisi gördüm bu hayatta. Türkiye Eğitim Sistemine bağlı olarak alınan diplomalar beni çokta tatmin etmiyor açıkçası.
Kuduzun genellikle köpeklerde görüldüğünü ve kedilerde çok nadir olduğunu söyledi. Ve ısırınca kuduz bulaşır bana pençe attı. Ama fena çizdi kan aktı :d.

Arkadaşım, ben sadece kuduz aşısını örnek gösterdim diye sadece kuduz aşısı mı yapılır anlamına geliyor bu. Bak internete klavyenden 5-10 harf kullanarak bir arama yapman gerek sadece. Bu tür durumlarda tırmıklanan veya ısırılan kişiye gün içerisinde tetanoz veya kuduz aşısı yapılır, bu normal ve bilindik bir uygulamadır. Standartlaşmış bu uygulamayı 2-3 biyoloji bilginle yorumlaman dışarıdan o kadar komik ki, daha da komik olan şey ne kadar komik gözüktüğünü bilmemen.

Doktor kuduz aşısı ol demedi. Yaraya baktı pansuman yeterli olur istersen tetanos da olabilirsin dedi. Kuduzun kediden bulaşma ihtimali köpeğe göre daha düşük. Ve ısırması lazım pençeyle bulaşmaz herhalde.

Tetanos olması için yaranın çok derin olması lazım. Bir kedi o kadar büyük bir yara açamaz sanırım. Derinin üzerinden atılan bir çizik tetanos yapmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı