Elimi kedi tırmaladı

İzlerin geçmesi yaşına bağlı, ama kuduz aşısı falan yapmaları gerekmiyor muydu ya, benim bildiğim tetanos aşısı paslı demirden vs. kaynaklı kesikler için.
Hayvanlardan bulaşabiliyor, kuduz aşısı dediğin gibi her riske karşı olması gerekiyordu ama ihmal etmişler. Aşı olunmadığı durumda, hayvanı 10 gün civarında kontrol edin ve hırçınlaşma, agresif hareketler, salya ve akıntı vb. şikayetleri olduğu görüldüğü zaman zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekiyor. Prosedür böyle işliyor.

Sokak kedisi elimi tırmaladı 3 yerden kanadı. Eve geldim elimi yıkadım sonra sağlık ocağına gittim. Doktor deri bütünlüğü bozulmamış dedi pansuman yapıldı ve tetanos aşısı yaptılar. Ama tırmalandıktan sonra oraya gidene kadar 40-50 dakika geçti. Geç mi kaldım sizce ve daha önce kedi tarafından tırmalanan oldu mu? Neler geldi başınıza? Ciddi bir enfeksiyon, hastalık vs. bulaşır mı ve o tırmık izleri geçer mi?
Hocam kuduz aşısı olun.

O zaman içim rahat etsin diye yarın kuduz da olayım. Peki kendi isteğimle olabiliyor muyum illa doktorun izin vermesi mi gerek?

Doktor önermediyse gerek yok. Uğraşmak istiyorsan sen bilirsin. En az dört doz aşı olacaksın. Bir sürü iş.

Bence de kuduz aşısı ol. Git en yakın hastanenin aciline durumu anlat ve aşı olmak istediğini söyle. Doktoruna güven dedim ama prosedüre göre senin kuduz aşısı olman lazım. Tabii tırmalama ne boyutta kanadı mı kanamadı mı bunları bilmiyoruz ama söylediklerimize kulak ver ve kuduz aşısı ol. Bugün geç değil bugün sıfırıncı gün olarak kabul ediliyor. Aşı takvimi de sıfırıncı gün/üçüncü gün/birinci hafta/ikinci hafta olarak belirlenir. Hasılı kelam git kuduz aşısı ol kuduzun şakası yok.

Bence de kuduz aşısı ol. Git en yakın hastanenin aciline durumu anlat ve aşı olmak istediğini söyle. Doktoruna güven dedim ama prosedüre göre senin kuduz aşısı olman lazım. Tabii tırmalama ne boyutta kanadı mı kanamadı mı bunları bilmiyoruz ama söylediklerimize kulak ver ve kuduz aşısı ol. Bugün geç değil bugün sıfırıncı gün olarak kabul ediliyor. Aşı takvimi de sıfırıncı gün/üçüncü gün/birinci hafta/ikinci hafta olarak belirlenir. Hasılı kelam git kuduz aşısı ol kuduzun şakası yok.
Ücret alırlar mı peki?

Yeni konular

Geri
Yukarı