Emin olamama takıntısı nasıl geçer?

Sucukluİşlemci

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar, bir şeyden emin olamıyorum. Zamanımın çoğu bir şeyisürekli kontrol etmekle geçiyor. Kafayı yiyeceğim, mesela PC de hassasiyet ayarını CS:GO'da falan sürekli kontrol ediyorum mesela. Görüntü ayarı mesela telefonun sesini sürekli ve telefonumun arkada çalışan şeyleri üst paneldeki açık şeyleri sürekli kontrol ediyorum. Çok büyük takıntı oldu. Kurtulamıyorum.

Bir psikoloğa görünebilirsiniz. Bu davranışınızın ne zaman ortaya çıktığını, herhangi bir olaydan sonra mı ortaya çıktığını bilmek ve kaynağını bulmak gerekiyor. Büyük bir ihtimalle çocukluğunuzu yaşadığınız ortamda ihmalkar davranışlara maruz kalmış olabilirsiniz. Freud huylarımızı hayatımızın ilk 6 yılına bağlıyor. Eminim bir psikolog size çok daha iyi yardımcı olacaktır.

Arkadaşlar, bir şeyden emin olamıyorum. Zamanımın çoğu bir şeyisürekli kontrol etmekle geçiyor. Kafayı yiyeceğim, mesela PC de hassasiyet ayarını CS:GO'da falan sürekli kontrol ediyorum mesela. Görüntü ayarı mesela telefonun sesini sürekli ve telefonumun arkada çalışan şeyleri üst paneldeki açık şeyleri sürekli kontrol ediyorum. Çok büyük takıntı oldu. Kurtulamıyorum.

Aynı şey bende de var videonun süresini telefonun şarjını saçlarımı yüz şeklimi şakaklarımı boyumu kilomu vücudumu ve bir sürü şeyi sürekli kontrol ediyorum ufak şeyleri kafaya çok takıyorum.

Diğer şeyler için bir şey diyemem fakat CSGO için, öldüğünüz zaman kendinize bir bahane arıyor olabilirsiniz. O ayarları kontrol edip, kendinizi tatmin etmeye çalışıyor olabilirsiniz sinirlenip. "Öldüm, bunun sebebi şu ayarları yapmamış olmam mı ya?" gibisinden. Bunların dışında OKB'siniz çok yüksek ihtimal. Hayatınızı etkileyen bir durumsa, psikoloğa görünün.

Rahatsızlığın adı obsesif kompulsif bozukluk. Psikiyatri servisinden randevu alın en kısa sürede. Doktorun vereceği ilaca bağlı olarak 6-12 ayda bu davranışların hiç biri kalmayacak.

Rahatsızlığın adı obsesif kompulsif bozukluk. Psikiyatri servisinden randevu alın en kısa sürede. Doktorun vereceği ilaca bağlı olarak 6-12 ayda bu davranışların hiç biri kalmayacak.
Bilemezsiniz, ben otistiğim ama az da olsa benzeri bende de var. Hemen teşhis koymanız doğru değil.

Takıntı hastalığı bu yani OKB. Başka alternatif yok.
Hocam ben otizm, şizofreni gibi hastalıklarda da ciddi takıntı durumu oluyor diye biliyorum. Hepsi OKB mi oluyor ki?

Yeni konular

Geri
Yukarı