En düşük emekli aylığı 3500 TL olacak

Bu ülkeye en çok katkı verenlerden bir tanesi emekliler yalnız. Babam en az 40 yıl sırf sosyal güvenceli olmak için Maliye'ye, ssk vergi verdi. Gerek işçi oldu gerek iş veren oldu. 3100 küsur emekli maaşı alıyordu.

Söylemlerin pek doğru değil gibi. Az çok biliyorum emeklilik sistemini.

Eski sistem çalıştıysa baban 7200 gün prim ödediğinde emekli oluyordu. Yani 20 yaşında işe girse 40 yaşında emekli. Babanın 40 yıl SSK ödemesi yapması biraz abartı.

Ama baban esnaf ve bağkur ödediyse o ayrı. O zaman az prim ödüyon kendin ödüyon. Ve emekli maaşın düşük oluyor.

Emekli olmayacak mısın sen @ÖzkanK?
Maaşını devlete bağışla, gitsin. Yük olma aman devlete.

Emekliler asla devlete yük değil. SGK, emekçiye yük asıl.

7605,91 TL maaş alıyorum. SGK'ya her ay;
1343,31 TL + 1074,65 TL + 805,98 TL prim ödüyorum.
Toplam ne ediyor?
Ayda 3223,94 TL.
Yılda 38.687,28 TL.

Toplam 37 yıl çalışıp emekli olacağım:
Şimdiki değerine göre 37 yılda toplam 1.431.429,36 TL prim ödüyorum.
SGK bana ne kadar tazminat veriyor?
300 bin TL. Hadi 3.600 gösterge ile 350 bin TL olsun.
Benim paramı 37 yıl kullanan devlet, sonda primimin çeyreğini veriyor bana.
3/4'ünü, yani bir milyondan fazla paramı yine kullanmaya devam ediyor.
Ayda şimdiki değeriyle haydi 5.000 TL emekli aylığı verecek.
Bak bakalım, kim kime yük?
Emeğimizi çalıyorlar @ÖzkanK
Şu an 1 milyon TL'yi bankaya yatır, 12-15 bin TL arasında para verirler.

Yani Kapitalizm'in en rezilini savunuyorsun.
Bu kadar zavallıca savunma olmaz. Bir şeyi savunmanın da bir onuru olur.
Yazık...

Sen yeni sistemi anlatıyon. Eski sistem 7200 gün yani 20 yıl çalışma yetişiyordu. 18 yaşında işe girsen 38 yaşında emekli olabilirdin!
38 yaşında birisi emekli olsa ve 78 yaşına kadar yaşasa 20 yıl prim öde üstüne 40 yıl maaş al. Ayrıca üstüne ölürsen emekli maaşın eşine kaıyor. Bir 10 sene eşin alsa. Üstüne eşin öldü diyelim dul veya bekar kızın alıyor. Kızın bir 10 sene alsa ne oldu? Sen 20 yıl çalıştın devletten 60-70 sene maaş aldın!

Son düzenleme:

Eski sistem çalıştıysa baban 7200 gün prim ödediğinde emekli oluyordu. Yani 20 yaşında işe girse 40 yaşında emekli. Babanın 40 yıl SSK ödemesi yapması biraz abartı.

Ama baban esnaf ve bağkur ödediyse o ayrı. O zaman az prim ödüyon kendin ödüyon. Ve emekli maaşın düşük oluyor.

Sen yeni sistemi anlatıyon. Eski sistem 7200 gün yani 20 yıl çalışma yetişiyordu. 18 yaşında işe girsen 38 yaşında emekli olabilirdin!
38 yaşında birisi emekli olsa ve 78 yaşına kadar yaşasa 20 yıl prim öde üstüne 40 yıl prim al. Ayrıca üstüne ölürsen emekli maaşın eşine kaıyor. Bir 10 sene eşin alsa. Üstüne eşinde öldü diyelim dul veya bekar kızın alıyor. O kızında bir 10 sene alsa ne oldu? Sen 20 yıl çalıştın devletten 60-70 sene maaş aldın!
38 yaşında emekli olan kaç kişi var? Devletin kolluk gücü, askeri falan...
Orada da devletin zorlaması vardı. Çalışmak isteyeni zorla emekli yaparlar, emekli olmak isteyeni neredeyse mezarda emekli ederler.
Neyse eskisi, yenisi farketmez. Önceki sonraki hükümetler de farketmez. Eskileri daha az sömürüyordu, AKP sömürüyü katmerledi. Tek fark bu.

E-devlette 1976 yılına veya 78 tam hatırlamıyorum kadar ki dökümü vardı. Kendisi bize yalan söylemesi için hiç bir neden yoktu. Zaten yalan söylese E-devletten dökümü çıktığı için yalanı ortaya çıkardı. Askerlik sonrası hemen iş hayatına atıldığını söylerdi ve zaten bu da kanıtlar nitelikte. E- Devlet hesabı kapandığı için şu an bakamam. Yalan söylese bize sürekli az maaş aldığından ve özellikle ben göz muayene sonrası doktor gözlük reçetesi yazdığında ve 300-400 küsür olan gözlüğün Camı, çerçevesi için 50-80 TL gibi fiyatını karşıladığı ve beni sürekli araştırma hastanesine Profesör muayenesine götürüp parayı yatırdıktan sonra ben bu kadar parayı boşa mı ödedim diye yakınmazdı. Daha ayın 24'ünde yattı 3100 küsür. Vefat ettiği ve anneme bağlanacağı için SGK şimdilik geri aldı. Yalan söyleme gibi niyetim yok çünkü amacım siyasi muhalefet yapmak, siyasi kavga çıkarmak niyetim forumda genel olarak yoktur. Az çok forumda tanıyan vardır beni. Zaten önemli olan gelecek için birikim yaptığının karşılığından memnun olmaması. Alt tarafı hayatını idare edebilecek şekilde maaş bağlansa bile yeterli olurdu.

E-devlette 1976 yılına veya 78 tam hatırlamıyorum kadar ki dökümü vardı. Kendisi bize yalan söylemesi için hiç bir neden yoktu. Zaten yalan söylese E-devletten dökümü çıktığı için yalanı ortaya çıkardı. Askerlik sonrası hemen iş hayatına atıldığını söyledi ve zaten bu da kanıtlar nitelikte. E- Devlet hesabı kapandığı için şu an bakamam. Yalan söylese bize sürekli az maaş aldığından ve özellikle ben göz muayene sonrası doktor gözlük reçetesi yazdığında ve 300-400 küsür olan gözlüğün Camı, çerçevesi için 50-80 TL gibi fiyatını karşıladığı ve beni sürekli araştırma hastanesine Profesör muayenesine götürüp parayı yatırdıktan sonra ben bu kadar parayı boşa mı ödedim diye yakınmazdı. Daha ayın 24'ünde yattı 3100 küsür. Vefat ettiği ve anneme bağlanacağı için SGK şimdilik geri aldı. Yalan söyleme gibi niyetim yok çünkü amacım siyasi muhalefet yapmak, siyasi kavga çıkarmak niyetim forumda genel olarak yoktur. Zaten önemli olan gelecek için birikim yaptığının karşılığından memnun olmaması. Alt tarafı hayatını idare edebilecek şekilde maaş bağlansa bile yeterli olurdu.
Başınız sağolsun. Sabır diliyorum.
Anneniz, başka maaş alan yoksa 3/4 maaş alacak. Yani 2395 TL...
Bekar kız evlat varsa bu 2.395 TL'den ona da bir pay verilecek, annenizin maaşı yarıya düşecek.

Başınız sağ olsun. Sabır diliyorum.
Anneniz, başka maaş alan yoksa 3/4 maaş alacak. Yani 2395 TL...
Bekar kız evlat varsa bu 2.395 TL'den ona da bir pay verilecek, annenizin maaşı yarıya düşecek.

Öncelikle teşekkürler. Amin. Bana ve Ablam'a verilecek. Zaten aslında para aynı yere gidecek ben hariç. Seneye bitiyor okul. Askerlik olursa yırtacağım 1 yıl daha TSK'lı olacağım için inşallah astteğmen olup sigorta devam eder. 3 ay sorun olur o da basit zaten lojman, yemek vs. yine çok az 2395 TL. Malum hayat pahalı. Allah'tan masrafımız yok şimdilik kötü gün parası devrede. Ablam işe girince o ayrılır bizden ben askerde iken para sorunu olmaz. İş bulmayı bir şekilde hallolacak. Hele o günler gelsin. Peki benim param anneme mi yoksa ablam+ annem arasında paylaştırılacak mı? Seneye AÖF mezunu oluyorum çünkü.

Babam bağkur ödüyor, emekli maaşı ne kadar olur bilemiyorum. Maalesef yaşa takıldı, günleri tam. Şimdi emekli olsa bile az alır onu biliyorum, o kadar yıl yatırmanın karşılığı bunlar olmamalı.

E-devlette 1976 yılına veya 78 tam hatırlamıyorum kadar ki dökümü vardı. Kendisi bize yalan söylemesi için hiç bir neden yoktu. Zaten yalan söylese E-devletten dökümü çıktığı için yalanı ortaya çıkardı. Askerlik sonrası hemen iş hayatına atıldığını söylerdi ve zaten bu da kanıtlar nitelikte. E- Devlet hesabı kapandığı için şu an bakamam. Yalan söylese bize sürekli az maaş aldığından ve özellikle ben göz muayene sonrası doktor gözlük reçetesi yazdığında ve 300-400 küsür olan gözlüğün Camı, çerçevesi için 50-80 TL gibi fiyatını karşıladığı ve beni sürekli araştırma hastanesine Profesör muayenesine götürüp parayı yatırdıktan sonra ben bu kadar parayı boşa mı ödedim diye yakınmazdı. Daha ayın 24'ünde yattı 3100 küsür. Vefat ettiği ve anneme bağlanacağı için SGK şimdilik geri aldı. Yalan söyleme gibi niyetim yok çünkü amacım siyasi muhalefet yapmak, siyasi kavga çıkarmak niyetim forumda genel olarak yoktur. Az çok forumda tanıyan vardır beni. Zaten önemli olan gelecek için birikim yaptığının karşılığından memnun olmaması. Alt tarafı hayatını idare edebilecek şekilde maaş bağlansa bile yeterli olurdu.

Fark ettiyseniz yalan demedim. Pek doğru değil gibi dedim. Art niyet aramadım.

Babanız 40 yıl çalışmış olabilir. Ama o kadar primleri yatırıldı mı acaba? O önemli. Mesela benim dayım yıllarca çalışmış doğru dürüst sigortasını yapmamışlar hiç haberi yok. Şuan 60 yaşını geçti halen emeklilik için prim gün sayısı bekliyor. Ama sorsan ben 30 sene çalıştım der. O tarz bir şey gibi geldi bana.

Veya sürekli gir çıkları olduysa arada bağkur ödemiştir. Bağkur ödeyenler düşük emekli maaşı alıyor.

Fark ettiyseniz yalan demedim. Pek doğru değil gibi dedim. Art niyet aramadım.

Babanız 40 yıl çalışmış olabilir. Ama o kadar primleri yatırıldı mı acaba? O önemli. Mesela benim dayım yıllarca çalışmış doğru dürüst sigortasını yapmamışlar hiç haberi yok. Şu an 60 yaşını geçti halen emeklilik için prim gün sayısı bekliyor. Ama sorsan ben 30 sene çalıştım der. O tarz bir şey gibi geldi bana.

Veya sürekli gir çıkları olduysa arada bağkur ödemiştir. Bağkur ödeyenler düşük emekli maaşı alıyor.

Dediğim gibi e-Devlet hesabı kapandığı için dökümü göremiyorum. Dökümlere ulaşabilseydim hesaplayabilirdik. Benim burada yakındığım durum en önemlisi zaten 30-40 yıl çalışması değil karşılığını tam alamaması. Karşılığı bu olmamalı. SGK'lıyız ama tam verimli yararlanamıyoruz ve hayat pahalı zaten 3500 TL az. En kötü zam olmasın ama pahalılık düşsün bu bile yeterli.

Öncelikle teşekkürler. Amin. Bana ve Ablam'a verilecek. Zaten aslında para aynı yere gidecek ben hariç. Seneye bitiyor okul. Askerlik olursa yırtacağım 1 yıl daha TSK'lı olacağım için inşallah astteğmen olup sigorta devam eder. 3 ay sorun olur o da basit zaten lojman, yemek vs. yine çok az 2395 TL. Malum hayat pahalı. Allah'tan masrafımız yok şimdilik kötü gün parası devrede. Ablam işe girince o ayrılır bizden ben askerde iken para sorunu olmaz. İş bulmayı bir şekilde hallolacak. Hele o günler gelsin. Peki benim param anneme mi yoksa ablam+ annem arasında paylaştırılacak mı?
Evet, sizin aylığınız ablanıza ve/veya annenize aktarılır. Ablanız işe girerse onunki de annenize aktarılır.
Öncelikle bu ay yatan ama geri ödediğiniz para tüm mirasçılara paylaştırılır. Tabi anneye 2 pay, sizlere birer pay şeklinde.
Eğer varsa banka hesaplarındaki paralar da öyle olur.
Maaş bağlama hesabında 3 pay nasıl bölünür emin değilim.
Benim annem 2 pay ve kız kardeşim 1 pay alıyor.
Sizin durum farklı. Annenize yine 2 pay mı verilir, yoksa 3/4'ün 1/2'i mi verilir? Bunu tam bilmiyorum.

Evet, sizin aylığınız ablanıza ve/veya annenize aktarılır. Ablanız işe girerse onunki de annenize aktarılır.
Öncelikle bu ay yatan ama geri ödediğiniz para tüm mirasçılara paylaştırılır. Tabii anneye 2 pay, sizlere birer pay şeklinde.
Eğer varsa banka hesaplarındaki paralar da öyle olur.
Maaş bağlama hesabında 3 pay nasıl bölünür emin değilim.
Benim annem 2 pay ve kız kardeşim 1 pay alıyor.
Sizin durum farklı. Annenize yine 2 pay mı verilir, yoksa 3/4'ün 1/2'i mi verilir? Bunu tam bilmiyorum.

Her türlü az para kalacak. Sorun değil ben özellikle ablam sigortalı ve işi olsun yeterli. En azından kadın olarak kendini kurtarır. Babamın geçmiş özel hayatı karışıktı. Kendi üstüne sadece kredi kartı ve sosyal güvence vardı. Onun haricinde başka para, mülkü yoktu. Ben bir şekilde halledilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı