En hızlı Linux dağıtımı hangisidir?

Görkem Han

Nanopat
Katılım
13 Şubat 2021
Mesajlar
871
Çözümler
9
Yer
Stabil
En hızlı Linux dağıtımı diye bir şey yok. Sistemine uygun dağıtım diye bir şey var. Mesela sistemi ortalama olan birinde Lubuntu da Linux Mint de aynı hızda çalışıyor genelde.

Ayrıca söylediğiniz iki dağıtım da sorunlu dağıtımlar :D
 
Artı -1 Eksi

Ram_kafasi

Picopat
Katılım
18 Şubat 2021
Mesajlar
215
Çözümler
2
Sizce en hızlı Linux dağıtımı hangisi? Linux Mint var ama arayüzü hoşuma gitmedi aklımda Deep'in ve Elementery OS var.

En hızlı dağıtım sanırım Tiny Core'dur ama bu bilgiden pek emin değilim. Günlük kullanım için son kullanıcıya odaklanan bir sistem arayışındaysan Ubuntu temelli işletim sistemlerine, Manjaro ve Fedora'ya bakmanı öneririm.
 

Ali998

Centipat
Katılım
27 Ağustos 2020
Mesajlar
2.195
Çözümler
19
Yer
Assembly kursunda

Görkem Han

Nanopat
Katılım
13 Şubat 2021
Mesajlar
871
Çözümler
9
Yer
Stabil
Tiny Core'dur 64 MB RAM ister kendileri.

İsterse 1 MB kullansın önemli olan boşta RAM kullanımı değil. Doğru yapılandırmadır. Aynı AntiX gibi. Düşük bir sistemde bir işlem fazla CPU harcamaya başlayıp sistemi etkisiz hale getirmeye başlarsa anında durduruyor işlemi. Bir de hem hafif olup hem de görsellikten ödün vermiyor.
 
Artı -1 Eksi

detista

Hectopat
Katılım
20 Kasım 2016
Mesajlar
4.408
Makaleler
27
Çözümler
17
Yer
Istanbul
Teorik olarak Gentoo ve diğer kaynak kod temelli dağıtımlar. Çünkü paketlerin ve programların çoğu kaynak koddan derlenir. Kaynak koddan derlemenin avantajı binary paketlere göre her bir programın kendi işlemcisine göre optimize edilmesini sağlar. Optimizasyon da daha fazla hız demektir.

Pratikte değişir. Çünkü her donanım farklı. Her donanım üreticisinin GNU/Linux´a olan bakış açısı farklı. Bazıları sürücüleri açık kaynak bir şekilde paylaşırken diğerleri bunu yapmıyor mesela. Aynı donanım üreticisinin aynı model ürününün farklı seri numaralı bir versiyonu bile hızı etkileyebilir.
 
Yukarı