En iyi cep telefonu İşetim sistemi hangisidir.

zaza_yk

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba ben bir telefon almayı düşüyorum fakat bu yeni çıkan işletim sistemleri oldukça kafamı karıştırıyor. Hangisinin ne tür bir özelliğe sahip olduğunu bilmiyorum.. Piyasada acaba en çok kullanışlı ve o işletim sistemi için üretilien programların fazlalığı hangi işletim sisteminde veya hangi markalı tlflarda mevcuttur?

En kullanışlı cep işletim sistemi tartışmasız iOS. Sonrasında Android ondan sonra Windows Phone ve son olarak da MeeGo geliyor. Symbian'ın geliştirilmesi durduğu için onu listeye eklemiyorum bile...

Uygulama konusunda da en zengin seçenek iOS, sonra Android en son da Windows Phone geliyor. Symbian'dan Nokia desteği çektiği için listeye girmiyor. Şu sıralar alınabilecek uygun fiyatlı bir telefon Huawei IDEOS X5. Fiyatına göre mükemmel özellikler sunuyor. Samsung Galaxy Ace de bir başka alternatif. Bütçeniz biraz daha elverirse Ericsson Neo V de olabilir.

Android’i aylarca derinlemesine kullanmayan Android’in gücünü ve zevkini bilemez, ama iPhone veya iPod’u veya iPad’i biraz kullanan birisi hemen çok sever, aa ne kadar güzel falan demeye başlar. Pek çok arkadaşımda olduğu gibi de aylar geçer ve sıkılır telefondan. Ve o Apple cihazını başka bir hale de sokamaz, tek yapabildiği program yüklemek ve silmek olur. Tek yaptığı internette gezinmek mesajlaşmak falan olur.

Bu benim için kâbustur ama isteyen buna devam edebilir. Ve Apple’ın sevdiği müşteri profiline bürünür. Gelişime kapalı olan, o elmayı görmesi yeterli olan ve patron ne yapmasına izin verirse onu yapan bir köle. Flash desteği olmayacak derse zaten ihtiyacımız yok, HTML5 var derler. Bluetooth koymazlarsa zaten kullanılmıyor derler. Sistem dosyalarına erişemezse zaten uğraşamam derler. Multitasking koymaz kullanıcılar hala var sanır altta dondurulduğu için... Ve altta 50 tane uygulama açık görünce saf saf bir daha âşık olur Apple’a...

Apple, geliştiricisini binlerce dolarlık MAC’ler ve binlerce dolarlık uygulama geliştirme ortamları ve lisanslar almaya zorlar, uygulamasını incelemek için 90 günlüğüne beklemeye alır ve ne diyeceği de hiç belli olmaz...

Artık kullanıcılar ve geliştiriciler için Apple cazibesini kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor. iPhone 5 artık kimseyi iPhone 4 kadar heyecanlandırmıyor. Dediğim gibi hazır Steve Jobs da gitti, Apple bi’ 10 yıl daha yok olacak...

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 13 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı