En İyi Kod Editörleri

lundmark

Decapat
368687

Her ne kadar bir kesim kod editörlerinin gereksiz olduğunu savunsa da bir gerçek var ki profesyonel kod editörleri ile çalışırken daha bir motive oluyoruz. Dolayısıyla daha sağlık kod yazabilmek adına (swh) iyi bir kod editörü seçmenizi tavsiye ediyorum.

1) Visual Studio Code

368691

Kralı ilk sıraya almazsak olmaz! Microsoft tarafından geliştirilen Visual Studio Code onlarca programlama dili ile çalışabilmenize olanak sağlıyor. Üstelik istediğiniz herhangi bir programlama dilini eklenti olarak kurabiliyorsunuz. Örneğin ben Python ile çalışmak istiyorum diyelim. Tek yapmam gereken Python eklentisini Virsual Studio Code'a kurmak.

2) Sublime Text 3

368695

Geliştiriciler tarafından çok sık tercih edilen bir editör olan Sublime Text'in rakiplerine göre şöyle bir dezavantajı var, tamamen ücretsiz değil. Üstelik ücretli sürümü de cep yakan bir fiyata sahip. Her ne kadar güçlü bir editör olsa da maalesef bu yönüyle kullanıcı kaybediyor.

3) Atom

368696

Yine açık kaynak kodlu bir yazılım olan Atom, 35'ten fazla programlama dilini desteklemektedir. Rakiplerine göre biraz da basit bir editör olmasına rağmen yine de bu listeye girmeyi hak edecek kadar müthiştir. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki Github'ı desteklemesi ve Github'la ortak çalışmaya imkan sağlaması da harika bir özellik.

4) Brackets

368706

Kod yazmaktan zevk almanızı sağlayacak bir text editör olan Brackets, daha çok web geliştiricileri tarafından tercih ediliyor. Anlık önizleme gibi güzel özelliklere sahip bu açık kaynak kodlu yazılımı da kesinlikle denemelisiniz. Bu arada belirteyim, gücünü Adobe'dan alıyor.

5) Notepad++

368711

Madem böyle bir liste yapıyoruz, Notepad++'ı almazsak olmaz, değil mi? Bir çoğumuzu kod yazmaya alıştıran bir kraldır Notepad++.

BONUS

368712

Dosya Ekleri

• 1549896417114.png
    1549896417114.png
    35,5 KB · Görüntüleme: 243
Son düzenleyen: Moderatör:
İlk kodlamamı Notepad++ ile yapmıştım fakat şuan Visual Studio Code kullanıyorum. Eskiler o zamanlar en iyisi oldukları için iyiydi, yeniliklere ayak uydurmak lazım.

Notepad++ bir editör değildir. Editör ile metin belgesi arası bir şey. Metin belgesinden bir tık üstte, editörden de aşağıdadır. Tabii yazılıma yeni başlayanlara önerilir.

Atom'u denemiştim, Github desteği olduğu için. Ama Visual Studio Code kullanıyorum genellikle. Listeden seçecek olsam VS Code'u seçerdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı