En iyi Ve En Az RAM Yiyen Tarayıcı

Hem en iyi, hem de en az RAM tüketen tarayıcı maalesef yok. Hafif tarayıcılar RAM´dan tasarruf edebilmek için pek çok özellikten kırpılmış yazılımlardır. İyi tarayıcı arıyorsanız Chromium Browser´u ya da Mozilla Firefox´u tavsiye ederim. Ancak hafif tarayıcı arıyorsanız bunların listesi:

Bu listede kesinlikle Slimjet'te olması lazımdı diye düşünüyorum.

Ben Microsoft Edge kullanıyorum ama Opera GX'e geçmeyi düşündüm test ettim ve Opera GX Edge'den daha fazla RAM harcıyor. Opera GX'in ayarlarındaki RAM ayarlama menüsü gerçek olduğunu sanmıyorum.

Edge şu an daha iyi. RAM kullanımı bile düşük. Aynı siteleri sekmesine kadar Chrome ile açıyorum çok RAM kullanıyor. Edge beta da iyidir bu arada onu da öneririm. Bir de Brave browser var bunların harici hiç tarayıcı kullanmam ben.

Vivaldi bence.

4 sekmeyle 475MB (0,46GB) RAM tüketiyor. Ayrıca tasarım olarak aşırı iyi. Kendi reklam engelleyicisi var.

Opera GX ile konuşacak olursam yavaştı ve sınır koymama rağmen sınırın üstüne çıkıyordu :D.

Chrome yazdığına bakmayın Vivaldi üzerinden yazıyorum bunu. Hem az kaynak kullanımı+tasarım+hız mükemmel.

Vivaldi bence.

4 Sekmeyle 475MB (0, 46 GB) RAM tüketiyor. Ayrıca tasarım olarak aşırı iyi. Kendi reklam engelleyicisi var.

Opera GX ile konuşacak olursam yavaştı ve sınır koymama rağmen sınırın üstüne çıkıyordu :D.

Chrome yazdığına bakmayın Vivaldi üzerinden yazıyorum bunu. Hem az kaynak kullanımı+tasarım+hız mükemmel.

Merhaba, yorumlarına katılıyorum Opera GX bende de etkili bir çözüm olmadı ayarlamama rağmen üzerine çıkıyor ve gereksiz donmalar vardı.

Vivaldi bence.

4 Sekmeyle 475MB (0, 46 GB) RAM tüketiyor. Ayrıca tasarım olarak aşırı iyi. Kendi reklam engelleyicisi var.

Edge daha az RAM kullanıyor.

Opera GX kullanıyorum çünkü ek özellikleri çok kullanışlı. Zorunluyum gibi bir şey. Bunun dışında ya Edge kullanırım ya da Vivaldi.
Opera GX veya Mozilla Firefox'u öneririm 2 GB RAM'ım var 480P de akıcı+2 sekme açık.
Windows 7 kullandığın için öyledir. İkisi de Windows 10'da 2 GB RAM ile rahat bırakmaz.

1 ay öncesine kadar sadece Chrome kullanıyordum. Bir gün arayışa girdim forumdaki bütün önerilen tarayıcıları indirip hiçbirinde eklenti olmadan 5 tane sekme açtım firebox 800, Edge 200 yiyordu her şey aynıyken.. Önceden hiç denenememiştim önyargılıydım bu kadar az RAM tüketince bakayım dedim. Chrome ile çoğu şey aynı ama sevdiğim özellikleri:
  • Edge daha az RAM tüketiyor.
  • Edge'de ilk indirince tema seçiyorsunuz koyuyu seçiyorsunuz ve her yer koyu oluyor. Chrome'da ayarlar veya uzantılarda olmuyordu. Benim için avantaj ama bazıları beyaz seviyorsa Chrome da iyidir
  • Eklentiler bakımından sıkıntı yok isterseniz Chrome mağzasına girip Chrome'a ekleye basınca Edge'ye ekleniyor.
  • Chromium tarayıcısı olduğu için hızlı ( diğer tarayıcılarda da gözle görünür fark yok hız bakımından)
Bu nedenlerden dolayı benim tercihim Edge oldu. Öneririm. Ama siz de forumdaki önerilen birkaç tane tarayıcıya göz atıp en beğendiğinizi kullanmalsınız bence.

Geri
Yukarı