En iyi ve kaliteli LPG markası nedir?

Şuana kadar 15bin km'dir LPG kullanıyorum. BRC marka kit takılı ve güzergahım %90 aynı olduğundan dolayı farklı markaları hem menzil hemde performans olarak test ettim. Aracım 1.2 motor mitsubishi ve yakıt cimrisi :)

Depom 26 litre alıyor her zaman.

Milangaz : Performans düşük, özellikle uzun yolda araç yüklüyken hissediliyor menzil olarak 380-400km arası

PO : Bildiğim kadarıyla milangaz ile aynı olan Cezayir'den ithal LPG ve milangaz ile aynı performans ve menzile sahip.

Opet : Po ve Milangaz'dan biraz daha performanslı, Menzil 400-410km arası.

Shell : Performansı oldukça iyi, Menzil olarak 430km kadar fakat bazı istasyonlarından aldığım LPG ile 440-450 arası gittiğim oldu.

BP : Shell'den bir tık daha performanslı ve menzil olarak yine 430-450km arası gidebiliyorum.

Ankara'da hem fiyat, hem performans hemde menzil olarak en uygun bana BP geliyor ama maalesef her yerde istasyonu yok. (BP 3.13TL Shell 3.35TL)

Hocam BP motor için güvenilir midir? Yani bazı LPG'ler enjeksiyon tıkama falan yapıyor diyorlar da onun için sordum. Dediğiniz gibiyse ben de Shell'e uğrayamadığım zamanlarda oradan alabilirim çünkü Shell istasyonları benim ev ve işyerine hep ters yerdeler. Rotamı değiştirmek zorunda kalabiliyorum. Oysa ki yolumun üstünde BP var. Hem fiyatı da biraz daha uygunmuş.

Ben bp shell opet gibi kurumsal firmalarda problem olacağını düşünmüyorum. Ama adı sanı pek bilinmeyen markalardan lpg almıyorum.

En iyisi en ucuz olandır :)

En kalitelisi ise biraz karışık konudur;
Satılan LPG ler iki çeşit ürünün karışımından oluşur ve oranlara göre performans-menzil değişir.
Genelde performans odaklı olanlar daha az yol yapar, Menzil için olanların da perfomansı bir miktar düşüktür.

6 Senedir Mitsubishi Lancer Sportback kullanıyorum, aracım 130bin+ km de ve tamamı LPG ile yapıldı. Genelde en uygun ve bilindik marka ne ise ondan aldım.
Bir süre FULL vardı ve uzun süre oradan kullandım. Sonrasında PO oldu aynı istasyon, devam ettim burada gaz almaya.
CLASS'dan aldığım çok oldu.
Uygun fiyata bulursan Opet ve Shell'den de alırım ama 10 kuruş fark bile varsa ucuz olanı alırım. Depoda 3,5-4 TL fark yapıyor.
Son 2 yıldır genellikle Total kullanıyorum, yolumun üstünde uygun fiyata satan bir istasyon var.
Opetten aldığımda sanki araç biraz daha rahatlıyor ama benim asıl amacım ekonomi.

Yukarıda bahsettiğim markaların hiç birinde bir sıkıntı yaşamadım. Bir seferinde uzun yolda LPG bitince bir süre benzinle gittim ve kısa sürede LPG istasyonu bulamayınca sadece LPG satan bir milangaz istasyonunda aldım, gerçekten araba gitmiyordu. Bence tek LPG istasyonlarındaki ürünler sıkıntılı.

Performans konusu biraz göreceli bence.

En iyisi en ucuz olandır :)

En kalitelisi ise biraz karışık konudur;
Satılan LPG ler iki çeşit ürünün karışımından oluşur ve oranlara göre performans-menzil değişir.
Genelde performans odaklı olanlar daha az yol yapar, Menzil için olanların da perfomansı bir miktar düşüktür.

6 Senedir Mitsubishi Lancer Sportback kullanıyorum, aracım 130bin+ km de ve tamamı LPG ile yapıldı. Genelde en uygun ve bilindik marka ne ise ondan aldım.
Bir süre FULL vardı ve uzun süre oradan kullandım. Sonrasında PO oldu aynı istasyon, devam ettim burada gaz almaya.
CLASS'dan aldığım çok oldu.
Uygun fiyata bulursan Opet ve Shell'den de alırım ama 10 kuruş fark bile varsa ucuz olanı alırım. Depoda 3,5-4 TL fark yapıyor.
Son 2 yıldır genellikle Total kullanıyorum, yolumun üstünde uygun fiyata satan bir istasyon var.
Opetten aldığımda sanki araç biraz daha rahatlıyor ama benim asıl amacım ekonomi.

Yukarıda bahsettiğim markaların hiç birinde bir sıkıntı yaşamadım. Bir seferinde uzun yolda LPG bitince bir süre benzinle gittim ve kısa sürede LPG istasyonu bulamayınca sadece LPG satan bir milangaz istasyonunda aldım, gerçekten araba gitmiyordu. Bence tek LPG istasyonlarındaki ürünler sıkıntılı.

Performans konusu biraz göreceli bence.

Lancer Sportback gerçekten çok güzel tasarıma sahip, keşke üretim devam etseydi. Subap sorunu yaşadınız mı 130bin km iyi bir rakam.

Bulunduğum yerde (Balçova) BP istasyonu, direkt olarak BP'nin kendisi tarafından işletiliyor. Yani bayi değil ve en azından hilesi yok diye biliyoruz.
Güncel fiyat 3,18... Onun sayesinde ilçedeki diğer istasyonlar da bu fiyatlara çekiyor. Markalar umrumda değil ama çevremdeki en uygun seçenek şimdilik BP...
Sizin de bulunduğunuz yere göre farklılık gösterebilir.

Yaşamadım, bir çok kişiye göre daha dikkatli kullanıyorum sanırım. Son bakımdaki kompresyon testinde motor %98 çıktı :) Benzin kullanımı ile aynı yani :D

Bende de Mitsubishi Attrage olduğundan dolayı aynı riski taşıyorum fakat bende çok dikkatli kullanıyorum, 3000 devirleri pek geçemeye çalışıyorum. Zaten araba CVT şanzıman olduğundan dolayı çok düşük devir çeviriyor genelde 1600-2000 devir arası gidiyor. Mesela 100 ile giderken 1900 devirlerde gidiyor. Aracı zorlamıyorum. Bilmiyorum siz nasıl bir kullanım sergiliyorsunuz.

Hocam merhaba konu dışı mesaj yazdığım için özür dilerim fakat size başka nasıl ulaşacağımı bilemedim. Wraith Prism Rgb soğutucu arıyormuşsunuz galiba. Yaklaşık 1 haftaya kadar elimde 3700x olucak ve içinden çıkan soğutucuyu kullanmayacağım. Eğer hala alıcıysanız konuşabileceğim herhangi bir whatsapp/instagram/facebook hesabınızı verebilirseniz sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı