En kaliteli Linux dağıtımı hangisi?

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
14
Arkadaşlar Linux'lerin babası en performanslı ve kullanışlısı hangisi? Yani Windows'ların arasından 10'u seçmemiz gibi GNU kanadında en iyisi hangisi? Kurcağımdan değil ama aklımda kalsın bir gün düşük sistem toplarsam kuracağım.

İşte kafamı karıştıran durum bu. Zibilyon tane sürüm var ve hiç anlamadığım bir platform. Şu ana kadar kullandığım en hızlı ve stabil OS macOS X HighSierra Dual Boot oldu.

Linuxların babası diye bir şey yok. İhtiyacınıza göre kullanırsınız.

Kendi bilgisayarımda Arch Linux + GNOME kullanıyorum. Herşey en güncel sürüm ve AUR çok işe yarıyor.

Serverlarımda Ubuntu Server kullanıyorum.
Program sürümleri stabil sürümler. Serverler için kolaylıkları var.

Arkadaşlar Linux'lerin babası en performanslı ve kullanışlısı hangisi? Yani Windows'ların arasından 10'u seçmemiz gibi GNU kanadında en iyisi hangisi? Kurcağımdan değil ama aklımda kalsın bir gün düşük sistem toplarsam kuracağım.
Özgür yazılım camiasında "Linux'un babası" diye bir tabir yok. Her dağıtımın kendine göre bir amacı ve felsefesi var.

Amaç GNU felsefesi ve özgür yazılım hareketi ise aşağıdaki dağıtımlar iyidir.
Kullanışlılık açısından bir dağıtım arıyorsanız çoğunlukla Ubuntu GNU/Linux ve tabanlıları iş görür. Her şeyi kendime göre dizeceğim diyorsanız Arch GNU/Linux ve Gentoo GNU/Linux iyidir.

Son düzenleme:

En baba Ubuntu'dur. Bildiğin Windows'un açık kaynak hali. Uygulamalar en düzgün onda çalışıyor. Diğer dağıtımlara göre.

Yeni konular

Geri
Yukarı