En stabil Linux dağıtımı hangisidir?

Aslında Linux Mint ve Ubuntu en stabilleri. Acaba kurarken bir hata yapmış olabilir misiniz?

Ubuntu bir süre kullandım fena değil. Ama ara sıra donma oluyor boşta duruken.

Deb tabanli olanlar daha stabil oluyorlar "genelde". Cunku stable release uzerinden kuruyorsun, rolling release ona gore daha tehlikeli.
Ancak kendin konfigure ettigin Arch ile de gayet stabil bir sistem elde edebilirsin.
Genelde stabilite problemine yol acan iki temel problem var:
- Driver
- Desktop Environment

Bu iki konuda problem yasamadigin surum stabildir. Serverlarda zaten DE yok, driver konusunda da server donanimi standart oldugu icin sorun yasamiyorsun; yillarca takiliyorlar.

Aslında Linux Mint ve Ubuntu en stabilleri. Acaba kurarken bir hata yapmış olabilir misiniz?
Linux mint' i iki kere yükledim ikisindede internete bağlanamadım.
Ubuntu bir süre kullandım fena değil. Ama ara sıra donma oluyor boşta duruken.
Deb tabanli olanlar daha stabil oluyorlar "genelde". Cunku stable release uzerinden kuruyorsun, rolling release ona gore daha tehlikeli.
Ancak kendin konfigure ettigin Arch ile de gayet stabil bir sistem elde edebilirsin.
Genelde stabilite problemine yol acan iki temel problem var:
- Driver
- Desktop Environment

Bu iki konuda problem yasamadigin surum stabildir. Serverlarda zaten DE yok, driver konusunda da server donanimi standart oldugu icin sorun yasamiyorsun; yillarca takiliyorlar.
Driverları yükleyince internete bağlandım. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Ya dostlar cidden çıldıracağım. 2 gündür Linux mint mate 64 bit kurmaya çalışıyorum ama sürekli bir aksilik çıkıyor. Bilgisayarım IdeaPad 320 Windows 7 64 bir yüklü. Her neyse sorunum şöyle; SD kartıma isoyu yazdırıyorum. İso doğru inmiş kontrolünü de yaptım. Bir sürü program ile yazdırdım. (Rufus, UNebootin, Live USB Creator daha var böyle 2 tane daha) Fakat boot menüsünden kartı seçiyorum, ekran da bir güzel geliyor buraya kadar sıkıntı yok. Ama install linux diyince ya donuyor, ya çöktü hatası veriyor her denediğimde böyle oluyor. Diğer bir şekilde compatibility modunda başlatıyorum böyle kurabiliyorum ama yine yeniden başlattığımda bu sefer de başka bir sıkıntı veriyor. Ekran donuyor yine kullanılamaz hale geliyor. Yeniden başlattığımda da busybox hatası vs veriyor vermese de aynı şekilde donuyor. Lütfen yardımcı olun nasıl kurabilirim mint'i acaba mate sürümünden mi?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı