En üretken üniversite bölümleri nelerdir?

Mor

Hectopat
Merhabalar! Lise 2. sınıftayım. Gelecek dönem 3. sınıfa geçeceğim. Ancak hayatımın bu zamanına kadar okula gelip gidip de üretken bir eylem gerçekleştirdiğime hiç şahit olmadım. Ne demek bu? Öğrendiklerim (öğrendiğimi sandıklarım) birkaç soruyu çözmekten başka bir şey ifade etmiyordu benim için. Artık pek öyle bakmamaya çalışıyorum ancak bunun sonunda bir üniversite tercihi yapılacak. Üniversite gerçekten bir şeyler öğrenmek isteyenlerin mahali olduğu için seçtiğin alana en az 4 yıl harcayacaksan oradan çıktığında öğrendiğin şeyin akla zorla sokulan bir yığın bilgiden öte faydalı ve insanın ufkunu açan ama en en önemlisi de üretken şeyler olmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle aklıma bu soru geldi. "En üretken üniversite bölümleri nelerdir?" Yani kişi üniversiten önce ne yapamıyordu? Üniversiteden sonra ne yapabiliyor? (Normalde bu soru "Ne bilmiyordu?" - "Artık ne biliyor?" Şeklinde sorulur ve alınan cevap üretkenlikten uzaktır.) Üretkenlikten kastım da şudur aslında: Üretilen şeyler sayesinde nerede ve ne zamanda olursa olsun asla varlığı boş verilmeyecek şeyleri üretmek. Bundan da kastım şu: Beşerî ve yapay bilgiler (edebiyat, tarih) ve bu bilgilerle alakalı mesleklerden ziyade doğayı ve çevreyi kullanarak bir şeyler üretmek istiyorum. Elbette edebiyat, tarih vs. bunları hor görmüyorum. Asla! Ancak bunlar birtakım kitaplarda yazdıktan sonra insanın bunları zihnine sokmaya çabalamasının gereksiz olduğunu savunuyorum.

Kısacası bana uygun bir üniversite bölümü arıyorum ve bunun için ders çalışmaya hazırım. Üretken ve faydalı olmak istiyorum. Öğrendiklerime günlük hayatımda kullanmak, tek başıma koca bir fabrika bile kurabilmek istiyorum. Hayal gibi midir bu? Birden fazla üniversite bölümü bile okuyabilirim. Yeter ki öğreneyim! Mühendislik dalları ve temel bilimlerden hangilerine yönelmem gerek? Teşekkürler!

Düzenleme: Moderatör yazıyı düzelttiğini zannederek daha da bozmuş. Yanlışları düzeltmeye çalışıyorum.

Son düzenleme:
Merhaba, kısaca şöyle anlatayım. Bunlara kendin karar vereceksin. Ben felsefe okuyorum, erasmus yaptım ve birçoğunun aksine okulu 1 yıl daha uzatıp bir erasmus daha ve yurt dışı stajı yapacağım. Yani okulu bitirince zaten biliyorsun ki pek bir şey olmayacak torpil yoksa. Verebileceğim tavsiye şu olur, eğer bir şeyler üretmek istersen özgün ol ki üniversitede birçok insan yapamayacaklarını düşündüğü şeyler için seni de vazgeçirmeye uğraşır. Bir zaman sonra isteğin kırılır ve vazgeçersin. Böylelikle hevesinin kırılmayacağı ve yapabileceğin şeyler seç. Unutma, her şeyi yapabilirsin. Uğraşman gerek. Yazılım güzel bölüm, kodlama vs. Onun dışında üretebileceğin birçok şey var aslında mühendislikten ziyade. Sosyoloji okuyup insanların işsiz demesine kalmadan gidip birçok şey hedefleyebilirsin yurt dışıyla vs. alakalı. Sonra robotik bölümler okuyabilirsin, kendine ve çevrene yararlı şeyler yapabilirsin. Sıkılırım diyorsan boşa işletme okuyup erasmus yapıp eğlenebilirsin. Yani tercih senin. Kendini çok zorlama ama. Eğlendikçe bir şeyler yapabileceksen onu seç. Maaş için iş asla bulma çünkü bir yerden sonra hevesin kırılır mahvolursun.

Üniversite bölümünü benim veya başkasının yönlendirmesi ile değil kendin bulmalısın bunu.Araştırmalısın , Endüstri mühendisi ne yapar Makine mühendisi ne yapar Çevre mühendisi ne yapar , Kimya mühendisi ne yapar vesaire.Anlattıklarını yanlış anlama biraz bana hayal gibi geldi , fabrika kurmak istiyorum demişsin mesela çizip inşaa mı edeceksin mimarlık veya inşaat mühendisliği.Fabrikanın üretim,imalat vs hatlarını mı kuracaksın Endüstri Mühendisliği olabilir.Hayallerini çok anlayamadım kusura bakma umarım yardımcı olabilmişimdir.

Merhaba, kısaca şöyle anlatayım. Bunlara kendin karar vereceksin. Ben felsefe okuyorum, erasmus yaptım ve birçoğunun aksine okulu 1 yıl daha uzatıp bir erasmus daha ve yurt dışı stajı yapacağım. Yani okulu bitirince zaten biliyorsun ki pek bir şey olmayacak torpil yoksa. Verebileceğim tavsiye şu olur, eğer bir şeyler üretmek istersen özgün ol ki üniversitede birçok insan yapamayacaklarını düşündüğü şeyler için seni de vazgeçirmeye uğraşır. Bir zaman sonra isteğin kırılır ve vazgeçersin. Böylelikle hevesinin kırılmayacağı ve yapabileceğin şeyler seç. Unutma, her şeyi yapabilirsin. Uğraşman gerek. Yazılım güzel bölüm, kodlama vs. Onun dışında üretebileceğin birçok şey var aslında mühendislikten ziyade. Sosyoloji okuyup insanların işsiz demesine kalmadan gidip birçok şey hedefleyebilirsin yurt dışıyla vs. alakalı. Sonra robotik bölümler okuyabilirsin, kendine ve çevrene yararlı şeyler yapabilirsin. Sıkılırım diyorsan boşa işletme okuyup erasmus yapıp eğlenebilirsin. Yani tercih senin. Kendini çok zorlama ama. Eğlendikçe bir şeyler yapabileceksen onu seç. Maaş için iş asla bulma çünkü bir yerden sonra hevesin kırılır mahvolursun.

Herkes yüksek maaş ister tabi ama ben çok sorun etmem. Beni mutlu eden üretmek.
Üniversite bölümünü benim veya başkasının yönlendirmesi ile değil kendin bulmalısın bunu.Araştırmalısın , Endüstri mühendisi ne yapar Makine mühendisi ne yapar Çevre mühendisi ne yapar , Kimya mühendisi ne yapar vesaire.Anlattıklarını yanlış anlama biraz bana hayal gibi geldi , fabrika kurmak istiyorum demişsin mesela çizip inşaa mı edeceksin mimarlık veya inşaat mühendisliği.Fabrikanın üretim,imalat vs hatlarını mı kuracaksın Endüstri Mühendisliği olabilir.Hayallerini çok anlayamadım kusura bakma umarım yardımcı olabilmişimdir.
Şöyle düşünün: Kıyamet sonrasındasınız. Her yer harabe. Medeniyet için üretmeniz, gelişmeniz gerekiyor. Ben bu üretim meselesine takıntılı durumdayım. Makineler, ilaçlar, gıdalar... Olabildiğince şeyi üretebilmek istiyorum!

Son düzenleme:

Geri
Yukarı