Çözüldü En ufak şeylerde stres ve negatiflik

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kesatu

Hectopat
En ufak ufacık mini minnacık bir şeyde bile strese girebiliyorum. Mesela geçen sefer misafirliğe gittiğimde gece midem bulanmıştı yarın da misafirliğe gideceğim. Bunu aklımdan atamıyorum ya yine olursa ne yaparım ve bulanmaması gibi bir olay beynim için söz konusu olmuyor. Özellikle bu olay bilgisayarda daha da kötü bir arkadaşım diyor ki meğerse bilgisayarımı yavaşlatan virüsmüş. Benim de bilgisayarım yavaşlayınca tekrardan strese giriyorum, geleceğimi düşünüyorum strese giriyorum. Bazen hiçbir şeye arzûm kalmıyor ve bu gerçekten canımı sıkıyor. Kendimi üzgün hissediyorum. Hiçbir zaman bir yere varamayacakmış gibi. Ayrıca sanırım virüslere karşı fobim falan var sanırım yeni bir virüs ismimi duydum bilgisayarımı baştan sona ararım. arattırırım tabii o anda yaşadığım stres ve negatifliği anlatamam. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
@Kesatu, gerçek zamanlı olarak bazı ayarları devre dışı şekilde geliyor. İstersen aşağıdaki konudan devre dışı olan bazı ayarları aktifleştirebilirsin. Tehdit bulunmaması gayet güzl olmuş. En azından içindeki virüs endişsesi sonuçlanmış oldu.

Eğer sanal ortamda güvenlik tedbirlerinizden dolayı endişeleniyorsanız aşağıdaki konuda paylaşaılan gönderiden yararlanabilirsiniz. Eğer sizin için yeterli olmazsa Güvenlik konusunda da yeni bir konu açabilirsiniz.

Birilerinin yardım etmesi bile beni bir nebze rahatlattı.
Bizim buradaki asıl amacımız kullanıcıların sorunlarına çözüm yolu üretmektir. Eğer birilerinin verdiği cevaplar sizin endişelenmni azaltıyorsa istediğiniz konuyu uygun olarak kategorisine göre açabilirsiniz.

Beslenmeniz konusunda daha dikkatli davranmalısınız. Yediğiniz yiyeceklerden alerjiniz olanları ve vücudunuzun farklı reaksiyon gösterdiği yiyecekleri tüketmemeniz gerekiyor. Eğer normal olarak tükettiğiniz ve alerjiniz olmayan yiyecekleri tüketirken kusuyorsanız doktorunuza görünmeniz gerekiyor.

Kayıgı problemini ve stresinizi çözebilmeniz için psikiyatri uzmanına görünebilirsiniz. Sormak istediğiniz bir soru bulunuyor mu?
  1. Mideniz bulanıyorsa bir doktora görünün. Misafirliğe ne vasıtasıyla gidiyorsunuz?
  2. Sisteminizde virüs olduğundan endişeleniyorsanız antivirüs ve antimalware yazılımları kullanrak sisteminizi taratın.
Hangi antivirüs yazılımını kullanıyorsunuz? Bu kadar basit şeyleri endişe etmeniz ve endişelenmeniz gerekmiyor. Boşu boşuna kendinizi negatif olmaya yormayınız.

En ufak ufacık mini minnacık bir şeyde bile strese girebiliyorum. Mesela geçen sefer misafirliğe gittiğimde gece midem bulanmıştı yarın da misafirliğe gideceğim. Bunu aklımdan atamıyorum ya yine olursa ne yaparım ve bulanmaması gibi bir olay beynim için söz konusu olmuyor. Özellikle bu olay bilgisayarda daha da kötü bir arkadaşım diyor ki meğerse bilgisayarımı yavaşlatan virüsmüş. Benim de bilgisayarım yavaşlayınca tekrardan strese giriyorum, geleceğimi düşünüyorum strese giriyorum. Bazen hiçbir şeye arzûm kalmıyor ve bu gerçekten canımı sıkıyor. Kendimi üzgün hissediyorum. Hiçbir zaman bir yere varamayacakmış gibi. Ayrıca sanırım virüslere karşı fobim falan var sanırım yeni bir virüs ismimi duydum bilgisayarımı baştan sona ararım. Arattırırım tabii o anda yaşadığım stres ve negatifliği anlatamam. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Stresten mideniz bulanır, stresinizi yönetmeniz lazım. Bir doktora görünün.

@Kesatu, kendiniz sağlıksız bir şekilde beslenip vücudunuzun reaksiyon göstermesi gayet normaldir. Neden stresli ve neratif birisiniz?

Stresmin büyük yoğunluğu bilgisayar üstüne. Şahsen bilgisayar oyunları oynamaktan zevk alırım fakat virüs korkum bunu bana zehir gibi yapıyor. Sadece virüs aklıma gelse bile tarama yapıyorum. Bunun sebebi daha önce bir akılsızlıkla bir tanıdığımızın bilgisayarına oyun yüklemek isterken virüs yüklemiştim kişi buna çok tepki göstermemişti ama ben yine de hep stresinde kalmıştım. Negatifliğimde eğer olaylar benim aleyhime ise hep negatif düşünürüm hani kötü olaylarda derler ya "iyi düşünelim iyi olalım" o söz benim kitaplığımda yok.

Bazı arkadaşlar insan vücudunu bilgisayar sanıp stresi kernel panic zannetmişler.
Bu stresle devam edersen daha çok miden bulanacak gibi. Kardeşim bir düşün: Kafanda belki de binlerce şey tasarladın gelecekle ilgili. Türlü kurgular, senaryolar yazdın, Allah aşkına kaç tanesi gerçek oldu? Ya da zannettiğin şeyin kaç tanesi senin zannettiğin sebeple ilintili? Muhtemelen cevabın ya sıfırdır ya da bir elin parmaklarını bile geçmez. Bunun gibi, kafanda kurduğun çoğu senaryo da gerçek olmayacak. Zannettiğin şeyler de gerçeklikle bağlantılı şeyler değil. Sebepler perdesini yırtmalısın. görünen yüzle değil de arkasındaki derin anlamı anlamaya yoğunlaş. Emin ol hayatın daha da güzelleşecek.

@Kesatu, sadece başarılı bir antivirüs ve antimalware yazılımı yükleyerek virüslerden ve diğer tehditlerden kurtulabilirsin. Zaten bu yazılımlar endişe etmemen için gerekeni yapıyorlar. Bu durumda da negatif şeyler düşünmemen gerekiyor. Hangi antivirüs yazılımını kullanıyorsun?

Geri
Yukarı