En yüksek hız 61Mbps olmasına rağmen modem 91Mbps gösteriyor

Blackfox07

Hectopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Merhabalar,
Bugün VDSL pakete geçince acaba modeme gelen hız ne olmuş diye modem ayarlarına girdim ve şok oldum.

Bana bütün internet sağlayıcıları en fazla 61 Mbps alabilirsiniz derken ben şu an modemden baktığıma göre 91 Mbps alacağımı gösteriyor.

Ben hangisine güvenmeliyim?

@Patrixcs

S01126-17102601.jpg

S01126-17201301.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Modeme güvenmelisin. Modemine maksimum 91 mbps geliyor. Ortalama 75-80 alırsın bence.
Alamıyorsun hocam maalesef, hat değerleri zayıflıyor illa ki bir sıkıntı yaşıyorsun yani, interneti belirli bir hıza sabitliyorlar sorun olmayabiliyor ama sorun yaşama oranı artıyor, ISS'in verdiği değerlerin dışına çıkınca.

Teknik desteği arayınca bana gelen maksimum hız 37 Mbit demişlerdi daha sonra arayınca başka birisi de 37 hatta bi bakayım 55 mbit'e kadar alabilirsiniz ama sağlıklı olmayabilir bazen demişti. Benim modemime gelen hız sürekli 37 ile 55 arasında gidip geliyor yani çok önemli değil orası sağlıklı olan maksimum değerdir 61mbps.

Sağlıklı değer 61'dir büyük ihtimal. 91 alınca kopma packet loss gibi sorunlar yaşayabilirsiniz belki.
Tabi teknik açıdan bilen arkadaşlar daha iyi anlatır.

Teknik açıklamasını buldum. Hız ne kadar artarsa SNR o kadar düşer. SNR 7 altına inerse kopma gibi sorunlar yaşarsınız. Ve 1 SNR düşmesi 3 Mbps eder. SNR sınırını 10 alalım garanti olsun. 30'dan 10 çıkınca 20 kalır. 20*3 60 Mbps hat için en iyi olandır.

Tamam sağolun peki ben mesela 100 Mbps'lik bir paket alırsam bana internet sağlayıcısı en fazla 61 mi verebilir yoksa 91 mi?

SNR değerin 30 bundan 8 çıkardık. En düşük SNR değeri 8 olarak alıyor Telekom. 22 ile 3 çarparsan 66 Mbps oluyor. 1 SNR düşerse 3 Mbps artar. 66+24=90 Mbps oluyor. Hat zayıflamana göre bir şey söyleyemem ama 90 Mbps alabilirsin. 75 Mbps alabilceğini düşünüyorum 75 Mbps pakete geçersen. TT'nin verdiği hızlar doğru değil. Benim ankastrede 73 Mbps kaldırıyor. TT bana 39 Mbps diyor.

Geri
Yukarı