Endeavor OS'ta kalmalı mıyım?

kayra150

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: MSI 945GM3
İşlemci(CPU): Intel Core2 Duo E7300 2.66 ghz
Ekran Kartı(GPU): AMD ATI Radeon HD 2400 PRO
Disk: Hikvision C100 120 GB SSD
Ram: 1 GB
İşletim sistemi: antiX 22 64 bit
Kernel: xanmodv1-lts (6.6.21)

Monitör: Casper926w - 900w
Klavye: Casper K5108
Fare: PGM07
Kulaklık: TIGOES TH-812
Endeavor OS'a geçtim şimdi. 2 GB RAM'li kasamda. LXDE masaüstü oldukça iyi oldu. CS2D açılmıyor ama. Don't Starve Together oynayabiliyorum. Bazı performans modları ile de FPS göze gelir halde. Normalde Ubuntu tabanlı dağıtımları oyunlarda sıkıntı çıkarma azlığı sebebiyle severdim ama endeavour hem şaşırttı hem CS2D'yi açmayarak üzdü. Başka kullanımlarda da sıkıntı yaşarsam tekrar Ubuntu tabanlı hafif dağıtımlara geçmeyi düşünüyorum. Önerileriniz neler?
Bodhi, trisquel mini, lxle severek kullandım. Sparky mininal GUI de güzeldi ama yine oyunlarda sıkıntı çektim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Düşük sistemler için Linux gerçekten harikadır, sanırım Android X86 project ile ilgili birkaç şey duymuş olmalısındır. Büyük bir ihtimal eski bir bilgisayar ile Android oyunlarını oynamak için harika bir yol olabilir.

Android X86 projesini denemek için Live bir USB bellek hazırlayabilir ve aynı zamanda ana işletim sistemini kullanmaya devam edebilir, eski bilgisayarın ile hala yapılacak bir şeyler olmalı.

Bol şanslar.

Abi düz Arch kur. Ya Arch harici bir şey kullanamıyorum şu anda. Ben direkt Artix'e geçmeyi, güle güle systemd demeyi düşünüyorum da, tekrardan kurmak istemiyorum. Yeni ISO diye kaldım Arco'da.

Senin yerinde olsaydım lmde [Linux Mint Debian Edition] + LXDE kurardım. Her oyunu sıkıntısız oynayabilirsin.

Aslında Linux Mint tarafındanım. Daha güçlü donanımlarda bir süre kullandım ve sevdim ama Xfce masaüstü bu kasaya ağır gelince bir daha denememiştim. Zorin Lite yükleyip LXDE masüstünü kurmayı falan denedim stabillik bozuldu, yüklediğim programlar menüye gelmiyordu falan filan. Sonra öntanımlı masaüstünün dışına çıkmamaya karar verdim dağıtımlarda.

Aslında Linux Mint tarafındanım. Daha güçlü donanımlarda bir süre kullandım ve sevdim ama Xfce masaüstü bu kasaya ağır gelince bir daha denememiştim. Zorin Lite yükleyip LXDE masüstünü kurmayı falan denedim stabillik bozuldu, yüklediğim programlar menüye gelmiyordu falan filan. Sonra öntanımlı masaüstünün dışına çıkmamaya karar verdim dağıtımlarda.

Arch tabanlı ya da diğer farklı tabanlı dağıtımlardan sonra Debian tabanlı sistemlere dönesi gelmiyor insanın. EndeavourOS çok iyi çıkış yaptı ve begeni topladı. Memnun iseniz kalın.

Endeavor OS'a geçtim şimdi. 2 GB RAM'li kasamda. LXDE masaüstü oldukça iyi oldu. CS2D açılmıyor ama. Don't Starve Together oynayabiliyorum. Bazı performans modları ile de FPS göze gelir halde. Normalde Ubuntu tabanlı dağıtımları oyunlarda sıkıntı çıkarma azlığı sebebiyle severdim ama endeavour hem şaşırttı hem CS2D'yi açmayarak üzdü. Başka kullanımlarda da sıkıntı yaşarsam tekrar Ubuntu tabanlı hafif dağıtımlara geçmeyi düşünüyorum. Önerileriniz neler?
Bodhi, trisquel mini, lxle severek kullandım. Sparky mininal GUI de güzeldi ama yine oyunlarda sıkıntı çektim.
Arch kurun. Xfce kurun. Forumda rehberi var. Kurulumu baş ağrıtıyor ama(özellikle nvidia ile) kullanması aşırı zevkli ve stabil.

LXDE kullanacaksan menuyle isin olmamali zaten... Synapse kullanmalisin. Elinin altinda olmali. Her seyi search ederek aramalisin. Bunun haricinde .desktop dosyasi olusturup Documents'e koyarsan otomatik menuye ekleniyor.

Endeavourda kalmaya karar verdim. Steamde wine3d komutu ile çoğu oyunu açabilir hale de geldim. Ram kullanımı da gayet iyi. Grafiksel arayüzü bulunan mağaza kullanabilir miyim diye bakınıyorum şu sıralar. Aslında çok gerek yok, flathub sitesinden link alıp flatpak install ... şeklinde ya da yine siteden arama yaparak pacman -S şeklinde program yüklüyorum ama olsa iyi olurdu. Gnome software ve flatpak plugini yükledim pek randıman alamadım. Gnome yazılımlar kapansa bile arkada ram sömürdüğünü görünce sildim. Öneriniz var mıdır? Bu arada sanal disk sandbox falan değil cidden böyle bir bilgisayarda kullanıyorum

Dosya Ekleri

• IMG_20221216_173315_349.png
    IMG_20221216_173315_349.png
    88,5 KB · Görüntüleme: 28

Yeni konular

Geri
Yukarı