Ender 3 V2 baskılarda Warping oluyor

judgmennt

Kilopat
Yer
Bilecik
Sorun başlıkta da belirttiğim gibi. Pla filament kullanıyorum. Porima marka. Baskıları alırken kalkmalar yaşıyorum. Görseller de ekledim. Brim veya Raft kullanın diye önermeyin lütfen bastığım tasarımlar brim veya raftsız basılabilmesi gereken tasarımlar. 0.20 katman kalınlığında basıyorum. Makineyi 20 derece civarı, petekler yanmayan odada kullanıyorum. Şimdiye kadar denediklerimi belirteyim:
Tabla sıcaklığını 50-70 derece arası sürekli değiştirerek denedim. 50 derecede ilk katman yapışsa bile bir yerden sonra baskı komple yataktan söküldü. 55-70 arası çok bir fark gözlemleyemedim. Bir de sıcaklığı çok arttırıp 80 derece tabla ısısı denesem mi diye düşünüyorum ama pla sıcağı sevmez demişti @Siyah Martı hocam. Reddit'te bazı konulara baktığımda birisi yatağı 50 dereceye aldığımda sorun düzeldi dedi. Bu bilgiler dahilinde ilk 50 denedim baskı, yataktan komple kalktı. Birisi de 80 derece yatakta kullandım ve warping sorunu geçti dedi. Bunu denemeyi düşünüyorum.

Nozül sıcaklığı 200-210 arası basıyorum. Belki 215 de denemiş olabilirim ama hatırlamıyorum. Daha fazlasını denemedim. Bunu da abartıp 220-230 gibi bir sıcaklıkta denesem mi diye düşünüyorum.
Yatak kalibrasyonunu test baskısı ile beraber yapıyorum @Siyah Martı hocamın belirttiği gibi. Test baskısında 3 bazen 4 kat atmasını bekliyorum ve herhangi bir sorun çıkmıyor. Kalibrasyonda sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
Baskı öncesi yatağa pritt sürerek muhtemelen bu sorunu atlatabilirim ama böyle bir sorun yaşamamam gerektiğini düşünüyorum. Sürekli pritt sürmek, baskıyı ve yatağı temizlemek istemiyorum. Yatağımın yamuk olduğunu düşünüyorum cam yatak olmasına rağmen. Yatak ayarından sonra nozülü hareket ettirip bakınca bunu daha net anlıyorum. Bazı kısımlarda nozül yatağa daha yakın, bazı kısımlarda daha uzak. Çok büyük farklar değil ama warping yaparlar mı bilemiyorum. Bir sonraki denememde Cura'da deneysel bir özellik varmış draft Shield diye. Baskının etrafına bir nevi duvar örüyor hava akışı olmasın diye. İlk önce ilk katmanı 0.28 ile basmayı deneyeceğim. Yine benzer sorun yaşarsam draft Shield özelliğini deneyeceğim. Bir de şu anki cura ayarımda ilk 4 katmanda nozül fanı çalışmıyor. Bunu 6 katmana (1mm yükseklik) arttırmayı düşünüyorum. Sizin de başka tavsiyeniz varsa beklerim. @Siyah Martı

Düzenleme= Nozül ısınmaya başladığında otomatik olarak LCD'de sol alttaki işaret %100 oluyor. Cura'dan ayarlama ilk 4 katmandan sonra fan çalışacak şekilde olsa bile bir şekilde fan sürekli ilk katmanlar da dahil çalışıyor olabilir mi? Sürekli fan sesi geliyor çünkü ve ducta elimi götürdüğümde bir serinlik geliyor, fanlar dönüyor. Ama nozülün ucuna baskı sırasında elimi sokamıyorum.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-01-21 at 22.57.28 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-21 at 22.57.28 (2).jpeg
    100,4 KB · Görüntüleme: 50
  • WhatsApp Image 2022-01-21 at 22.57.28 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-21 at 22.57.28 (1).jpeg
    79,9 KB · Görüntüleme: 47
  • WhatsApp Image 2022-01-21 at 22.57.28.jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-21 at 22.57.28.jpeg
    85,3 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleme:
PLA sıcağı sevmez derken soğutmaya ihtiyacı olur anlamında söylemiştim. Yani sıcak basabilirsin ama gerekenden fazla sıcak olursa baskı kaliten düşer, sarkmalar, akmalar, iplikler vb. oluşur. ABS'de plastiği soğutmak gerekmiyor aksine ortamı sıcak tutmak gerekiyor.

Draft shield ABS için. Kapalı alan(kutu, x bir hazne) içinde değilse printer bu özellik dar ABS parçalarda işe yarıyor. Genişlerde yaramıyor çünkü parçanın soğuyacak çok fazla alanı oluyor. PLA'da dilersen dene ama bastığın parçaları geniş yüzeyli, gene soğuma olur.

Nozül kısmından gelen hava kırmızı bloğa üflenen hava da olabilir. Fan devreye girince ses farkından anlıyabiliyor olman gerek.

PLA sıcağı sevmez derken soğutmaya ihtiyacı olur anlamında söylemiştim. Yani sıcak basabilirsin ama gerekenden fazla sıcak olursa baskı kaliten düşer, sarkmalar, akmalar, iplikler vb. oluşur. ABS'de plastiği soğutmak gerekmiyor aksine ortamı sıcak tutmak gerekiyor.

Draft shield ABS için. Kapalı alan(kutu, x bir hazne) içinde değilse printer bu özellik dar ABS parçalarda işe yarıyor. Genişlerde yaramıyor çünkü parçanın soğuyacak çok fazla alanı oluyor. PLA'da dilersen dene ama bastığın parçaları geniş yüzeyli, gene soğuma olur.

Nozül kısmından gelen hava kırmızı bloğa üflenen hava da olabilir. Fan devreye girince ses farkından anlıyabiliyor olman gerek.
Sadece bunda değil neredeyse çoğu baskılarda, köşelerde hafif warping sorunu yaşıyorum. Ama bıçak tarzı şeyleri çift taraflı basıp yapıştırdığım için göze çok fazla batıyor. Diğer baskılarda bu büyük problem olmuyor. (3. resimdeki kadar kötü olmazsa tabi. O biraz fazla göze batıyor) Macun ile falan kapatmayı deneyeceğim o hataları. Bastığım şeyi çöpe atmak istemiyorum bir yarısı düzgün çıkmış. Eğer sivri kısmı biraz ısıtarak eğebilirsem ki eğilebilecek gibi duruyor diğer kısımlar tutacak kısmına denk geleceği için çok göze batmayacak. O zaman ben bir dahaki baskımda 220-75 derece gibi bir sıcaklıkla baskı almayı deneyeceğim. Şu warpingden kurtulayım da sonra yeni ne tarz bir sorun çıkarsa onun çözümüne bakarım.

Evet sanırsam dediğiniz gibi fan sesi bir yerden sonra değişiyor. Preheat PLA dediğim anda bir fan devreye giriyordu o yüzden acaba sürekli çalışıyor mu diye düşündüm.

İlk katmanı kalın basıp(.28), soğutmayı 6. layere çekmem de bir işe yaramadı. Makinenin bulunduğu oda tam evin ortasındaki oda ve balkonu var. Azıcık da olsa balkon altından serin hava giriyor ve kapının önünde durduğumda kapı altından da esinti geldiğini anlıyorum ama çok hafif bu dediklerim. Bu dediğim olaylarla alakası olabilir mi bilemiyorum ama bir şey fark ettim. İki ayrı 7 cm uzunluğunda parça basıyordum. 3 köşede warping meydana gelmiş, 1 köşede warping olmamış. O 1 köşeyi öndeki bastığım diğer parça koruyordu. Tam arada kalmış gibiydi. Acaba diyorum odada çok hafif hava döngüsü var da bu mu bir sorun çıkartıyor diye düşündüğüm için draft shield denemek istedim. Bu da bir düzelme sağlamazsa sıcaklıkları 220-75 gibi bir şey deneyeceğim. Artık baktım çözemiyorum son çare brim veya raftsız baskılarda pritt sürmeye başlarım. Filamentin de sonlarına geldim 150 gram anca var, yoktur. Bundan sonra Premium PLA almayı düşünüyorum belki bu sorunumu çözer diye. Bugün beyaz renginden alacaktım Porima ama stokta kiloluğu kalmamış. Stoğa bu hafta içi girerse onunla deneyeceğim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı