Endüstri mühendisliği için dizüstü bilgisayar önerisi

Güçlü olan laptop eski teknoloji değilse ısınır. Masaüstü veya uzay montaj değil bunlar soğutmaları yeterli olmazlar genellikle.
Ek soğutma yöntemleri var sadece ısı var diye almamak yanlış olur.

Yapılır, zaten en basitinden RAM değişikliği sadece laptoplarda yapılır. Değiştirilecek parçalar arasındadır. Uyumluluk ve seçenek konusunda sadece daha kısıtlıdır.

Hocam benim upgrade yapılamıyor dememin sebebi şu Video'da adamın söylediği kısım. 11:10'dan itibaren izlerseniz dediğimi anlarsınız 😅

Hocam benim upgrade yapılamıyor dememin sebebi şu Video'da adamın söylediği kısım. 11:10'dan itibaren izlerseniz dediğimi anlarsınız 😅
O modele ve benzerlerine, evet dediğiniz doğru ama genel olarak geçerli değil.

Endüstri Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Lenovo S145 Ryzen7 3700U makineye sahibim. Bu cihazla bile gereken tüm işlerimi WSL ve görüntü işleme dahil hallediyorum. Mühendislik araçlarında Ryzen'in gücü gani gani yetiyor. Bunun dışında zaten günlük kullanım esnasında Illustrator, Photoshop gibi konulara girmiyorum. Altından girip üstünden çıkıyor. Orta halli oyunda oynayabiliyorum istediğim gibi. ;)

Bu cihazı tercih et, sana fazla fazla yetecek. Emin ol. Tasarım konusuna ise takılma. Endüstri mühendislerinin tasarıma takılmasını gerektirecek bir olayı yok. Para kazanınca Lenovo Thinkpad, Dell XPS gibi dolu ama Ultrabook tarzı bir cihaz alırsın eğer tasarıma çok takıyorsan.

ASUS FX505DT-BQ190 AMD Ryzen 5 3550H 8GB 1TB + 256GB SSD GTX1650 Freedos 15.6" Full HD 60Hz | Trendyol 5910 TL

Bu arada okuduğun üniversiteye göre değişir ama üç aşağı beş yukarı kurcalayağın programların listesi ise şunlar;
  • Simio
  • ProModel
  • Python
  • Visual Studio
  • Herhangi bir SQL yazılımı
  • AutoCad (veya Solidworks)
  • SPSS (gösterirlerse)
  • MiniTab
  • Basit bir ERP yazılımı
Kalanını ise araştırıp kendin öğrenmen gerekiyor. Ki bunları kullanmayı derslerde oturup uzun uzun anlatmıyorlar. Programlama dersleri dışında uygulamalı çok ders işlemeyeceksiniz.

ASUS FX505DT-BQ190 AMD Ryzen 5 3550H 8GB 1TB + 256GB SSD GTX1650 Freedos 15.6" Full HD 60Hz | Trendyol 5910 TL

Bu arada okuduğun üniversiteye göre değişir ama üç aşağı beş yukarı kurcalayağın programların listesi ise şunlar;
  • Simio
  • ProModel
  • Python
  • Visual Studio
  • Herhangi bir SQL yazılımı
  • AutoCad (veya Solidworks)
  • SPSS (gösterirlerse)
  • MiniTab
  • Basit bir ERP yazılımı
Kalanını ise araştırıp kendin öğrenmen gerekiyor. Ki bunları kullanmayı derslerde oturup uzun uzun anlatmıyorlar. Programlama dersleri dışında uygulamalı çok ders işlemeyeceksiniz.
Tamamdır, endüstri mühendisliği için görüntü işleme çok mu önemli? Çünkü önerdiğiniz laptopların hepsinde grafik kartları iyi düzeyde. Ek olarak gidilecek üniversite Hacettepe.

Mühendislik yazılımlarının bir çoğu günümüzde donanım hızlandırma kullanıyor. Bu sayede karışık işleri çok daha hızlı bir şekilde çözümleyip sonuca erişebiliyorsun.

Endüstri Mühendisliği dalında sürekli görüntü işleme yapmayacaksın tabii ki. Farklı uzmanlıklar ilgini çekecek (Yöneylem Araştırması, Üretim Planlama ve Kontrol, Sistem Analizi ve Tasarımı gibi) ve bu alan(lar)da uzmanlaşmaya başlayacaksın. Görüntü işleme ise bu dallardan birisinde işine yarayacak çözümlerden birisi olacak. Deneme yanılma yapıp öğrenebilmek için ise belirli bir donanım gücüne sahip olman gerekli. Bu sebeple güçlü işlemci ve ekran kartlarına sahip cihazları tercih ediyoruz bütçemize uyan. Umarım anlatabilmişimdir. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı