Endüstri Mühendisliği nasıldır?

Xoxoxo

Kilopat
Selam, endüstri mühendisliği hakkında biraz sorularım var.

1-Endüstri mühendisliği denildiği gibi içi boş bir bölüm mü mezun olduktan sonra iş bulamazsınız vb gibi durumlar her meslekte var ancak endüstri en işsiz kalanı mı?

2-Endüstri mühendisleri hakkında internette verimliliği arttırma gibi yazılar gördüm ancak sektördeki ablalarım abilerim daha iyi bilir bu konuyu yardımcı olabilir misiniz?

3-Endüstri mühendisliği 4 sene sonraki durumu daha mı kötü olur yoksa daha mı iyi olur?

4-Bilgisayar ve endüstri arasında gidip geliyorum ancak bilgisayar için pek mantıklı okullar gelmiyor ileride bende yazılımcı olmak istiyorum desem endüstri bana yazılım alanında açık kapı bırakır mı?

5-Endüstri mühendisliği çok fazla stresli bir iş mi rekabet her meslekte var bunlara dayanırım aslına bakarsanız çok aşırı stresli mi diye sormak istedim.

6-Makine mühendisleri neden endüstri mühendislerini kötülüyor?

Biraz fazla sorularım oldu cevaplayan herkese teşekkür ederim 

Güncel

Son düzenleme:
Selam, endüstri mühendisliği hakkında biraz sorularım var.

1-Endüstri mühendisliği denildiği gibi içi boş bir bölüm mü mezun olduktan sonra iş bulamazsınız vb gibi durumlar her meslekte var ancak endüstri en işsiz kalanı mı?

2-Endüstri mühendisleri hakkında internette verimliliği arttırma gibi yazılar gördüm ancak sektördeki ablalarım abilerim daha iyi bilir bu konuyu yardımcı olabilir misiniz?

3-Endüstri mühendisliği 4 sene sonraki durumu daha mı kötü olur yoksa daha mı iyi olur?

4-Bilgisayar ve endüstri arasında gidip geliyorum ancak bilgisayar için pek mantıklı okullar gelmiyor ileride bende yazılımcı olmak istiyorum desem endüstri bana yazılım alanında açık kapı bırakır mı?

5-Endüstri mühendisliği çok fazla stresli bir iş mi rekabet her meslekte var bunlara dayanırım aslına bakarsanız çok aşırı stresli mi diye sormak istedim.

6-Makine mühendisleri neden endüstri mühendislerini kötülüyor?

Biraz fazla sorularım oldu cevaplayan herkese teşekkür ederim 

Güncel
1- Kesinlikle hayır, bu tür sözleri söyleyen birisi muhtemelen boştur. Mezun olduktan sonra çalışma alanınız size bağlı. Hangi alana yönelmek istiyorsanız bu alanda kendinizi iyi bir şekilde yetiştirerek iş konusunda rahat edebilirsiniz.

2- Endüstri mühendisliğinin ana odak noktası verimlilik arttırma denebilir. Tabii verimlilik kavramı çok geniş bir alanı kapsıyor. Bundan dolayı endüstri mühendislerinin çalıştıkları sektörler de çok çeşitli olabilir. Ancak bir endüstri mühendisinin bunların tamamına hakim olması kolay değil. Bu nedenle sizin özelleştiğiniz alan bu noktada önem taşıyor. Bu verimlilik arttırma bir fabrikanın üretim sisteminde de olabilir, bir yazılımın optimizasyonu da olabilir.

3- Maalesef hiçkimse geleceği göremiyor ancak geçmişe ve şu anki duruma bakarsak endüstri mühendisliği her zaman ihtiyaç duyulan bir meslek. Bu nedenle ileride de fazlasıyla ihtiyaç olacaktır. Özellikle veri üzerine yapılan çalışmalar arttıkça endüstri mühendisi ihtiyaçları da artmakta.

4- Eğer iyi bir okulda okursanız yazılım dersleriniz de olacaktır. Kendinizi belirli bir düzeyin üzerine taşıyarak yazılımcı olarak çalışabilirsiniz. Tabii bu noktada eğitim konusunda bilgisayar mühendisliği daha iyi bir seçim olur ancak endüstri de çok uzak değil.

5- Doğrusu bu kişiden kişiye, çalışma ortamına bağlı olarak çok değişken bir durum. Bu nedenle genel bir yorum yapmak doğru olmaz. Bunun için ileride çalışmak istediğiniz pozisyonda insanlara ulaşarak danışabilirsiniz.

6- Kötüleyen kişiler genelde bilgisiz insanlar oluyor. Bu tür ön yargılı insanlardan uzak durmanızı öneririm. Muhtemelen sürekli olarak bölümlerinin zorluğunu sebep gösteriyorlardır. Bu kişiler genelde diğer alanların ders programını da incelememiş kişiler oluyor. Kısaca, uzak durun bu tür insanlardan.

Bu bölüme tıptan daha iyi falan diyorlardı bir ara ama çevremde çoğu kişi işsiz bu bölümden şahsen şu devirde ODTÜ İTÜ Boğaziçi harici mühendislik okumam şahsen gider hemşirelik yazarım o puana 65 puanla 10-11 k maaşla atanırım devlete

Geri
Yukarı