For Our Future

Centipat
İnternette pek bir kaynak bulamamam üzerine bu konuyu açmış bulunmaktayım. Öncelikle kendimi tanıtarak ardından soruma geçmek istiyorum. Gaziantep Üniversitesi endüstri mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Daha öncesinde lise ve ön lisans bölümlerimi elektrik elektronik üzerine yapmam ve sonucunda kodlamaya ilgim oluşmaya başlamıştı. Fakat geçtiğimiz yıl hazırlık okurken gelecekte web tasarım/mobil uygulama geliştirme/veri analizi ve madenciliği gibi sektörlerde çalışırsam mutlu olabileceğimi fark ettim ve bunun üzerine bazı eğitimler sonucu Python ve C programlama dilini öğrenmeye başladım. Şimdi soruma gelecek olursak biliyorsunuz ki endüstri mühendisleri daha çok üretim ve kalite departmanlarındaki planlama işlerini yürüten mühendislik disiplinine sahip kişilerden oluşur. Ben ise gelecekte yazılıma yönelmek istemem fakat bu sektörlere daha çok bilgisayar/yazılım mühendislerini tercih etmeleri sonucu bu alanda kendimi geliştirmeye biraz tedirginlikle bakıyorum. Paradan ziyade mutlu olacağım bir iş istiyorum ve bu benim için yazılım sektörü üzerinden geçiyor. Sizlerin bir tavsiyesi var mıdır? Endüstri mühendisliği diplomasına sahip olmam bu 3 sektörden birinde iş bulmamı zorlaştırır mı? Yoksa endüstri mühendislerinin aldığı proje yönetimi/yöneylem/programlama/istatistik/lineer algebra gibi dersler sonucu iş bulma potansiyelimi arttırır mı? Ayrıca bu alanda yönelecek olan bir öğrenci için tavsiyeleriniz nelerdir? Şimdiden okuyan okumayan, cevaplayan cevaplamayan herkes için çok teşekkür ederim. Allaha emanet olun

Makine mühendisliği mezunu olup yazılım işinde çalışan veya Edebiyat mezunu olup da web tasarım yapan bir kaç kişi ile zamanında tanışmıştım. Bu mesele kendini ne kadar geliştirdiğin ile alakalı. Mezun olduğun gibi bir bilgisayar, yazılım veya bilişim sistemleri mezunu bir insan ile aynı statüde işi başlayamazsın belki ama aynı departmanda aynı iş üzerinde çalışabilirsin, bir süre sonra, kendini geliştirdikçe aynı statüde çalışabilirsin. Bol şans.

Endüstri mühendisliği okuyup Oracle DB Admin olan bir tanıdığım var.
Yazılıma en çok ve kabul edilen geçiş Endüstri mühendisliğinden olur bunu aklınızdan çıkarmayın.

İster iş-geliştirme departmanında çalışırsınız isterseniz Angular framework ile bir website oluşturur, istersenizde Docker ile uygulamanın yaşam döngüsünü kontrol eden Dev Ops olursunuz. Tercih sizin.

Artık herkes mezun önemli olan işe hakim olabilmek. Sen işe hakim ol yeter ki yazılım mühendisini değil seni alırlar. Meslek okula giderek öğrenilmez.

Daha yolun basindasin, birakip adam gibi bir bilgisayar muhendisligi oku. Antep endustri mezunuyum ama kendimi yazilim alaninda gelistirdim dersen buyuk sirketler CV ne 2. defa bakmazlar bile. Oyle kursla mursla ogrenilecek sey degil bunlar.

Yazılım ve IT sektöründe çok Endüstri Mühendisi var. Tabi çoğu üniversitesi iyi olan yerlerden ama bence istediğini, gösterdiğin çabayla yaparsın.

Daha yolun basindasin, birakip adam gibi bir bilgisayar muhendisligi oku. Antep endustri mezunuyum ama kendimi yazilim alaninda gelistirdim dersen buyuk sirketler CV ne 2. defa bakmazlar bile. Oyle kursla mursla ogrenilecek sey degil bunlar.
O zaman benden de size bir tavsiye endüstri mühendisliğini araştırın ve mezunlarımızın en fazla çalıştığı alanlardan biri olan bilişim(veri analizi-madenciliği) olduğunu görün. Ayrıca bir tavsiye daha vereceğim. Data mining ve analyze sektörünü araştırın ve aranan özelliklerde İstatistik- Yüksek Matematik bilgisi- Yöneylem araştırması- Lineer cebir gibi bilgi ve özelliklere sahip olunan kişilerin tercih edildiği yazıyor ve bütün bu bahsettiğim dersleri endüstri mühendisleri yani bizler 2 ve 3.sınıfta ana derslerimiz olarak görüyoruz. Onun dışında toplam seçmeli derslerimiz arasında yaklaşık 15 tane data analizine madenciliğine makine öğrenmesi ve yapay zekaya dair dersler mevcut. Bunlara rağmen endüstri mühendisleri alınmaz diyebilirseniz. Fikrinizi değerlendirmeye alıp okulu bırakıp tekrar hazırlanabilirim. Eğer yazarken üslubum kırıcı olduysa kusura bakmayın lütfen

Mezun olup da büyük şirketlere giremez ilk günden zaten. Adam o CV'ye çalışma deneyimlerini yazacak becerilerini yazacak. Yavaş yavaş o büyük şirketlere gidecek. Stajyer olacak en angarya işleri yapacak zamanla yer edinecek kendine. Kimse seni boş CV ile bilmem nerede okudun diye gel başla demez. Roma bir günde kurulmadı.

1. sınıf sonunda bilgisayar mühendisliğine yatay geçiş denemelisin daha yolun başındayken. Söylediğin iş pozisyonları için öncelikli olarak bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği mezunlarını tercih ediyorlar her yerde. Önerim bilgisayar mühendisliği.

O zaman benden de size bir tavsiye endüstri mühendisliğini araştırın ve mezunlarımızın en fazla çalıştığı alanlardan biri olan bilişim(veri analizi-madenciliği) olduğunu görün. Ayrıca bir tavsiye daha vereceğim. Data mining ve analyze sektörünü araştırın ve aranan özelliklerde İstatistik- Yüksek Matematik bilgisi- Yöneylem araştırması- Lineer cebir gibi bilgi ve özelliklere sahip olunan kişilerin tercih edildiği yazıyor ve bütün bu bahsettiğim dersleri endüstri mühendisleri yani bizler 2 ve 3.sınıfta ana derslerimiz olarak görüyoruz. Onun dışında toplam seçmeli derslerimiz arasında yaklaşık 15 tane data analizine madenciliğine makine öğrenmesi ve yapay zekaya dair dersler mevcut. Bunlara rağmen endüstri mühendisleri alınmaz diyebilirseniz. Fikrinizi değerlendirmeye alıp okulu bırakıp tekrar hazırlanabilirim. Eğer yazarken üslubum kırıcı olduysa kusura bakmayın lütfen

Data science agirlikli matematik cunku. Herhangi bir muhendislik bolumu lineer ve istatistik alir, yine endustriyi ozel kilan bir sey yok. En iyi data scientist, istatistik ve matematik bilgisi iyi olan bilgisayarcidan cikar. Yoksa en iyi DS ciler matematikcilerden olusurdu. Adam veri nasil tutulur, nasil partition edilir bilmiyor. Amac data science ise bunun yolu CS diplomasi ya da DS masteri.
Mezun olup da büyük şirketlere giremez ilk günden zaten. Adam o CV'ye çalışma deneyimlerini yazacak becerilerini yazacak. Yavaş yavaş o büyük şirketlere gidecek. Stajyer olacak en angarya işleri yapacak zamanla yer edinecek kendine. Kimse seni boş CV ile bilmem nerede okudun diye gel başla demez. Roma bir günde kurulmadı.

Girer tabi ki, niye girmesin. Yeni mezun olup da buyuk sirketlerde calisan bir suru insan var. Stajini da orda yapabilir, kafa calistiktan sonra tecrube bir sey degil. Beybihan universitesi mezunun 4 senede anlayamayacagi seyi odtulu adam 4 haftada kavrar.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı