Engelli bir birey olarak iş bulamamak

The Tribal Chief

Hectopat
Makaleler
44
Benim neyim var? 5 yıldır devam eden psikiyatri tedavisi görüyorum. Bacaktan da ameliyat oldum ve ağır yük kaldırmak yasak. Engelli iş ilanlarına gidiyorum ancak ya "Biz seni ararız." veya "Sen bize uygun değilsin." dediler. Birkaç işe girip bıraktım. Bana katla, paketleme, kalite kontrol yapma gibi bir şey istiyorum ancak öyle güzel yer denk getirmek biraz da şans işi. İsmini vermeyeceğim ama 2 tane kolej İşkur'dan iş ilanları silinmesine rağmen temizlik görevlisi istiyor. Ama nedense İşkur'da yazmıyor... Bu nasıl bir şey?

İş ilanları bitmeden önce onları bir kağıda yazdım. İş ilanı kalktı ve hala "Gel CV doldur." kafasındalar. Hem de ikisi de. Engelli çalıştırmak zorunda ama illa da ben olmak zorunda değilim. Kafası hangisine yatarsa onu seçiyor. Bu da ayrı bir olay.

Şu ana kadar 4 işe girdim. Fazla dayanamadan bırakıyordum. Bazı sebepleri var... Yaklaşık 1 aydır iş ilanlarına bakmıyorum. Yaş oldu 20. Okumanın yaşı olmadığını geçen konu da bazı arkadaşlar söyledi. Bazı arkadaşlar ise olumsuz bakıyorlar. Onlar da haklı, diğerleri de haklı. Herkesin kendi fikri var. Konu: Okumanın yaşı var mı? bu konu hakkında söyleşi yaptık.

Bu nasıl bir olay? Belki ileride evleneceğim ve "Oğlanın ne iş yapıyor?" diye sorunca ne yapacağım ben? Bu şans mı benim hatam mı? Psikolojinin arkasına sığınmıyorum. Ama bu da engel oluyor.

Ama şu yaşlar için Şam'da kayısı. Kusuruma bakmayın, ben bir çözüm yolu arıyorum, sihirli bir değnek değil. Belki bir kelime benim işime yarayabilir...

Ne yapabilirim?

Hocam bildiğim kadarıyla eğer bacağınızda bir sakatlık var ise İBB' nin seyyar satıcılarına başvurabilirsiniz özellikle bacağından engeli olanları yürüyemeyenleri vs. seçiyorlarmış seyyar satıcıları. Neden veya ne iş yapacağım diye soracak olursanız mesela Bakırköy sahilde sabahtan akşama kadar oturur bir şeyler satarsınız genelde Su, Simit vs oluyor, e bu işi yapmak içinde sürekli ayakta durmak gerekmediği için de engelliler için uygun duruyor hatta başvururken engelli olduğunuz için daha ön planda olursunuz.
Benim bildiklerim bu yönde.

Ülke şartları çok zor hocam, engelli işleri veya normal işler diye bir ayrım yok artık neredeyse. Kimse iş bulamıyor işsizlik her geçen gün zirve yapıyor. E ticarete girişebilirsiniz bence al sat yaparak veya bir site açarak, ya da kendinize güvendiğiniz bir bölümde işe girip yükselmeye bakın. İş imkanlarına bakmayı bırakmayın umudu kesmeyin derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı