Enpara kredi kartı basvurusu kabul edilmesi

Enpara zaten gelirin çok düşük bir kısmına kredi veriyor. Normalde gelirin 2 katı olur ama 3 bin lira geliri olana ortalama 750 lira kredi veriyor.

Hayır gelir olarak ben 1300 TL yazdım. 750 TL limitli kredi kartı verdi. 2 hafta falan oluyor vereli. Tabii öncesinden kullanıp kapattırdığım kredi kartlarından dolayı vermiş olabilir. Eski kartların toplam 5K limiti vardı.

Hayır gelir olarak ben 1300 TL yazdım. 750 TL limitli kredi kartı verdi. 2 hafta falan oluyor vereli. Tabii öncesinden kullanıp kapattırdığım kredi kartlarından dolayı vermiş olabilir. Eski kartların toplam 5K limiti vardı.
Bir limitleri var. O limite ve gayri menkul durumunuza göre sabit çıkıyor. Onu belirtmeye çalıştım ama 3 bin mi? 5 mi? Tam olarak kaç bilmiyorum. Diğer bankların prosedür farkından dolayı farklıdır.

Agalar şimdi Benim YapıKredi'de iş hesabım oraya mı başvurayım ? Yapıkredi'de gençlere yönelik hangi kredi kartı var çünkü mobil uygulama baktım bana çıkmıyor.

Enpara biraz değişik çalışıyor, 2015'ten beri kullanıyorum, defalarca başvuru yaptım bana kart vermediler. Üstelik bugüne kadar 1 bankadan 1 sene kredi kartı kullandım onda da bir sonraki aya bile borcum kalmadı aldığımı o ay ödüyordum (sonra madem bu ay ödüyorum karta gerek yok diye kapattırdım). İşe girdim, maaş için en parayı verdim her ay maaşım yattı yine vermediler kart, ben de gittim başka bankadan aldım.
Agalar şimdi benim Yapı Kredi'de iş hesabım oraya mı başvurayım? Yapı Kredi'de gençlere yönelik hangi kredi kartı var çünkü mobil uygulama baktım bana çıkmıyor.

Ben Yapı Kredi'yi hiç kullanmamıştım, gittim bana kart verin dedim tamam deyip verdiler. Maaşım Enpara'ya yatıyor Enpara ona rağmen vermedi :(

Son düzenleme:
Enpara biraz değişik çalışıyor, 2015'ten beri kullanıyorum, defalarca başvuru yaptım bana kart vermediler. Üstelik bugüne kadar 1 bankadan 1 sene kredi kartı kullandım onda da bir sonraki aya bile borcum kalmadı aldığımı o ay ödüyordum (sonra madem bu ay ödüyorum karta gerek yok diye kapattırdım). İşe girdim, maaş için en parayı verdim her ay maaşım yattı yine vermediler kart, ben de gittim başka bankadan aldım.

Ben Yapı Kredi'yi hiç kullanmamıştım, gittim bana kart verin dedim tamam deyip verdiler. Maaşım Enpara'ya yatıyor Enpara ona rağmen vermedi :(
Kart hangi karttı , kredi kartı mı ?

Kart hangi karttı, kredi kartı mı?

Evet belirtmemişim kredi kartı başvurusu yaptım bankadan çıktım 15 dakika sonra aradılar onaylandı başvurunuz diye, sonra geldi. Diğer bankalar Enpara'ya göre kredi kartı verme konusunda biraz daha esnek sanki. Enpara'dan alamazsanız diğer bankaları deneyin onlar verir.

Evet belirtmemişim kredi kartı başvurusu yaptım bankadan çıktım 15 dakika sonra aradılar onaylandı başvurunuz diye, sonra geldi. Diğer bankalar Enpara'ya göre kredi kartı verme konusunda biraz daha esnek sanki. Enpara'dan alamazsanız diğer bankaları deneyin onlar verir.
Tamam öyle yapacagım zaten normal kredi kartı mı aldın sen peki ? Play kart mı ne varmış gençlere uygun onu mu aldın ?

Bence yanlışınız var. Gelirin 4 katına kadar krediniz oluyor normalde. Tüm bankalardaki kredi kartlarının toplamı bu şekilde oluyor. Yani 5bin gelir varsa ister 1-2 bankada ister 10 bankada toplam 20bin TL kredi kartı veriliyor. Bazı bankalar bu rakamın üstünde olunca yine kartı açmak için 300-500 TL limitli bir kredi kartı verebiliyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan:

BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 12 –...
"(3) İlk defa kredi kartı sahibi olacak bir gerçek kişinin tüm kart çıkaran kuruluşlardan temin ettiği kredi kartları için tanınacak toplam kredi kartı limiti, ilk yıl için, ilgilinin aylık ortalama net gelirinin iki katını, ikinci ve sonraki yıllar için ise dört katını aşamaz. İlk defa kredi kartı sahibi olacak bir gerçek kişinin, aylık veya yıllık ortalama gelir düzeyinin tespit edilememesi durumunda tüm kart çıkaran kuruluşlardan edinilebilecek toplam kredi kartı limiti Kurul tarafından Kanunun 9 uncu maddesinin ikinci fıkrası kapsamında 47 nci maddesi uyarınca belirlenen tutarı geçemez. Bu fıkrada yer alan sınırlamalar, bu maddenin birinci fıkrası uyarınca nakit, nakit benzeri kıymet ve hesaplar ile kıymetli maden karşılığı tahsis edilen kredi kartı limitlerinde uygulanmaz.”
5464 sayılı kanunu ve ilgili yönetmeliğe bağlı değişiklikleri takip ediyorum zaten. Siz tek bir düzenlenen kanuna göre tezahür etmişsiniz fakat kanunun tamamındaki kıstasların kişide bulunması halinde dört katını aşamaz şekilde artışa gidebileceğini söylüyor. Yani size istediğiniz için gelirinizin dört katı verilir diye belirtmiyor. İlk defa alacaklar kısmında da yine benzer şekilde ilk yıl için gelirinin iki katına kadar kredi verilebilir diyor yani banka iç tüzüğünde daha önce hiç kredi notu olmayan, maaş hesabı olmayan, gayri menkul kıymeti olmayan... kısaca bankada vadesiz hesap harici veya o daha dahil bir kaydı olmayan kişi veya kişilere 5464 sayılı kanunun 29. ve 9.maddesince belirtilen durumların yanı sıra bankanın ayrı bir prosedürü varsa (ki genellikle vardır) 5464 sayılı kanuna aykırı olmayacak şekilde iç tüzükte istenildiği gibi bu düzenlenir ki nitekim öyle de oluyor. O yüzden sözleşmeyi imzalarken 5464 sayılı kanun kapsamında geçen kısım ve x bankası kart düzenlemeleri/prosedürleri vs. olarak belirtilir ki genellikle orası zımnen düzenlenmiş oluyor maalesef. (Tabi bu limitin gelecek dönemlerde arttırılamayacağı anlamı gelmiyor)
Not: Öğrencilere ilişkin gelirin zaten geçici olduğu varsayıldığı için daha çok öğrenim kredi/bursu üzerinden değerlendirilip duruma göre ilerideki öğrenimlerine de bağlı bir değerlendirme yapılabiliyor. Fakat bazı bankalar çalışan öğrencileri, normal işçi statüsünde değerlendirip doğrudan işlemde yapıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı