Enpara yıllık ücretsiz kredi kartı alınır mı?

Elweald

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Merhaba. Enpara'nın normal banka kartını kullanıyorum ve şubat ayında 18 yaşıma girdim. Tabii normal bir şekilde bana kredi kartı önerdiler sizce alınır mı? Ve alırsam normal banka kartımdan ne farkı olur? Şu anda gelirim yok ama yazın sigortalı işe başlayacağım. Bir artısı olur mu bana?

Tabii ki olacaktır. Bilinçli kullanman şartı ile. Örneğin düzgün kullanım ile kredi skorunu yükseltebilirsin. Hiç işe girmediysen hemen hemen hiçbir banka sana kredi kartı vermez. Sürekli şansını dene, başvuru yap.

Tabii ki olacaktır. Bilinçli kullanman şartı ile. Örneğin düzgün kullanım ile kredi skorunu yükseltebilirsin. Hiç işe girmediysen hemen hemen hiçbir banka sana kredi kartı vermez. Sürekli şansını dene, başvuru yap.

Geçen sene yazın 2.5 ay sigortalı çalışmıştım. Düzenli olarak kullanma derken.

Örneğin yapacağın her harcamayı nakit olarak değil de kredi kartı ile yap ve o parayı harcamadan ekstre günü geldiği gibi öde. Düzenli harcamalar ve düzenli ödemeler ile kredi skorun yükseliyor. Bu aslında kısa zamanda ihtiyacın olmayacak bir şey. Ev, araba alırken kredi skoruna bakar bankalar. Hiç kredi kartın yoksa kredi geçmişin yok demektir. Kimse sana kredi vermez. Kredi kartı kullanıp zamanında ödeme yapmazsan puanın azalır ve verecekleri kredi miktarı düşer.

Dediğim gibi başvurman gerek. Kredi kartı alınca hata yapmış olmuyorsun. Hemen şimdi başvuru yapabilirsin tamamen sana kalmış bir şey. Alıp alamayacağını görmüş olursun en azından.

Örneğin yapacağın her harcamayı nakit olarak değil de kredi kartı ile yap ve o parayı harcamadan ekstre günü geldiği gibi öde. Düzenli harcamalar ve düzenli ödemeler ile kredi skorun yükseliyor. Bu aslında kısa zamanda ihtiyacın olmayacak bir şey. Ev, araba alırken kredi skoruna bakar bankalar. Hiç kredi kartın yoksa kredi geçmişin yok demektir. Kimse sana kredi vermez. Kredi kartı kullanıp zamanında ödeme yapmazsan puanın azalır ve verecekleri kredi miktarı düşer.

Dediğim gibi başvurman gerek. Kredi kartı alınca hata yapmış olmuyorsun. Hemen şimdi başvuru yapabilirsin tamamen sana kalmış bir şey. Alıp alamayacağını görmüş olursun en azından.

Bana kredi kartı verirler ama kredi mi vermezler.

Kredi kartını al fakat yaşın itibari ile 1.000 tl limit koy ve yükseltme.

Her ay bazı harcamalarını bu kart ile yap ve otomatik ödeme talimatı ver hesabında da genelde o bakiyeyi ödeyecek kadar para tut.

Bu sayede üstteki arkadaşın dediği gibi ileride ev araba veya diğer ihtiyaçların için kredi skorun yükselecektir.

Bana kredi kartı verirler ama kredi mi vermezler.

18 yaşından sonra işte çalışıyorsan iş yerinin çalıştığı anlaşmalı banka sana ilk kredi kartı verebilecek banka olacaktır. Diğerleri vermez demiyorum ama geneli vermeyecektir.

Oldu ki verdi diyelim 500-600 lira gibi komik limitler ile verir. Ya da hiç vermez.

Kredi vermez demek istemedim. Kredi geçmişin olursa alacağın kredi miktarı fazla olur, banka seni tanır, geçmişte borçlarını zamanında ödediğini görür. Olay bu.

Bu Enpara gerçekten tuhaf, yıllarca bunların kartını kullandım ve hesabıma sürekl bol miktarda para girişi çıkışı oldu ama ısrarla bana kredi kartı vermediler 18 yaşına yeni girmiş kişiye önermişler. Sonra gittim Yapı Kredi'den istediğim limitte kart aldım (orada daha önce hiç hesap açmamıştım, hiç Yapı Kredi kullanmamıştım).

Not: Daha önceden 3-4 ay kredi kartı kullanmıştım ama onun da borcunu günü gününe ödedim zaten bu yüzden "madem alışverişten hemen sonra borcumu kapatıyorum kredi kartına ne gerek var" deyip kartı kapatmıştım.

Konuya gelince ülkemizde cahillikten dolayı kredi kartından korkuluyor fakat bizim gibi ülkelerde kredi kartı "kafası çalışan kişiler" için bulunmaz nimet. Diyelim 6000 liralık ürün alacaksın, eğer bunun için ayda 1000 1000 kenara atarsan 6 ay sonra ürün 9000 lira olur alamazsın fakat kredi kartı ile alırsan 6 ayda borcunu kapatır ürünü istediğin fiyattan almış olursun.

Bu Enpara gerçekten tuhaf, yıllarca bunların kartını kullandım ve hesabıma sürekl bol miktarda para girişi çıkışı oldu ama ısrarla bana kredi kartı vermediler 18 yaşına yeni girmiş kişiye önermişler. Sonra gittim Yapı Kredi'den istediğim limitte kart aldım (orada daha önce hiç hesap açmamıştım, hiç Yapı Kredi kullanmamıştım).

Not: Daha önceden 3-4 ay kredi kartı kullanmıştım ama onun da borcunu günü gününe ödedim zaten bu yüzden "madem alışverişten hemen sonra borcumu kapatıyorum kredi kartına ne gerek var" deyip kartı kapatmıştım.

Konuya gelince ülkemizde cahillikten dolayı kredi kartından korkuluyor fakat bizim gibi ülkelerde kredi kartı "kafası çalışan kişiler" için bulunmaz nimet. Diyelim 6000 liralık ürün alacaksın, eğer bunun için ayda 1000 1000 kenara atarsan 6 ay sonra ürün 9000 lira olur alamazsın fakat kredi kartı ile alırsan 6 ayda borcunu kapatır ürünü istediğin fiyattan almış olursun.

Ben 3 yıl önce çalışıyorken bile Enpara'dan kart alamamıştım. Hatta iş yerimin bankası 10 bin üzeri limitli kart vermişti ama aylık aidat zımbırtısı ile uğraşmamak için Enpara alayım 3-5 bin limit yeter gözüyle bakıyordum ama bir türlü alamamıştım. Hatta ve hatta çok yüksek miktarlarda Enpara banka kartı ile işlemler yapmıştım...

Enpara eğer size kart vermiyorsa nedenleri;
-Hiç işe girmemişsinizdir.
-Halihazırda işte çalışmıyorsunuzdur.
-Diğer kredi kartlarınız varsa bunların limitini düşürmeniz gerekir. Örneğin kredi skoru ve maaşınıza göre size en fazla 9 bin ₺ limit verilecekse ve siz A bankasında 9 bin ₺ limitli karta sahipseniz ne Enpara ne de başka banka size kart veremez.

Yeni konular

Geri
Yukarı