Enstrüman Çalmayı Öğrenmeden Önce Ne Yapılmalı?

ezekiel99

Hectopat
Katılım
15 Eylül 2018
Mesajlar
110
Merhabalar, ileride gitar ve farklı enstrümanlar öğrenmek istiyorum. Ama müzikle ilgili nota gibi şeyleri bilmiyorum. Şimdiden kendimi geliştirmek istiyorum. Önerileriniz nelerdir? Ne öğrenirsem ileride işime yarar?
 

Kubilay Ertekin

Hectopat
Katılım
19 Nisan 2015
Mesajlar
254
Çözümler
3
Yer
Tekirdağ/Saray
Şimdi öncelikle Sol anahtarında gitar gibi enstrumanlar için, piyano gibi enstrumanlar için ise Fa anahtarında ki notaları hızlı bir şekilde okumayı öğrenmelisin, söylediğim enstrumanlar örnektir, ikisi de müzik hayatında çok önemli bir yere sahiptir, şarkı söylemek istiyorsan da, istemeyip müzik kulağını geliştirip şarkıları notalara ihtiyaç duymadan çalmak istiyorsan da solfej çok fazla önemlidir, eğitim alarak iyi yerlere gelebilirsin ancak benim gibi kulağını, ellerini, kendi enstrumanını kendin keşfetmen müzik kulağı ve yatkınlık anlamında her zaman daha iyidir, kısacası bence müzikle ilgilenmek isteyen insan alaylı olarak kendini keşfetmeli, sonra profesyonel destek alırsa önünde kimse duramaz.

Gitar,Piyano, Kontrbas gibi enstrumanlarda sürekli kağıtlara bakıp kafanı karıştırmaman için kesinlikle majör ve minör teoremlerini öğrenmen gerekli, daha sonra da bir matematiksel işlem yapar gibi, tam ve yarım sesleri birleştirerek parmaklarının nerelere basması gerektiğini çıkartarak 7'li 9'li Bbmaj gibi Gamları beklemeden basabilecek duruma gelmelisin. Farkındayım hala bana bile anlatırken karışık geliyor ama bunlar teori, sonuç olarak pratikte allah vergisi bir şeyi geliştirerek yapacağın için zaten bir yerden sonra düşünmene gerek kalmadan parmakların olması gereken yerlere gidiyor, tabi ki her şey tecrübe. Çok iyi Aranje yapabilen birisi olmak isteyebilirsin, insanlara enstrümanı inanılmaz çaldığını göstermek isteyebilirsin, bunlar içinde Polifonik müzik teorilerini çözmek zorundasın, Gam'lar şöyle bir şeydir, örneğin Mi majör akoru bulunuyorsa eğer, sonra ki akor'un naturel olması gerektiğini bilmelisin, sırada ki akorun La minör, Re minör, Si majör gibi gelebilecek ve gelemeyecek olarak ayırman lazım, tabi ki bu batı müziği için geçerli Türk pop türünde her yer her yerde denebilir. başlamadan önce 4/4, 4/8 4/2 gibi ritimleri metronom açıp elini şıklatma yoluyla takip ederek çalış ki koşturmak dediğimiz tabir gerçek olmasın, başladıktan sonra ise kendi sevdiğin müzik türüne uygun olan Riff'leri öğren, kendin Riff'ler oluşturmaya çalış, müzik kulağını kullanmayı unutma ve eğitimsiz belli bir sınıra kadar yürüyebileceğini de, herhangi bir sorun varsa seve seve yardımcı olabilirim zira güzel sanatlar öğrencisi olarak keşke başka konulardan konuşmasam hiç...
 

Morruk

Kilopat
Katılım
25 Aralık 2014
Mesajlar
739
Makaleler
1
Çözümler
3
Yer
Şişli
Sen enstrumana başka gerisi kolay. Müzikte en kolay kısım teorik kısımdır. Çok çabuk temel eğitimini tamamlarsın. Enstrumanı çalmak ise öyle değil. Çok emek ister :) Özel ders veriyorum kimi zamanlar. Bir öğrencime 7li akorları anlatmam ve anlaması 5-10 dakika sürdü.
 

sparrowhawk_

Hectopat
Katılım
8 Ekim 2019
Mesajlar
1.694
Makaleler
1
Çözümler
4
Merhabalar, ileride gitar ve farklı enstrümanlar öğrenmek istiyorum. Ama müzikle ilgili nota gibi şeyleri bilmiyorum. Şimdiden kendimi geliştirmek istiyorum. Önerileriniz nelerdir? Ne öğrenirsem ileride işime yarar?
Temeli iyi atarsan devamı da güzel gelir. Benim müzik bilgim yok ama birçok enstrümanı çalabilme yeteneğim var Klarnet,Yan flüt,Bağlama,Org,Gitar bunu yazmakla bitiremem sözüm ona kulağım çok iyi ama müzik bilgim çok zayıf mesela bir solistle çalsam bana dese ki Mi'den gir orada kalıyorum işte. Gerçi profesyonel anlamda yapmadığım için sorun değil. Ama her ne olursa olsun önce eğitim. Temel her zaman sağlam olmalı.
 

Yeni konular

Yukarı