Enstürman çalmak isteyen birine tavsiyeler

Zeuszeus2023

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Belki Yazılımcı
Başkalarına değil sırf kendim için dusunuyorum.
Gitar denemisligim var onceden. Hem ayarlamak gerektiginden hem parmaklari zorladigindan sevmiyorum.
Ama piyano daha ilgi cekici gozukuyor.
Hem klavyeye benzedigi hem ayni anda birkac not basilabildigi hem birkac yerde ufak PC'ye takilabilir versiyonlarini gordugum icin. Belki PC klavyesini piyano olarak kullanilabilir program ile düşünuyorum.
Amacim 1 hem calmayi ogrenmek.
2 hem muzik hakkinda ogrenmek.

Ihtiyaclar: 1 muzik calabilmek icin bir ekipman(piano iyi olur)
Ama tasinamayan devasa seyi alamam. Bilgisayarda bir programi varsa onunla ogrenmek sonra bilgisayara takilabilen piyano alinip kendimi gelistirsem guzel olur diye dusunuyorum.
2 muzik ogrenebilmek icin kaynak: İngilizce biliyorum.

Klavyem eng oldugu icin boyle. Kusuruma bakmayin. TR harfleri ile yazmasi cok uzun suruyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hem ayarlamak gerektiginden hem parmaklari zorladigindan sevmiyorum
Klavyem eng oldugu icin boyle. Kusuruma bakmayin. TR harfleri ile yazmasi cok uzun suruyor.
Bir tuşa basarak müzik dinleyebilirsiniz mesela sizi hiç yormaz, uğraştırmaz.

Enstrüman çalmak; zahmet, sabır, titizlik, ayrıntı demektir. Siz hiç bulaşmayın bu işlere. Oyunlar ile kendinizi geliştirin.

Hem gitar hem piyano çalmış bir arkadaşım bana "piyano gitara göre temelleri kapması daha kolay bir enstrüman ama aynı zaman da gitara göre ustalaşması daha zor bir enstrüman ama şarkı öğrenip, sahilde kız tavlamak istiyorsan gitarda şarkı öğrenmesi daha kolay. Zaten piyanoyu gitar gibi taşıyamazsın" demişti. Evet piyano görünürde basittir. Basacağın tuşlar ortadadır, notaları akılda tutmak daha kolaydır, gitara göre düzgün ses çıkarmak için tuşa basman yeterlidir fakat normalde yazı yazmak bir şeyleri tutmak için kullandığın 10 parmağı daha kompleks ve ritmik bir şekilde kullanmak aşırı zordur ve akustik piyano tuşları gitar gibi basınca elini ağrıtmaz ama bir akustik piyanonun tuşları çok ağırdır. İşin içini polyrhythm ve polymeter gibi karmaşık ritimler ile karşılaşınca kafayı yersin. Enstrüman öğrenmek iyi bir mantalite ve düzgün bir çalışma düzeni ister. Eğer gitar çalmayı gitarı sevmediğinden değil de daha en başında zorluğa dayanamayıp bıraktıysan bu mantalite ile her hangi bir enstrüman öğrenemezsin. Bunu hevesini kırmak için söylemiyorum bu bakış açısını değiştirmen için söylüyorum.

Eğer piyanonun tınısını, yapısını ve dizaynını seviyorsan midi klavye dediğimiz hem PC hem Mobil telefonlara bağlayıp çalabileceğin ekipmanlar var. Bu tarz midi klavyeler ile seçtiğin ses bankasından piyano olsun gitar olsun istediğin sesi elde edebilirisin ama tasarımı piyano ile aynıdır. Benim önerim bütçen yetiyorsa 88 tuşlu Hammer Action midi klavye alman olacaktır. Hammer Action klavyelerin tuşlarının ağırlığı akustik piyano tuşlarının ağırlığına olabildiğince benzer olacak şekilde yapılır (yine de denediğim hiçbir hammer action piyanodan akustik piyano ağırlığını alamadım). Piyano öğrenmek için midi klavye alıyorsan dikkat etmen gereken tek nokta akustik piyano ile aynı sayıda yani 88 adet tuşa sahip olmasıdır. Tuş sayısı arttıkça fiyatı pahalı oluyor biliyorum ama 88 tuşlu bir tane almanızı öneririm en azından 61 tuşun altına inmeyin en az 5 oktav olsun.

Birkaç tane bütçe ve kalite olarak uygun 88 tuşlu midi klavye markası yazıyorum alta:
M-Audio Hammer 88
M-Audio Keystation 88
Alesis Q88 MKII
https://www.google.com/shopping/pro...&ved=0ahUKEwjwg_r-tqX9AhUhQvEDHUyEAIEQ8wIImQc

Piyano ile müzik öğrenmek daha yapıcıdır çünkü müzik teorisini ve nota bilgisini daha iyi ve efektif bir şekilde öğrenirsin. Müzik teorisi ve nota bilgisi demişken, bu ikisini kesinlikle ve enstrüman ile aynı anda öğrenmeye başlamalısın.

Enstrüman çalmak; zahmet, sabır, titizlik, ayrıntı demektir. Siz hiç bulaşmayın bu işlere. Oyunlar ile kendinizi geliştirin.
Oyunlar ile mi kendini geliştirsin? Oturup oyun oynamanın cidden kendini geliştirmeye katkısı olduğunu düşünmüyorsundur umarım. Yeni bir şey öğrenip konfor alanından çıkmak varken verilebilecek en kötü tavsiyeyi vermişsin.

Hem gitar hem piyano çalmış bir arkadaşım bana "piyano gitara göre temelleri kapması daha kolay bir enstrüman ama aynı zaman da gitara göre ustalaşması daha zor bir enstrüman ama şarkı öğrenip, sahilde kız tavlamak istiyorsan gitarda şarkı öğrenmesi daha kolay. Zaten piyanoyu gitar gibi taşıyamazsın" demişti. Evet piyano görünürde basittir. Basacağın tuşlar ortadadır, notaları akılda tutmak daha kolaydır, gitara göre düzgün ses çıkarmak için tuşa basman yeterlidir fakat normalde yazı yazmak bir şeyleri tutmak için kullandığın 10 parmağı daha kompleks ve ritmik bir şekilde kullanmak aşırı zordur ve akustik piyano tuşları gitar gibi basınca elini ağrıtmaz ama bir akustik piyanonun tuşları çok ağırdır. İşin içini polyrhythm ve polymeter gibi karmaşık ritimler ile karşılaşınca kafayı yersin. Enstrüman öğrenmek iyi bir mantalite ve düzgün bir çalışma düzeni ister. Eğer gitar çalmayı gitarı sevmediğinden değil de daha en başında zorluğa dayanamayıp bıraktıysan bu mantalite ile her hangi bir enstrüman öğrenemezsin. Bunu hevesini kırmak için söylemiyorum bu bakış açısını değiştirmen için söylüyorum.

Eğer piyanonun tınısını, yapısını ve dizaynını seviyorsan midi klavye dediğimiz hem PC hem Mobil telefonlara bağlayıp çalabileceğin ekipmanlar var. Bu tarz midi klavyeler ile seçtiğin ses bankasından piyano olsun gitar olsun istediğin sesi elde edebilirisin ama tasarımı piyano ile aynıdır. Benim önerim bütçen yetiyorsa 88 tuşlu Hammer Action midi klavye alman olacaktır. Hammer Action klavyelerin tuşlarının ağırlığı akustik piyano tuşlarının ağırlığına olabildiğince benzer olacak şekilde yapılır (yine de denediğim hiçbir hammer action piyanodan akustik piyano ağırlığını alamadım). Piyano öğrenmek için midi klavye alıyorsan dikkat etmen gereken tek nokta akustik piyano ile aynı sayıda yani 88 adet tuşa sahip olmasıdır. Tuş sayısı arttıkça fiyatı pahalı oluyor biliyorum ama 88 tuşlu bir tane almanızı öneririm en azından 61 tuşun altına inmeyin en az 5 oktav olsun.

Birkaç tane bütçe ve kalite olarak uygun 88 tuşlu midi klavye markası yazıyorum alta:
M-Audio Hammer 88
M-Audio Keystation 88
Alesis Q88 MKII
alesis v88 - Google Alışveriş

Piyano ile müzik öğrenmek daha yapıcıdır çünkü müzik teorisini ve nota bilgisini daha iyi ve efektif bir şekilde öğrenirsin. Müzik teorisi ve nota bilgisi demişken, bu ikisini kesinlikle ve enstrüman ile aynı anda öğrenmeye başlamalısın.
Tavsiyeleriniz çok değerli hocam, ben de piyano öğrenmeye başlıyorum hafiften, henüz dijital piyano alamadım ama 7 senelik bir org buldum dolabımda, en azından Chopin Nocturne Op 9 No 2 sağ el kısmını çalmayı öğreniyorum şimdilik.

Bütçem 8k, beni birkaç sene idare edecek pedallı dijital piyano modeli var mıdır aklınızda?

Oyunlar ile mi kendini geliştirsin? Oturup oyun oynamanın cidden kendini geliştirmeye katkısı olduğunu düşünmüyorsundur umarım. Yeni bir şey öğrenip konfor alanından çıkmak varken verilebilecek en kötü tavsiyeyi vermişsin.

Tavsiyeleriniz çok değerli hocam, ben de piyano öğrenmeye başlıyorum hafiften, henüz dijital piyano alamadım ama 7 senelik bir org buldum dolabımda, en azından Chopin Nocturne Op 9 No 2 sağ el kısmını çalmayı öğreniyorum şimdilik.

Bütçem 8k, beni birkaç sene idare edecek pedallı dijital piyano modeli var mıdır aklınızda?
Merhaba, 8k civarı duvar piyanosu bulunabilir mi bilmiyorum ama 4k-6k civarından güzel bir midi alıp yanına ayrıyeten tabure, stand ve içine dahil değil ise pedal alabilirsiniz yada aynı şekil de taşınabilir standsız dijital piyanolar oluyor onlara bakabilirsin. Cassio CDP serisi kullanmadım ama bütçe olarak uygun olduğu için öneriyorlar. Ben aldığım zaman Zuhal Müzik'i önce arayıp telefondan bilgi almıştım sonra mağazalarına gidip bir kaç model denemiştim ve KDP-120'yi sevmiştim. Hatta bana yazılımı daha iyi olduğu ve kendi uygulaması olup hem android hem apple desteklediği için 1000tl daha düşük fiyatlı olan Roland model bir piyano önermişlerdi. Şahsen Roland modelin sunduğu imkanlar cazip gelse de sesini ve tuş hissiyatını sevdiğim için Kawai KDP-120 almıştım ama bütçesi olmasına rağmen Roland alan bir çok kişi gördüm. Ben zaten gerek elimde ekipman olması, DAW, Addictive Keys, Kontakt kütüphaneleri vb gibi çeşitli pluginlere sahip olup gerek Dijital Piyanoyu PC'ye bağlayıp bunlar ile de kullanma imkanım olması ve telefon uygulamalarından müzik öğrenmek yerine Nota kağıtlarını tercih ettiğim için Roland bana uygun değildi.

Bunları neden anlatıyorsun diye soracaksın, bunları anlatma sebebim işin büyük bir kısmının kişisel zevk ve tercihte bittiğini vurgulamaktı. Ben şimdi sana beğendiğim bir modeli önerirsem bunu senin beğeneceğinin garantisi yok veya beğensen bile daha çok hoşuna gidebilecek bir modeli kaçırmanı istemem. Belki sen Yamaha modellerinin sesini ve hissiyatını daha çok seveceksin. O yüzden sana kısaca benim zamanında aklımda olan markalar ile ilgili araştırıp öğrendiğim bir kaç izlenimi vereyim: Roland yazılım konusunda Dijital Piyanolarda diğer markalara göre çok daha başarılı ve Steinway marka piyano sampelarını kullanıyor. Kawai bir çok modelinin yazılım ve sunduğu özellikleri az olsa da tuş hissiyatı akustik piyanoya çok yakın, ses bankalarını da kendi akustik Kawai marka piyanolardan kayıt alarak yaptıkları için tınısı doğal. Yamaha iyi bir marka olmasına rahmen giriş seviye Dijital piyano modelleri genel olarak çok başarılı değildi. Ses bankaları için Kawai gibi kendi akustik piyanolarının samplelarını kullanıyorlar ve denediklerim arasında en güzel ve en doğal ses genelde Yamaha modellerindeydi.

Son düzenleme:
Merhaba, 8k civarı duvar piyanosu bulunabilir mi bilmiyorum ama 4k-6k civarından güzel bir midi alıp yanına ayrıyeten tabure, stand ve içine dahil değil ise pedal alabilirsiniz yada aynı şekil de taşınabilir standsız dijital piyanolar oluyor onlara bakabilirsin. Cassio CDP serisi kullanmadım ama bütçe olarak uygun olduğu için öneriyorlar. Ben aldığım zaman Zuhal Müzik'i önce arayıp telefondan bilgi almıştım sonra mağazalarına gidip bir kaç model denemiştim ve KDP-120'yi sevmiştim. Hatta bana yazılımı daha iyi olduğu ve kendi uygulaması olup hem android hem apple desteklediği için 1000tl daha düşük olan Roland model bir piyano önermişlerdi. Şahsen Roland modelin sunduğu imkanlar cazip gelse de sesini ve tuş hissiyatını sevdiğim için Kawai KDP-120 almıştım. Ama bütçesi olmasına rağmen Roland alan bir çok kişi gördüm. Ben zaten gerek elimde ekipman olması, DAW, Addictive Keys, Kontakt kütüphaneleri vb gibi çeşitli pluginlere sahip olup gerek Dijital Piyanoyu PC'ye bağlayıp bunlar ile de kullanma imkanım olması ve telefon uygulamalarından müzik öğrenmek yerine Nota kağıtlarını tercih ettiğim için Roland bana uygun değildi.

Bunları neden anlatıyorsun diye soracaksın, bunları anlatma sebebim işin büyük bir kısmının kişisel zevk ve tercihte bittiğini vurgulamaktı. Ben şimdi sana beğendiğim bir modeli önerirsem bunu senin beğeneceğinin garantisi yok veya beğensen bile daha çok hoşuna gidebilecek bir modeli kaçırmanı istemem. Belki sen Yamaha modellerinin sesini ve hissiyatını daha çok seveceksin. O yüzden sana kısaca benim zamanında aklımda olan markalar ile ilgili araştırıp öğrendiğim bir kaç izlenimi vereyim: Roland yazılım konusunda Dijital Piyanolarda diğer markalara göre çok daha başarılı ve Steinway marka piyano sampelarını kullanıyor. Kawai bir çok modelinin yazılım ve sunduğu özellikleri az olsa da tuş hissiyatı akustik piyanoya çok yakın, ses bankalarını da kendi akustik Kawai marka piyanolardan kayıt alarak yaptıkları için tınısı doğal. Yamaha iyi bir marka olmasına rahmen giriş seviye Dijital piyano modelleri genel olarak çok başarılı değildi. Ses bankaları için Kawai gibi kendi akustik piyanolarının samplelarını kullanıyorlar ve denediklerim arasında en güzel ve en doğal ses genelde Yamaha modellerindeydi.
Teşekkürler hocam çok yardımcı oldunuz. Müzik ve enstürman konusunda hiçbir bilgim yoktu şimdi sayenizde en azından hangi kriterlere dikkat edeceğimi biliyorum. 2. el almayı düşünüyordum ama dediğiniz midi'lerin 1. el ve uygun fiyatlı olanı varsa onlara bakacağım. Tabi biraz daha araştırma yapmam gerekiyor sanırım, fiyatları biraz tuzlu oluyor malumunuz.

Yani sana tavsiyem Zuhal, Dore Müzik gibi mağazaları arayıp bilgi alman hatta imkanın var ise gidip mağazada denemen ve oradaki çalışanlara sorman olacak. Bu tarz mağazalar çalışanlarını seçerler yani oradaki çoğu çalışan müzisyen ve bulundukları bölümde bilgi, deneyim sahibi insanlar oluyor. Mağazaya gidip dijital piyanolar hakkında bilgi ve öneri almak istiyorum dersen sana o bölüme bakan, o bölüm hakkında bilgi sahibi mağaza çalışanlarını çağırıp yardımcı olacaklardır. Kilit nokta senin zevkin, akustik piyano alırken de aynı. 40.000$ dolar bütçe ile upright piano almaya gidip 15k-20k fiyatında daha eski bir piyanonun sesini daha çok sevip onu alan insanların hikayelerini biliyorum.

Teşekkürler hocam çok yardımcı oldunuz. Müzik ve enstürman konusunda hiçbir bilgim yoktu şimdi sayenizde en azından hangi kriterlere dikkat edeceğimi biliyorum. 2. el almayı düşünüyordum ama dediğiniz midi'lerin 1. el ve uygun fiyatlı olanı varsa onlara bakacağım. Tabi biraz daha araştırma yapmam gerekiyor sanırım, fiyatları biraz tuzlu oluyor malumunuz.
Eğer temiz kullanıldıysa ve uygun fiyata bulduysan 2. el de alabilirsin. 2. el müzik aletleri genelde ya elindeki modeli yükseltip daha iyi bir model almak isteyen veya heves edip alınıp 1-2 yıl sonra öğrenmeyi bırakan insanlar tarafından satıldığı için çok fazla kullanılmamış ve temiz olma olasılığı yüksek oluyor, ama dediğim gibi önce bir mağazaya gidip dene. En önemli faktör senin zevkin hatta daha önce hiç akustik piyano denemediysen rica edip oradaki akustik piyanoları da dene ve ona göre karşılaştır böylece hangi piyanoyu sevdiğin hakkında daha çok fikir sahibi olursun

Son düzenleme:

Geri
Yukarı