Epic Games, 2021’de 18 Milyar Dolarlık Oyun Dağıttı

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Epic Games Store Batarya

Epic Games Store ismini duyduğunuzda muhtemelen aklınıza ilk olarak hediye oyunlar gelmiştir. 2021 yılını özetlemek gerekirse, 765 milyon oyun (ortalama 23.82 dolar fiyatla), yani yaklaşık 18 milyar dolar değerinde oyun dağıtıldı söyleniyor. Öte taraftan şirketin 2021’deki oyun satışlarından elde ettiği gelir sadece 840 milyon dolardı. Bu da iddia edilen toplam hediye değerinin %5’inden daha az. […]

Devamı: Epic Games, 2021’de 18 Milyar Dolarlık Oyun Dağıttı
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Bu da biraz abartı olmuş. Ortalama fiyatı olarak 300TL 'lik oyunları dağıttığı söyleniyor ama baktığınız zaman verdiği oyunların kaç tanesi tek başına 300TL'ye satılan oyundu? Ki oyun 300TL diye herkes o parayı verip almıyor. Mesela RDR2 artık 150TL altı bir oyun olarak görünüyor. Normal satış fiyatı 600TL olsa bunu kim alacak %1 kullanıcı filan belki.

Netice olarak abartılı rakamlarla verilmiş olabilir firma müşteri kazanmak için zarar da edebilir ama kazandığının 20 katını hediye vermez. Abartmayalım.

Steam oyun satışları hariç Steam öğesi satışlarından çok ciddi para kazandığını düşünüyorum. Her pazar işleminden %15 kar alıyor. Öğelerin pazar değerlerine de müdahale edebildiğini varsayarsak bundan çok çok güzel bir gelir elde ettiğini düşünüyorum.

Bu da biraz abartı olmuş. Ortalama fiyatı olarak 300TL'lik oyunları dağıttığı söyleniyor ama baktığınız zaman verdiği oyunların kaç tanesi tek başına 300TL'ye satılan oyundu? Ki oyun 300TL diye herkes o parayı verip almıyor. Mesela RDR2 artık 150TL altı bir oyun olarak görünüyor. Normal satış fiyatı 600TL olsa bunu kim alacak %1 kullanıcı filan belki.

Epic bölgesel fiyatlandırma uyguluyor. Normal fiyattan olsa çok daha pahalı olacaktı oyunlar.

Epic bölgesel fiyatlandırma uyguluyor. Normal fiyattan olsa çok daha pahalı olacaktı oyunlar.

Yazarken böyle bir şey gelebileceğini de tahmin ettim ama kabul edersiniz ki sadece TR bazında konuştuğumuz zaman Steam, Epic artık hangisi ise bize 10 liraya oyun satacaksa geliştiriciden 15 liraya almıyordur. Aynı şekilde 10 dolara sattım dediğini de 15 dolara almıyordur. Yani sadece bir para birimi üzerinden değerlendirmenin de yanlış olacağını düşünmüyorum o yüzden böyle yazdım.

İlk mesajda dediğim gibi rakamlar farklı da olabilir. Zarar da edebilir ama sattığının 20 katı zarar edeceğini sanmıyorum.

Yazarken böyle bir şey gelebileceğini de tahmin ettim ama kabul edersiniz ki sadece TR bazında konuştuğumuz zaman Steam, Epic artık hangisi ise bize 10 liraya oyun satacaksa geliştiriciden 15 liraya almıyordur. Aynı şekilde 10 dolara sattım dediğini de 15 dolara almıyordur. Yani sadece bir para birimi üzerinden değerlendirmenin de yanlış olacağını düşünmüyorum o yüzden böyle yazdım.

İlk mesajda dediğim gibi rakamlar farklı da olabilir. Zarar da edebilir ama sattığının 20 katı zarar edeceğini sanmıyorum.

Komisyonlar da var. Epic %17 alıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Haklısınız. Zararı bizim gördüğümüzden daha azdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı