Rehber Epic Games oyunlarını Steam'den kontrolcü ile oynama

Aeronight

Kilopat
Makaleler
6
Yer
Bolu
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5600
Cooler Master MasterLiquid ML120L V2
Asus Prime B450M-K II
ASUS DUAL GeForce RTX 3060 Ti OC 8GB
XPG Gammix D35 2x8GB 3200MHz
ADATA Legend 750 500GB
Kioxia Exceria 480GB SATA 2x
ASUS TUF GAMING 650B 650W 80+ Bronze
Dostlarım bu rehberde Epic Games'te sahip olduğunuz oyunları Steam'e kısayol olarak ekleyip, hem kontrolcü kullanmanızı hem overlay kullanmanızı hem de Steam Link ile oynayabileceğiniz bir yol göstereceğim.

GlosSI'yi indirin​

Dostlarım bu işlem için 3. parti açık kaynak kodlu bir yazılım kullanacağız. Bu siteden ücretsiz olarak inidrebilirsiniz. GitHub sayfası için buraya gidebilirsiniz. GlosSI bir nevi emulator görevi görüyor. Programı kurun ve mutlaka Visual Studio Runtime'ı ve ViGEm Bus Driver'ı kurarken işaretleyin. HidHide isteğe bağlı, ben kurmadım.

Steam​

Kütüphanenize girin ve sol alttaki oyun ekle tuşuna basın ve Steam Dışı Oyun Ekle'ye tıklayın. Burada bilgisayarınızda yüklü programlar çıkacak. GlosSI-Target'ı ekleyin ve bir kereliğine açın.
1679331677844.png
Gamepadinizi bağlayın ve Gamepad Tester'a gidip test edin. Steam'e geri dönün ve ayarlara, oradan da kontrolcü seçeneğine gelin. Bu sırada gamepadiniz bağlı olsun. Genel kontrolcü ayarlarına gelin. Burayı ekteki gibi yapın ve eğer yeniden başlatma isterse yeniden başlatın.
1679331775772.png

GlosSI'ya geri dönün​

Bu sefer başlat menüsüne GlosSI yazın. Önünüze ekteki gibi bir yer gelecek.
1679331846635.png
Sağ aşağıdaki + tuşuna basın ve EGS'ye basın. Yüklü Epic Games oyunlarını göreceksiniz. İstediğiniz oyunu seçin. Ben RDR2 ile devam edeceğim. Ayarları gördüğünüz gibi yapın. Muhtemelen deafult olarak bu şekilde gelecektir.
1679331999688.png
Save tuşuna basın. Yine ana menüdesiniz. Steam işaretine tıklayın ve gelen uyarıyı geçin.
1679332045177.png
Bu noktada programı kapatın. Steam yeniden başlayacak. Başlamazsa manuel olarak başlatabilirsiniz. Oyun Steam'e eklendi. Sıra gamepadi düzenlemekte. Eklediğiniz oyunun sayfasına girin ve oynanın altındaki kontrol düzenine tıklayın.
1679334696454.png
Buradan sonra istediğiniz gibi kontrolleri atayabilirsiniz.
1679334754910.png
1679334763743.png
Ayarladıktan sonra burayı kapatarak oyunlarınızı Steam'den açabilirsiniz. Geniş ekran zorunluluğunuz yok bu arada ve overlay yani Shift Tab da kullanabiliyorsunuz.

Steam Link​

Steam Link ile telefonunuzu bilgisayar ile eşleştirdiğinizde geniş ekrana geçeceksiniz. Oyunu oynarken önceden ayarladığınız layoutu kullanabilirsiniz. İsterseniz parmak düzenine göre de ekranda düzenleyebilirsiniz. Düzenlemek için sol üstteki üç noktaya tıklayın.
Screenshot_20230320-205827.jpg
Daha sonra Layout Controls'e tıklayın.
Screenshot_20230320-205834.jpg
Edit Layout'a tıklayıp tuşları istediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz.
Screenshot_20230320-205838.jpg
Screenshot_20230320-210037.jpg
Layoutı istediğiniz gibi yerleştirdikten sonra yine üc noktaya tıklayın. Kendisi kaydedecektir. Böylece Steam Link ile de oynayabileceksiniz.

Bu yöntemi muhtemelen tüm oyunlarda kullanabilirsiniz. Ben sadece RDR2'de denedim.

Umarım işinize yarar. İyi oyunlar dilerim.

Son düzenleme:
Dikey çubuk joystick destekliyor mu? Dokunmatik ekran destekliyor mu? 3. sorum mouse ile oynanır mı telefondan? 4. sorum bilgisayar olmadan nasıl oyun oynanır?

Dikey çubuk joystick destekliyor mu? Dokunmatik ekran destekliyor mu? 3. sorum mouse ile oynanır mı telefondan? 4. sorum bilgisayar olmadan nasıl oyun oynanır?
İlk sorunuzun cevabını bilmiyorum. Steam destekliyorsa evet. Dokunmatik ekrandan oynuyoruz zaten Steam Link ile. İllaki gamepad bağlamak zorunda değilsiniz telefonunuza. 3. sorunuzun cevabını da ne yazık ki bilmiyorum. Androidse belki. 4. sorunuzun cevabı oyundan oyuna göre değişir. Bu yöntem ile bilgisayarınız olmadan telefondan oyun oynayamazsınız ve bilgisayarınız oyun oynarken açık kalmalıdır. Bilgisayarınız yoksa destekleyen oyunlar ile GeForce NOW ile oynayabilirsiniz. Destekleyen oyunlar için bu listeye göz atabilirsiniz.
Sistem hakkında detaylı bilgiyi YouTube'dan öğrenebilirsiniz ama ben özet geçeyim. Sistem aylık üyelik gerektirir. İyi bir oyun deneyimi için en az 25 Mbps bir kablolu internet veya Wi-Fi 6 bağlantıya ihtiyacınız var. Mobil veride aynı şekilde ama günümüz operatörleri ile paket kayıpları olacaktır. Sistemdeki oyunları Nvidia sunucularına bağlanarak beklemeden oynarsınız. Ülkemizde bu işi Game+ adı altında Turkcell yürütüyor. Abonelik için linke gidebilirsiniz. Fiyatların aşırı tuzlu olduğunu belirtmemde fayda var.

Dostlarım bu rehberde Epic Games'te sahip olduğunuz oyunları Steam'e kısayol olarak ekleyip, hem kontrolcü kullanmanızı hem overlay kullanmanızı hem de Steam Link ile oynayabileceğiniz bir yol göstereceğim.

glossı'yi indirin​

Dostlarım bu işlem için 3. parti açık kaynak kodlu bir yazılım kullanacağız. Bu siteden ücretsiz olarak inidrebilirsiniz. GitHub sayfası için buraya gidebilirsiniz. Glossı bir nevi emulator görevi görüyor. Programı kurun ve mutlaka Visual Studio Runtime'ı ve vigem bus Driver'ı kurarken işaretleyin. Hidhide isteğe bağlı, ben kurmadım.

Steam​

Kütüphanenize girin ve sol alttaki oyun ekle tuşuna basın ve Steam dışı oyun Ekle'ye tıklayın. Burada bilgisayarınızda yüklü programlar çıkacak. Glossı-target'ı ekleyin ve bir kereliğine açın.
Gamepadinizi bağlayın ve Gamepad Tester'a gidip test edin. Steam'e geri dönün ve ayarlara, oradan da kontrolcü seçeneğine gelin. Bu sırada gamepadiniz bağlı olsun. Genel kontrolcü ayarlarına gelin. Burayı ekteki gibi yapın ve eğer yeniden başlatma isterse yeniden başlatın.

glossı'ya geri dönün​

Bu sefer başlat menüsüne glossı yazın. Önünüze ekteki gibi bir yer gelecek.
Sağ aşağıdaki + tuşuna basın ve Egs'ye basın. Yüklü Epic Games oyunlarını göreceksiniz. İstediğiniz oyunu seçin. Ben RDR2 ile devam edeceğim. Ayarları gördüğünüz gibi yapın. Muhtemelen deafult olarak bu şekilde gelecektir.
Save tuşuna basın. Yine ana menüdesiniz. Steam işaretine tıklayın ve gelen uyarıyı geçin.
Bu noktada programı kapatın. Steam yeniden başlayacak. Başlamazsa manuel olarak başlatabilirsiniz. Oyun Steam'e eklendi. Sıra gamepadi düzenlemekte. Eklediğiniz oyunun sayfasına girin ve oynanın altındaki kontrol düzenine tıklayın.
Buradan sonra istediğiniz gibi kontrolleri atayabilirsiniz.
Ayarladıktan sonra burayı kapatarak oyunlarınızı Steam'den açabilirsiniz. Geniş ekran zorunluluğunuz yok bu arada ve overlay yani Shift Tab da kullanabiliyorsunuz.

Steam Link​

Steam Link ile telefonunuzu bilgisayar ile eşleştirdiğinizde geniş ekrana geçeceksiniz. Oyunu oynarken önceden ayarladığınız layoutu kullanabilirsiniz. İsterseniz parmak düzenine göre de ekranda düzenleyebilirsiniz. Düzenlemek için sol üstteki üç noktaya tıklayın.
Daha sonra layout Controls'e tıklayın.
Edit Layout'a tıklayıp tuşları istediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz.
Layoutı istediğiniz gibi yerleştirdikten sonra yine üc noktaya tıklayın. Kendisi kaydedecektir. Böylece Steam Link ile de oynayabileceksiniz.

Bu yöntemi muhtemelen tüm oyunlarda kullanabilirsiniz. Ben sadece RDR2'de denedim.

umarım işinize yarar. İyi oyunlar dilerim.

Hocam bende RDR'yi Steam dışı oyun olarak gösteriyor sizin gibi göstermiyor.

Nasıl yani hocam?

Özelleştirmeden bahsediyorsanız onu kendim yaptım güzel durması için.

Çalıştı hocam ama bir sorum var Steam'ın siyah ekranında kalıyor Alt Tab'da açıyor RDR'yi onu nasıl telefondan ekrana getirebilirim? Okulda kullanırım ben bunu.

Çalıştı hocam ama bir sorum var Steam'ın siyah ekranında kalıyor Alt Tab'da açıyor RDR'yi onu nasıl telefondan ekrana getirebilirim? Okulda kullanırım ben bunu.
Direkt Steam Link ile mi giriyorsunuz hocam?

Giriyorum hocam açıyorum oyunu direk Alt Tab'a atıyor oyunu.

Ekstra Alt Tab atmam lazım oyun ekranına gelmek için ama ben bunu okulda kullanmak için yapacağım.
Araştırayım bi.

Yeni konular

Geri
Yukarı