Epic Store yerel dil kısıtlaması

Merhaba arkadaşlar, size Epic Sore'un Türkiye'de yaptığı dolandırıcılığı anlatıcamki sizde benimle aynı rezaleti yaşamayın. Bundan 6 ay önce KKTC'de yedek subaylık yaptığım sırada Epic Store'dan AC Valhalla'nın Gold Edition'ını ve Far Cry 6'yı satın almıştım bu devasa rol yapma oyunlarını Almanca olarak oynayarak hem almancamı bir nebze geliştirmek hem de eğlenmek istiyordum. Birkaç gün önce terhis olup eve dönünce oyunları indirip oynamaya karar verdim. Bildiğiniz üzere Ubisoft oyunlarını Epicten'de alsanız Ubisoft Connect olmadan oynayamıyorsunuz. Oyunları Epic'ten indirdikten sonra Uplay(Ubisoft Connect)'den de büyük bir güncelleme yediler. Fakat oyuna girdiğimde İngilizce ve Arapça harici başka bir dili seçemediğimi fark ettim. Tam 3 gündür oyunu Epic'ten silip sıfırdan Uplay'den yüklemekten tutun Almanca ses dosyalarını internetten bulup manuel olarak oyun klasörüne atıp "-language = de" diye komut satırı eklemeye kadar. Bütün bilgisayarın Epic Store'un Uplay'in dilini Almanca ve konumunu Almanya olarak değiştirmeye kadar denemediğim yöntem kalmadı. Hatta İngilizce ses dosyalarını çıkartıp sadece Almanca'yla çalıştırmayı bile denedim fakat olmuyor hiçbir şekilde olmuyor diyalogların sesi tamamen gidiyor ama bir türlü Almanca olmuyor. Çünkü oyun bölgesel dil kısıtlamasına sahipmiş. Peki Epic'ten bu oyunu satın alırken bu belirtiliyor mu? Aşağıda da görebileceğiniz üzere arkadaşlar belirtilmiyor bölgesel bir dil kısıtlamasından bahsedilmiyor, tam tersine bütün diller sıralanmış mağaza sayfasında. Bütün bunlar olurken ben aynı zamanda Epic ve Ubisoft'un sözde supportlarıyla cebelleşiyordum. Ubisoft Epic'e, Epic Ubisoft'a şutluyor tam üç gündür. İşin kötü tarafı durumun tamamen farkındalar buraya yazdıklarımın 5 katını adamlara ekran fotoğraflarıyla birlikte anlattım verdikleri cevap: "Sizi anlıyoruz ama bir şey yapamayız". Rusya'daki oyunculara da aynı şeyi yapmışlar, bir sürü şikayet olmasına rağmen adamlar mağaza sayfalarında bütün dillerle birlikte gösterdikleri oyunu bölgesel dil kilidiyle birlikte satmaya devam ediyorlar.
ss1.pngss2.pngss3.pngss4.pngss5.png

Daha önce açmış olduğunuz konuda söylediğiniz gibi bu sorunun Ubisoft'un yerel fiyatlandırma politikası ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Yurt dışında bir video oyunu için 60 dolar ödeyecek olan bir kişi VPN açarak yerel fiyatlandırma sayesinde 10 dolardan 6 tane oyun satın alabiliyor. Bunun için dil engellemesi yapılmış, oyun dosyalarına müdahale edildiğinde bile oynanamıyor anlaşılan.

Daha önce açmış olduğunuz konuda söylediğiniz gibi bu sorunun Ubisoft'un yerel fiyatlandırma politikası ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Yurt dışında bir video oyunu için 60 dolar ödeyecek olan bir kişi VPN açarak yerel fiyatlandırma sayesinde 10 dolardan 6 tane oyun satın alabiliyor. Bunun için dil engellemesi yapılmış, oyun dosyalarına müdahale edildiğinde bile oynanamıyor anlaşılan.

Doğru zaten ben yerel fiyatlandırmanın korunabilmesi için böyle önlemler alınmasına karşı değilim oyunu sattıkları mağaza sayfasında yalan pazarlama yapılmasına karşıyım. Bu oyun sizin bölgenizde sadece Arapça ve İngilizce olarak oynanabilir diye bir uyarı eklemek zor bir şey değil bence. Oyunun yerel versiyonunu bu fiyattan satarsın global versiyonunu da farklı fiyattan satarsın bence bir oyunun 25 tane farklı versiyonunu satan Epic Store için bunlar zor işler değil. Kaldı ki adamların bu durumdan haberleri olmasına ve daha önce bu konuda bir sürü şikayet çıkmasına rağmen bu şekilde satmaya devam etmeleri art niyetli olduklarını gösteriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı