Elektronik Epomaker TH66 Mekanik Klavye 1611 TL

deMarc

Kilopat

Kargo ve vergi dahil fiyat. Gateron Pro Yellow Switch, Hotswap özellikli ve kablolu/Bluetooth/Wireless üzerinden kullanılabilen, hem Windows hem Mac uyumluluğu olan, %65 düzeninde UK tuş takımlı modeldir.

2 ay kadar önce yine buradan 2000 TL'ye satın aldım ve gerçekten çok memnunum. Gateron Pro Yellow Switch'lerin yazım hissiyatı çok keyifli, tam ifade edemiyorum ama acayip smooth bir yazım hissi var. Cherry MX Red'den sonra çok daha hoşuma gitti, asıl mekanik klavye hissi buymuş dedim.

%65 oranında olduğu için sadece numpad değil F1...F12 tuşları da yok, ESC de yok klavyede ama bazı çok kullanılan tuşların kısayollarına alışınca zor gelmiyor. Klavyeye bakmadan yazanlar için de TR layout olmaması çok önemli değil, ilk kez TR dışında bir klavye kullanmama rağmen hemen hiç hata yapmıyorum.

Fiyatı benim 2 ay önce aldığımın 400 TL kadar altına inmiş, o fiyata bile değer ama birkaç gün önce ikinci bilgisayar için Logitech MK470 almamış olsam bu fiyata kesin ikincisini alırdım. Mekanik klavye arayan varsa kesinlikle tavsiye ederim.

Alınca gelmesi 7-10 gün arası sürüyor. Satıcı değil ama gönderici Amazon olduğu için gümrükte hiçbir sorun çıkmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fotoğraflarda klavye de ESC tuşu gözüküyor ama, olmadığına emin misiniz? Bir de Yellow Switch özelliği sanırım lineer değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Fotoğraflarda klavye de ESC tuşu gözüküyor ama, olmadığına emin misiniz? Bir de Yellow Switch özelliği sanırım lineer değil mi?

Pardon ESC tuşu var, ben yanlış söyledim. “ tuşu yok, yani “ yapmak için Fn + Esc yapmak gerekiyor.

Yellow switch aynı Red ve Black gibi Linear switch, o açıdan gayet tok bir sesi var, Cherry MX Red’e göre daha sessiz. Prelubed yani fabrikada yağlama işlemi yapılmış olarak geldiği için hissiyatı gayet yumuşak.

Gerçekten çok iyi klavye. TK68 Gateron Yellow aldıktan sonra ROG Falchion indirime girdi ama Cherry MX sevmediğim için pişman olmamıştım. Ancak, TH66 beni pişman eder çünkü gerçekten mükemmel klavye...
Bir de yellow switcih özelliği sanırım lineer değil mi?
Yellow Switch, MX Red'in daha yüksek profillisi denebilir. Gereken aktivasyon pressi 50 gf. Bana daktiloyu andırıyor.

Bence güzel bir klavye değil. Herkese hitap etmiyor. Forumdaki çoğu kullanıcıya göre değil. Fonksiyon tuşlarını geçtim delete tuşu printscreen tuşu vs hiçbir şey yok. Türkçe olmaması ayrıca bir sıkıntı. Nokta virgül ç ş ğ ü tuşları mutlaka yanlış basılacaktır.

Bence güzel bir klavye değil. Herkese hitap etmiyor. Forumdaki çoğu kullanıcıya göre değil. Fonksiyon tuşlarını geçtim delete tuşu printscreen tuşu vs hiçbir şey yok. Türkçe olmaması ayrıca bir sıkıntı. Nokta virgül ç ş ğ ü tuşları mutlaka yanlış basılacaktır.
Hocam zaten bu klavyeler standard kullanıcılara göre değil. Beginner friendly değil. Bunu alacak olan yada almayı düşünen arkadaşlar zaten high level consumerdir. Siz çok yanlış gelmişsiniz.
Fonksiyon tuşlarını geçtim delete tuşu printscreen tuşu vs hiçbir şey yok.
O tuşların hepsi FN tuşuyla hallediliyor. Mesela bendeki TK68'de de printscreen tuşu yok ama o tuşun karşılığı var. FN+U tuşlarıyla printscreen alabiliyorsunuz. Başka bir örnek vereyim. F5 çekecekseniz FN+5 yapıyıorsunuz. Tekrar söylüyorum bu klavyeler üst seviye kullanıcılara hitap eden klavyelerdir. O yönden bakmanızı öneririm.

Hocam zaten bu klavyeler standard kullanıcılara göre değil. Beginner friendly değil. Bunu alacak olan yada almayı düşünen arkadaşlar zaten high level consumerdir. Siz çok yanlış gelmişsiniz.

O tuşların hepsi FN tuşuyla hallediliyor. Mesela bendeki TK68'de de printscreen tuşu yok ama o tuşun karşılığı var. FN+U tuşlarıyla printscreen alabiliyorsunuz. Başka bir örnek vereyim. F5 çekecekseniz FN+5 yapıyıorsunuz. Tekrar söylüyorum bu klavyeler üst seviye kullanıcılara hitap eden klavyelerdir. O yönden bakmanızı öneririm.

Gayet tatmin edici bir cevap vermişsiniz. Güzel olup olmaması görecelidir, beğenilmemesi gayet olağan ama %65 klavyeyi falanca tuşu eksik diye kötülemek manasız, ben de ömrü hayatımda hiç basmayacağım Page Up, Page Down, Insert, Home, Scroll Lock, kullanılmayan F tuşları için masamda gereksiz büyük bir klavye tutmak istemiyorum, bunları tercih eden insanların da motivasyonu bu.

10 parmak yazan biri için Ç Ü harfi olmaması fark etmez, o açıdan pro seviye kullanıcı için uygun nitelemesi yerinde olmuş.

Sayın çok doğru yere gelen "High Level Consumer" arkadaşım. FN vb kısayollarla kullanmanın münkün olduğunu biliyorum. Ben sadece herkese hitap etmediğini söyledim ve buna karşı zaten savunmanız gereken bir durum söz konusu değil. Ben "Beginner" veya "High Level Consumer" olmayan bir kullanıcı olarak beğenmedim. İşim gereği fonskiyon tuşlarını çok fazla kullanırım ama numpad'e ihtiyaç duymam. Bu yüzden daha az yer kaplaması için numpadsiz klavye kullanıyorum. Bana yetersiz geldi. Teşekkürler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı