Erasmus için ülke önerisi

Oguzhan51

Kilopat
Daha fazla  
Herkese iyi forumlar.
Erasmus sınavında başarılı olarak öğrenci değişim programına hak kazandım. Litvanya, Polonya, Macaristan, Romanya, Makedonya ve Hırvatistan gidebileceğim üniversiteler arasında. Ziraat mühendisliği öğrencisiyim yukarıda saydığım ülkelerdeki listede olan üniversitelerin İngilizce eğitim verdiğini varsayarak yukarıya yazdım henüz kesin bir bilgim yok. Sormak istediğim bu ülkeler arasından verilen hibe desteğine göre hangisi en avantajlıdır? Genel olarak Polonya öneriliyor. Aramızda Erasmus programından yararlanan arkadaşlar varsa yardımcı olursa sevinirim.

Herkese iyi forumlar.
Erasmus sınavında başarılı olarak öğrenci değişim programına hak kazandım. Litvanya, Polonya, Macaristan, Romanya, Makedonya ve Hırvatistan gidebileceğim üniversiteler arasında. Ziraat mühendisliği öğrencisiyim yukarıda saydığım ülkelerdeki listede olan üniversitelerin İngilizce eğitim verdiğini varsayarak yukarıya yazdım henüz kesin bir bilgim yok. Sormak istediğim bu ülkeler arasından verilen hibe desteğine göre hangisi en avantajlıdır? Genel olarak Polonya öneriliyor. Aramızda Erasmus programından yararlanan arkadaşlar varsa yardımcı olursa sevinirim.
Aralarında en gelişmişi Polanya ayrıca şuanda Avrupanın en hızlı gelişen ülkeleri arasında diğerleri çok daha geri.

Polonya neden öneriliyor cidden anlamıyorum, tek noktası ucuz olması sanırım. Ekonomik açıdan saydığın ülkelerin hepsi yakın düzeylerde; Macaristan ve Hırvatistan belki bir parmak daha üsttedir. Ben Macaristan'da bulunduğum süre içerisinde insanların Romanya'ya alışveriş yapmaya gittiğine tanık olmuştum; yol yapmaya değecek kadar ucuz olduğunu söylemişlerdi.

Ekonomiyi bir kenara bırakırsak, bir yılını daha dolu geçirebileceğin ülkelerin Macaristan ve Hırvatistan olduğunu düşünmekteyim. Aralarında sadece Litvanya konusunda bilgim yok, uzaktan bakınca güzel bir seçenek gibi duruyor; coğrafi konum ve internette paylaşılan deneyimler çok hoş. Ayrıca ülkeni seçerken o ülkede anlaşmanız olan üniversitelerin hangi şehirlerde olduğunu kontrol etmelisin. Polonya'nın en büyük dezavantajı çoğu üniversitesinin çok ücra yerlerde olması.

Özellikle Macaristan ve Hırvatistan özelinde soruların olursa cevaplayabilirim.

Aralarında en gelişmişi Polanya

Buna çok gülerim ve Polonya'yı daha önce görmediğinize bahse girerim.

Sonradan edit: Macaristan özelinde bir husus daha aklıma geldi; Macaristan, Orta Avrupa ülkelerine çok yakın ve ulaşım imkanları çok fazla. Bu ne demek diyecek olursanız; kısa otobüs yolculuklarıyla Avusturya, Çekya gibi ülkeleri de görme şansınız var.

Polonyalı onlarca arkadaşım oldu, hala orada yaşan Türk arkadaşlarım da var. Avrupa'da birçok yere gittim eğer merak ettiğiniz bu ise. Ayrıca Romanya, Polonya'dan daha iyi olduğunu düşünüyorsan bir doktora gözüksen iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı