Erkek muhabbet kuşu elime gelmiyor

Erkek olan dişi kuşa bağlanmış olabilir. Eğitmek istiyorsanız tek kuş almanız çok daha iyi olacaktı. Tek kuş aldığınızda sizi sürünün lideri, sahibi, erkek kuşlar ise eşi veya sahibi olarak düşünüp daha kolay alışır. Anladığım kadarıyla erkek kuş gönlünü dişiye kaptırmış. Sizinle ilgilenmek yerine onunla ilgilenmeyi doğal olarak tercih ediyor. Yukarıda yeteri kadar bilgi vermişim zaten. Onları erkek kuş üzerinde de deneyin. 1-2 gün içinde olacak bir iş değil zaten. Eksiksiz bir biçimde yaptığınız zaman erkek kuş da size alışacaktır.

Peki dişi kuş erkekten büyük mü yaş olarak ?
Çiftleşirler mi?

Baş bölgesi net çıkacak şekilde kuşların yakından bir fotoğrafını atın bir bakayım, ona göre yorum yapayım. Diğer fotoğraflar anlamak için yeterli değil.

Atacağım 10 dk sonra.
Baş bölgesi net çıkacak şekilde kuşların yakından bir fotoğrafını atın bir bakayım, ona göre yorum yapayım. Diğer fotoğraflar anlamak için yeterli değil.
1603888681914.jpeg

1603888681729.jpeg

1603888681914.jpeg

Atacağım 10 dk sonra.

1603888681914.jpeg

1603888681729.jpeg

1603888681914.jpeg

Oldu mu hocam.

Son düzenleme:
Kuşları dışarı çıkarıp fotoğraf atsaydınız keşke daha belli olurdu. Sarı olan erkek, mavi olan dişi. İkisi de henüz kızışmamış. 4-5 aylık civarındalar büyük ihtimal. Çiftleşmeleri için erkek kuşun baskın olması için dişi kuştan büyük olması gerekiyor. Dişi kuşun büyük olduğunu sanmıyorum. Anlaştıkları takdirde çiftleşirler.

Kafesin altına A4 kağıdı koyun, hijyenik değil. Ve kafesin ızgarası varsa takın. Kafeste birçok eksik ürün var gibi görünüyor. Bu konumu okuyup gerekli ürünleri satın alın.

Kuşları dışarı çıkarıp fotoğraf atsaydınız keşke daha belli olurdu. Sarı olan erkek, mavi olan dişi. İkisi de henüz kızışmamış. 4-5 aylık civarındalar büyük ihtimal. Çiftleşmeleri için erkek kuşun baskın olması için dişi kuştan büyük olması gerekiyor. Dişi kuşun büyük olduğunu sanmıyorum. Anlaştıkları takdirde çiftleşirler.

Kafesin altına A4 kağıdı koyun, hijyenik değil. Ve kafesin ızgarası varsa takın. Kafeste birçok eksik ürün var gibi görünüyor. Bu konumu okuyup gerekli ürünleri satın alın.

Hocam kuşlarımı nasıl banyo ettireceğim
Ve ne zaman çiftleşirler 1 ay 3 gün oldu alalı onları.
Hocam peki yavru nasıl bakılı biliyor musunuz.

Hocam kuşlarımı nasıl banyo ettireceğim
Ve ne zaman çiftleşirler 1 ay 3 gün oldu alalı onları.
Hocam peki yavru nasıl bakılı biliyor musunuz.
- Kuşlarınıza banyoluk alarak banyo yapmalarını sağlayabilirsiniz. İnternette bazı kişiler kuşlarını kendileri banyo yaptırıyor bu çok yanlış bir davranıştır. Kuşu zorla yıkadığınız için kuş travma yaşayabilir ve size olan güveni sarsılabilir. Bu yüzden sakın ama sakın kendiniz banyo yaptırmaya çalışmayın. Linkini attığım banyoluğu satın alıp içine 1-1.5 su bardağı kadar ılık su dökün ve kuşların kafesinin kapısına asın. Banyoluğa alıştırmak için içine marul, fesleğen yaprağı, salatalık atabilirsiniz.

-Kızıştıkları zaman çiftleşirler. Şuanda ikisinde de kızışma durumu olmamış. Net bir tarih veremeyiz. Sağlıklı bir şekilde çiftleşip yavru alabilmek için 1 yaşında çiftleştirmek gerekiyor kuşları. 1 yaşından küçük olan kuşlar kuluçka dönemini çok zor atlatıyor ve yavrular sağlıklı bir şekilde dünyaya gelemeyebiliyor. Erkek kuş dişi kuşa kur yapıp yem kusuyorsa, kafeste tatlı tatlı ötüyorlarsa, ikisi hep yan yana oluyorlarsa, erkek kuş dişi kuşun sırtına ayak atıyorsa eş tutmuşlar, birbirlerini seviyorlar demektir. Tabii bu söylediklerimi ilerleyen zamanlarda görürsünüz muhtemelen. Kafeste birbirlerini dövüyorlarsa, dişi kuş erkek kuşun kur yaptığı zamanlarda onu uzaklaştırıyorsa ve kafeste bağrışmalar hakimse eş tutmamışlardır yani birbirlerini sevmiyorlardır. Ayırmak en iyisi olacaktır. Bu söylediklerimden eş tutup tutmadıkları hakkında az çok fikir sahibi olmuşsunuzdur. Dediğim gibi ilerleyen zamanlarda eş tutup tutmadıkları iyice anlaşılır. Eş tutarlarsa ve kızışıp yavru yapmak isterlerse dişi kuş erkek kuşa izin verir ve çiftleşme gerçekleşir. Kafese yuvalık takmayı unutmayın bu arada.

-İnternette bolca videoları var ben burada anlatırsam yazı çok uzun olur. Kısaca özet geçecek olursam, yavru bakmak zordur. Sorumluluk gerektirir. Kuşları rahatsız etmemek gerekir. Yumurtalara dokunulmaz. Dokunulsa bile bir eldiven ile dokunulur kokunuz yumurtaya geçmesin diye. Boş olan yumurtalar dişi kuşun yorulmaması için kafesten dişi kuş farketmeden alınır vs. Nasıl dolu boş olduğunu internetten öğrenebilirsiniz. Kuşlar zırt bırt dışarı çıkarılmaz, altı çok değiştirilmez. Kuşlara kuluçka döneminde bolca takviye yapmak gerekir. Çünkü sürekli yavrularla ilgilenecekler. Yumurta maması, probiyotik, meyve sebze, multivitamin bunlardan bazıları. Dişi kuş nadiren yuvalıktan çıkacaktır. Çıktığı zaman da dışkısını yapıp birazcık yemek yiyecektir. Dışkısını yuvalığı kirletmemek için tuttuğu için dışarı çıkınca normalden daha büyük dışkı yapar. Erkek kuş, dişi kuşun yuvalıktan dışarı çıkmamasını isteyecek ve dişi kuş dışarı çıktığı takdirde ona kızacak. Erkek kuş, dişi kuşa yem kusacak ve dişi kuş da o yemlerle yavrularını besleyecek. Yuvalık nadiren açılacak. Hep yuvalığı açarsanız dişi kuş strese girer. Bazen kuşlar yavrularına bakmayı reddedebiliyor. Bazen de ebeveyn kuşlar tekrardan kızışabiliyor ve çiftleşebiliyorlar. Sonrasında ise yavruları dövüp yuvalıktan dışarı atıyorlar ve tekrar yumurtluyorlar. Bunun gibi olaylar olursa yavruları besleme sorumluluğu size düşüyor. Yavruların ölmemesi için onları düzenli olarak siz beslemek zorundasınız. Nasıl bir mama yapılacağı yine internette yazar. Daha yazardım ama çok uzun olacak. Özet geçtim. Dilerseniz internetten bakabilirsiniz.

- Kuşlarınıza banyoluk alarak banyo yapmalarını sağlayabilirsiniz. İnternette bazı kişiler kuşlarını kendileri banyo yaptırıyor bu çok yanlış bir davranıştır. Kuşu zorla yıkadığınız için kuş travma yaşayabilir ve size olan güveni sarsılabilir. Bu yüzden sakın ama sakın kendiniz banyo yaptırmaya çalışmayın. Linkini attığım banyoluğu satın alıp içine 1-1.5 su bardağı kadar ılık su dökün ve kuşların kafesinin kapısına asın. Banyoluğa alıştırmak için içine marul, fesleğen yaprağı, salatalık atabilirsiniz.

-Kızıştıkları zaman çiftleşirler. Şu anda ikisinde de kızışma durumu olmamış. Net bir tarih veremeyiz. Sağlıklı bir şekilde çiftleşip yavru alabilmek için 1 yaşında çiftleştirmek gerekiyor kuşları. 1 yaşından küçük olan kuşlar kuluçka dönemini çok zor atlatıyor ve yavrular sağlıklı bir şekilde dünyaya gelemeyebiliyor. Erkek kuş dişi kuşa kur yapıp yem kusuyorsa, kafeste tatlı tatlı ötüyorlarsa, ikisi hep yan yana oluyorlarsa, erkek kuş dişi kuşun sırtına ayak atıyorsa eş tutmuşlar, birbirlerini seviyorlar demektir. Tabii bu söylediklerimi ilerleyen zamanlarda görürsünüz muhtemelen. Kafeste birbirlerini dövüyorlarsa, dişi kuş erkek kuşun kur yaptığı zamanlarda onu uzaklaştırıyorsa ve kafeste bağrışmalar hakimse eş tutmamışlardır yani birbirlerini sevmiyorlardır. Ayırmak en iyisi olacaktır. Bu söylediklerimden eş tutup tutmadıkları hakkında az çok fikir sahibi olmuşsunuzdur. Dediğim gibi ilerleyen zamanlarda eş tutup tutmadıkları iyice anlaşılır. Eş tutarlarsa ve kızışıp yavru yapmak isterlerse dişi kuş erkek kuşa izin verir ve çiftleşme gerçekleşir. Kafese yuvalık takmayı unutmayın bu arada.

-Internette bolca videoları var ben burada anlatırsam yazı çok uzun olur. Kısaca özet geçecek olursam, yavru bakmak zordur. Sorumluluk gerektirir. Kuşları rahatsız etmemek gerekir. Yumurtalara dokunulmaz. Dokunulsa bile bir eldiven ile dokunulur kokunuz yumurtaya geçmesin diye. Boş olan yumurtalar dişi kuşun yorulmaması için kafesten dişi kuş fark etmeden alınır vs. nasıl dolu boş olduğunu internetten öğrenebilirsiniz. Kuşlar zırt bırt dışarı çıkarılmaz, altı çok değiştirilmez. Kuşlara kuluçka döneminde bolca takviye yapmak gerekir. Çünkü sürekli yavrularla ilgilenecekler. Yumurta maması, probiyotik, meyve sebze, multivitamin bunlardan bazıları. Dişi kuş nadiren yuvalıktan çıkacaktır. Çıktığı zaman da dışkısını yapıp birazcık yemek yiyecektir. Dışkısını yuvalığı kirletmemek için tuttuğu için dışarı çıkınca normalden daha büyük dışkı yapar. Erkek kuş, dişi kuşun yuvalıktan dışarı çıkmamasını isteyecek ve dişi kuş dışarı çıktığı takdirde ona kızacak. Erkek kuş, dişi kuşa yem kusacak ve dişi kuş da o yemlerle yavrularını besleyecek. Yuvalık nadiren açılacak. Hep yuvalığı açarsanız dişi kuş strese girer. Bazen kuşlar yavrularına bakmayı reddedebiliyor. Bazen de ebeveyn kuşlar tekrardan kızışabiliyor ve çiftleşebiliyorlar. Sonrasında ise yavruları dövüp yuvalıktan dışarı atıyorlar ve tekrar yumurtluyorlar. Bunun gibi olaylar olursa yavruları besleme sorumluluğu size düşüyor. Yavruların ölmemesi için onları düzenli olarak siz beslemek zorundasınız. Nasıl bir mama yapılacağı yine internette yazar. Daha yazardım ama çok uzun olacak. Özet geçtim. Dilerseniz internetten bakabilirsiniz.

Hocam kuşum ishal mi?
1603900855801.png

Dosya Ekleri

• 1603900837256.png
    1603900837256.png
    353 KB · Görüntüleme: 21
Eskiden geliyor muydu? Ben şöyle bir yöntem denemiştim, elimi sürekli kafesin üzerinde gezdirdim alışmaya başlayınca elimi kuşa daha da yaklaştırdım besledim böyle yapa yapa 1-2 haftada elime gelmeye başladı.

Yeni konular

Geri
Yukarı