Erkek ve kadın arasında eşitlik mi, adalet mi?

Kendini bilmen güzel bir şey Ali. Ben edebiyat öğretmeni falan değilim.

Forumu beğenmiyorsan sağ üstte çıkış butonu var, kullanabilirsin. Sana laf sokma çabasında değilim. Senin kaburgadan yaratılma olayı ile erkeğin kadından üstünlüğü gibi bir sonucu çıkarmandan ötürü tebrik ediyorum sadece. Bunu daha önce kimse dile getirmemişti çünkü.

Görüşünü elbette daha önce duydum. Ha kaburga ha köprücük kemiği, ne fark ediyor? Eşitliği buna dayanarak söylemen bana ve birçok kişiye garip geldi açıkçası.

Kadın ile erkek arasında eşitliğin elde edilen denk haklarla, adaletin de bu hakların doğru şekilde kullanılmasıyla var olacağını düşünüyorum. Bu iki kavram tencere ile kapak gibi hatta.

Burada noktayı moderatörler koyar, bilmeni isterim.

Ama sen doğanın imkan vermediği bir unsurdan söz ediyorsun. Hamile bir erkek. Denizatını mı kastediyorsun? :D

Eşit yahut denk aynı anlama gelen sözcükler değil mi? Madem konu maaşa geldi, şöyle düşünelim. Kadınlar farklı yaşta erkekler farklı yaşta emekli oluyor, emeklilik de bir haktır. Kadın ve erkek eşit kabul edilseydi aynı sürede emeklilik hakkını elde eder, aynı anda torunları parka götürmeye ve saksıları sulamaya başlardı.

Her insan denk haklara sahip olsaydı adalet yerini bulmuş demekti. Hepimizin bildiği gibi bu adalet henüz yok. Biraz daha medeni bir toplum olsaydık bu konuları tartışmıyor olurduk hem.

Maaşlı izin değil de süt parası verirler hamile bir erkeğe. ;)

Ama sen doğanın imkan vermediği bir unsurdan söz ediyorsun.
Eşit yahut denk aynı anlama gelen sözcükler değil mi?
İşte, eşit değiliz.
Şöyle bir şey var hocam:
Eşit ile denk arasında fark var bence.
Nasıl anlatırım bilmiyorum ama burda güzel ele almış.
Madem konu maaşa geldi, şöyle düşünelim. Kadınlar farklı yaşta erkekler farklı yaşta emekli oluyor, emeklilik de bir haktır. Kadın ve erkek eşit kabul edilseydi aynı sürede emeklilik hakkını elde eder, aynı anda torunları parka götürmeye ve saksıları sulamaya başlardı.

Her insan denk haklara sahip olsaydı adalet yerini bulmuş demekti. Hepimizin bildiği gibi bu adalet henüz yok. Biraz daha medeni bir toplum olsaydık bu konuları tartışmıyor olurduk hem.

Maaşlı izin değil de süt parası verirler hamile bir erkeğe. ;)
Yani eşitlik değil adalet ve denk haklar olmalı?
Süt parası :)

Murmur güzel anlatmış bence de bu eşitlik ve denklik mevzusunu. FPS oyun oynayan kızlar iyidir. Turnuvada izlemek isteriz. :D

Bana göre de iki cinsiyet arasında bir eşitlik yok, aynı şekilde değerlendirmek zor, çok farklılar. Farklıyız.

İlk altı ayda baba sütü önemlidir. :D

Hocam eşitlikden bahsediyorsunuz ama denk haklar istiyorsunuz. Çünkü eşit haklar ile denk haklar bir değil.
Denk haklar adaletin ürünüdür.
Mesela bir erkeğe hamile olduğu için maaşlı izin verilmez değil mi?
@CLM Project
Amcam doğum yapıyor mantığı oluyor. :LOL:
@CLM Project
zdxfgasdgsdgasgd.jpg

Erkek ile kadın tabiki eşittir. En azından medeni ve modern dünyada. Eşitlikten kasıt zaten hiçbir zaman beden gücü olmamıştır. Zira ona bakarsak bir erkek olarak, inşaattaki amelede benden güçlü beden olarak ve dayanıklı. Kadın Erkek eşitliği en temelde, temel hak ve özgürlüklerin eşit olması, seçme ve seçilme hakkı gibi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı