Erken yaşta sakal problemi

bandias

Hectopat
Merhabalar yaşım 15 Aralık ayında 16'dan gün almaya başlayacağım. Asıl konu bundan 7 8 ay önce sakal tıraşı olmaya başladım. Fakat sakallar şu an sert bir biçimde çıkıyor. Makinemin sıfır ucu iyi değil. Bazen de sakallar alınmıyor. Sert olduğu için. Bende jilet ile tıraş olmak mantıklı mı sormak istedim. Çünkü sıfır almak istiyorum ve sinekkaydı tıraş için makine bulamadım. Artık sakal çıktığı zaman sıfır durması için her sabah tıraş oluyorum. Her sabah tıraş olmamda etki ediyor tabii. Ama sakal olmamasını sıfır durmasını istiyorum sizce ne yapmam mantıklıdır? Jilet doğru seçim mi?
Not: Bilgisi olan veya deneyimi olan tıraş makinesinden jilet kullanmaya geçen biri cevap verirse iyi olur.

16 yaşındayım ve 21 yaşındaki ağabeyimle aynı sakallara sahibim. Her sabah makineyle tıraş olmaya çalışınca çok az kıl olduğu için almıyor. Sanırım jiletle alınacak fakat emin değilim.

Sakın öyle bir hata yapma, jilet iyice gürleştirir şuan şikayetçiysen 10 sene sonra bezersin. Jilet pişmanlıktır hiç bir faydası olmaz. Sinek kaydı traş için biraz araştırma yap fiyatları şuan ne alemde bilmiyorum ama çok iyi alan makineler var. Ve o yaşlarsa çıkmasını dert etme, herkesin biyolojik yapısı farklı. Bende 8. Sınıfta çıkmaya başladı. Fakat bırak yaşıtlarım, 9. Sınıfa geçtiğim zaman bile hâlâ sakalı çıkmamış çocuklar gördüm. Hatta 11. Sınıfta bile çıkmayan var. Tamamen değişiklik gösteren bi durum, jilet vurmak gibi bir hata yapma. Ve her gün traş olma yaşın gereği yüzünü tahriş edersin. Bu yaşlarda yoğun şekilde almazsan ileride daha düzgün şekilde çıkar.

Sakın öyle bir hata yapma, jilet iyice gürleştirir şu an şikayetçiysen 10 sene sonra bezersin. Jilet pişmanlıktır hiçbir faydası olmaz. Sinek kaydı tıraş için biraz araştırma yap fiyatları şu an ne alemde bilmiyorum ama çok iyi alan makineler var. Ve o yaşlarsa çıkmasını dert etme, herkesin biyolojik yapısı farklı. Bende 8. sınıfta çıkmaya başladı. Fakat bırak yaşıtlarım, 9. sınıfa geçtiğim zaman bile hâlâ sakalı çıkmamış çocuklar gördüm. Hatta 11. sınıfta bile çıkmayan var. Tamamen değişiklik gösteren bir durum, jilet vurmak gibi bir hata yapma. Ve her gün tıraş olma yaşın gereği yüzünü tahriş edersin. Bu yaşlarda yoğun şekilde almazsan ileride daha düzgün şekilde çıkar.

Şimdi almadığım zaman uzadığı için 2 gün içerisinde uzuyor ortalama olarak. Garip gözüküyor dışardan eleştiri yemiştim okul zamanında o yüzden kesiyorum. Sanırım kaliteli bir makine almalıyım. Teşekkür ederim.

Jiletle alırsan daha gür çıkmaya başlar. Makine ile hiçbir yerde sorun yaşamıyorsan yüzünde kalan sakalları dert etme. Belki de yaşın küçük diye niye bu kadar sakal çıktı vb. dert ediyorsun fakat 18 yaşından sonra o sakalların kıymetini daha iyi anlayacaksın. Bir arkadaşım var hiç sakalı yok, köse. Her gün sakalı çıkması için jilet vuruyor yüzüne. Sıfıra yakın alan makinalarda mevcut.

Şimdi almadığım zaman uzadığı için 2 gün içerisinde uzuyor ortalama olarak. Garip gözüküyor dışardan eleştiri yemiştim okul zamanında o yüzden kesiyorum. Sanırım kaliteli bir makine almalıyım. Teşekkür ederim.
Kökünde biraz sakal gözükmesini hocalar pek dert etmez bence. Sırf iki tane eğitimci kızdı diye yüzüne zarar verme bence. 2 günde değil 1 haftada al çok alma ihtiyacı duyuyorsan

Jilet sakalı sertleştirmez gürleştirmez. Ben 1.5 yıl makine kullandım ve görenler sakalın sert niye jilet vurmuşsun dediler. Şimdi jilet kullanıyorum ve sertliğinde değişme yok. Daha gür çıkardığı da yalan.
Bir örnek daha: Benim bir arkadaşım yanağında azıcık tüyler çıktığından beri jilet vurdu ki hemen sakalı çıksın. Ama 1 yıl geçti hâlâ sakalı çıkmadı. Bu da genetikle ilgili bir durum olduğunu kanıtlar.

İster makine ister jiletle alsanız da elbette bir sertleşme olacak (tüyden sakal kılına evrilecek) ama jilet kullanmanız daha sert yapmayacaktır.

Tamamen genetik bir şey zaten sakallar yaş ilerledikçe gitgide daha da gürleşiyor. 16 yaşındaki biri ile 30 yaşındaki birinin sakalı aynı değil. İlk tıraşa başladıktan sonra zaten sakallar zamanla gürleşiyor ve görenler de sanıyor ki jilet gürleştirdi.

Sinek kaydı istemeniz gayet normal ve bunu yalnızca jiletle sağlayabilirsiniz. Onun dışında sıfır kesen makineler de var. Benim tavsiyem:
Ama bu makineyi önermemim sebebi pratik olması. Bu makine de jilet etkisi yapacaktır.
Ama ben yine de jilet öneririm. Boynumu almadı, iyi kesmedi gibi derdiniz olmaz.
Doğru tıraş tekniği ile tıraş olursanız tahriş vs. olmaz. Ben de her gün tıraş oluyorum. Tavsiyem: jilet.

Jilet sakalı sertleştirmez gürleştirmez. Ben 1.5 yıl makine kullandım ve görenler sakalın sert niye jilet vurmuşsun dediler. Şimdi jilet kullanıyorum ve sertliğinde değişme yok. Daha gür çıkardığı da yalan.
Bir örnek daha: Benim bir arkadaşım yanağında azıcık tüyler çıktığından beri jilet vurdu ki hemen sakalı çıksın. Ama 1 yıl geçti hâlâ sakalı çıkmadı. Bu da genetikle ilgili bir durum olduğunu kanıtlar.

İster makine ister jiletle alsanız da elbette bir sertleşme olacak (tüyden sakal kılına evrilecek) ama jilet kullanmanız daha sert yapmayacaktır.

Tamamen genetik bir şey zaten sakallar yaş ilerledikçe gitgide daha da gürleşiyor. 16 yaşındaki biri ile 30 yaşındaki birinin sakalı aynı değil. İlk tıraşa başladıktan sonra zaten sakallar zamanla gürleşiyor ve görenler de sanıyor ki jilet gürleştirdi.

Sinek kaydı istemeniz gayet normal ve bunu yalnızca jiletle sağlayabilirsiniz. Onun dışında sıfır kesen makineler de var. Benim tavsiyem:
Ama bu makineyi önermemim sebebi pratik olması. Bu makine de jilet etkisi yapacaktır.
Ama ben yine de jilet öneririm. Boynumu almadı, iyi kesmedi gibi derdiniz olmaz.
Doğru tıraş tekniği ile tıraş olursanız tahriş vs. olmaz. Ben de her gün tıraş oluyorum. Tavsiyem: jilet.

Teşekkür ediyorum. Yarın deneyeceğim jileti.
Sakın öyle bir hata yapma, jilet iyice gürleştirir şu an şikayetçiysen 10 sene sonra bezersin. Jilet pişmanlıktır hiçbir faydası olmaz. Sinek kaydı tıraş için biraz araştırma yap fiyatları şu an ne alemde bilmiyorum ama çok iyi alan makineler var. Ve o yaşlarsa çıkmasını dert etme, herkesin biyolojik yapısı farklı. Bende 8. Sınıfta çıkmaya başladı. Fakat bırak yaşıtlarım, 9. Sınıfa geçtiğim zaman bile hâlâ sakalı çıkmamış çocuklar gördüm. Hatta 11. Sınıfta bile çıkmayan var. Tamamen değişiklik gösteren bir durum, jilet vurmak gibi bir hata yapma. Ve her gün tıraş olma yaşın gereği yüzünü tahriş edersin. Bu yaşlarda yoğun şekilde almazsan ileride daha düzgün şekilde çıkar.

Sizde de 8.sınıfta çıkmış peki herhangi bir sıkıntı oldu mu? Sıkıntı oldu mu derken bende yeni liseye geçtim ve farklı görünmekten korktum sizde böyle bir durum oldu mu? Olduysa nasıl aştınız?

Son düzenleme:
Sakın öyle bir hata yapma, jilet iyice gürleştirir şu an şikayetçiysen 10 sene sonra bezersin. Jilet pişmanlıktır hiçbir faydası olmaz. Sinek kaydı tıraş için biraz araştırma yap fiyatları şu an ne alemde bilmiyorum ama çok iyi alan makineler var. Ve o yaşlarsa çıkmasını dert etme, herkesin biyolojik yapısı farklı. Bende 8. sınıfta çıkmaya başladı. Fakat bırak yaşıtlarım, 9. sınıfa geçtiğim zaman bile hâlâ sakalı çıkmamış çocuklar gördüm. Hatta 11. sınıfta bile çıkmayan var. Tamamen değişiklik gösteren bir durum, jilet vurmak gibi bir hata yapma. Ve her gün tıraş olma yaşın gereği yüzünü tahriş edersin. Bu yaşlarda yoğun şekilde almazsan ileride daha düzgün şekilde çıkar.

Bir şey soracağım bazılarında benim gibi erken sakal çıkıyor ya, ne zaman yavaşlıyor çıkma hızı falan?

Geri
Yukarı