Erzurum fazla şişirilmedi mi?

Şu myproject olayı ne bilen var mı anlatsın biri?

System tray'ında oyunun ismini yazmamış yapımcı. Dosya konumunda örneğin; erzurum.exe yerine, myueproject4.exe yazıyor. Ona bile özen gösterilmemiş.

Ben de bir yazilimciyim ve bu tarz ufak proje girişimlerim oluyor. Oyun yapmıyorum saas ürünleri hazırlıyorum hep ama kimse bir ürüne türk Ali Ahmet Mehmet yaptı diye destek olmamalı. Benim yaptığım işlere de hiç olmamış çöp diyende oldu kimisine bu inanılmaz diyende. Ama kötü bir ürün kötüdür. Erzurum kötü bir oyun. Açıkçası kötüden ziyade, satılacak bir oyun değil. Bu fiyata hiç değil. O yüzden eleştiri her zaman tatlı dilli olmaz ama eleştiri her zaman diğer projeler için yardımcı olur. Erzurum yapımcısı sanırım aşırı egoist bir insan mesajını okuduğum kadarıyla öyle bir izlenim bıraktı. Değilse bile o şekilde hitap etmemesi lazımdı. Yaptığın işi herkese beğendiremezsin. Yapıcı bir eleştiri olarak görüp alabileceği geri bildirimleri alması gerekirdi. Karşı atağa geçmesi değil. Oyun biraz sisirildi bence. Umarım geliştirici daha çok oyun geliştirir ve daha az eleştiri alır hale gelir fakat bu tutum ile ilerlerse yazık olur. Oyunu da beğenmedim, yapımcının cevap olarak yazdığını ve tutumu da yakıştıramadım.

Cidden şu Türk oyunlarını beğenmeyince saldırıya geçen kitleye deli oluyorum. Kardeşim oyun kötü yani. Bunu inkar etmenin bir anlamı yok. Sen neden oynuyorsun? Yayıncılar neden oynuyor? Türk yapımı olduğu için. Eminim birebir aynı oyunu bir yabancı yapsa bir kişi alıp oynamaz. Ne yani oyuna cami, türkü, Türk bayrağı ve Türk yiyecekleri gibi şeyler eklenince mükemmel bir oyun mu oluyor? Potentia da Türk oyunu ve başlarını biraz izleme fırsatı buldum. Kesinlikle geleceği parlak ve Erzurum'dan kat kat güzel bir oyun. Eminim Erzurum kadar konuşulmamıştır. Çünkü ne adı Türkçe ne de içinde bize "memleketim beee" dedirtecek bir öge yok. Bence oyun yapmadan önce şu oyunlara milli ögelerimizi ekleme huyundan vazgeçmeliyiz.

Ya hocam bu kadar uzun sürdü tartışma elin yabancısı kendi oyununa kötü eleştiri yapınca bu kadar olay olmuyor. Bize kaliteli yapım lazım. Ronin bu engeli aşar gibi durdu bence, ama yapılacaksa yerli oyun bence özgün olmalı taklit yapmaya gerek yok 30 dk düşünsen yaratıcı fikir bulursun zaten. Ve bir arkadaş yazmış bence doğru, milli duygularla oynayıp boş bir oyundan o kadar para kazanması akıllıca değil 5 ay daha uğraş. Free asest ile oyun yapılmaz uğraşacan usta uğraşacan. El emeği varsa o işte haram para değildir ama bence dürüst olalım hiç uğraşmadan hazır kaplamalar, modeller kullanıp halihazırda olan bir oyunun konseptini kopyalamak kusura bakmayın ama o oyun değil mod dur.

Merhabalar bu konuyu açma sebebim Erzurum adlı Türk oyununun fazla şişirilmesi ve gerçek anlamda çiftlik oyun (çiftlik bank) olması. Yayıncılara 2 Key atıp insanlara iyi oyunmuş gibi gösteriyorlar açıkçası ben bunun dolandırıcılıktan farkının olmadığını düşünüyorum. Oyun zaten dümdüz fikir oynanış yapısal olarak The Long Dark'ın aynısı.
Bu esinlenmek sayılmıyor yani gerçekten 2 oyundan anlamayan dilenci yayıncıya burada özellikle kitlesinin çoğunluğu kendisi de dahil olmak üzere oyunlardan anlamayan 12-15 yaş arası kız çocuklardan oluşan "pquenn" adlı yayıncımız büyük bir faktör. Üstüne oyunu oynamadığı halde ortalıkta kuduz köpek gibi saldıran bir kitle gördüm.
Sizin de fikirlerinizi merak ediyorum.
Not: Köstek olmayın destek olun mantığı bu tür oyunlarda saçmadır. Bu oyunları yapanlar iyi bir oyun yapayım diye değil nasıl kolay yoldan para kazanırım diye düşünüyor. Zaten azıcık oyun oynayan her insan bu oyunda milli duyguları sömürerek para kazanmayı mı yoksa gerçekten iyi bir oyun yapmayı mı istediğini anlar.
Bakınız bana göre şu oyun çok daha iyi ve özgün bir yapıya sahip ve bir şey başarmak için uğraşan bir yapım.

Oyunun şişirildiği yok birçok yayıncı oynadı oyunu hem iyi hem kötü yanlarını söyledi. Ama Jahrein gibi vasıfsız kendini bir şey zanneden yayıncılar oyunu düzgünce eksik ve olumlu yanlarını söylese bu tartışmaya gerek kalmayacak. Oyunu çiftlik bank ile nasıl kıyasladın anlayabilmiş değilim. Yorum yapıyorsun bari düzgün mantıklı yorum yap. Sen sadece oyunun düzetilmesi gereken hataları söyleyip oyunu gömüyorsun. Her oyunun, her yapımın yanlış eksik tarafları tabii ki olacaktır. Evet birçok kişi senin de söylediğin hataların farkın da. Milletin uğraş vererek günlerini harcayarak yaptığı işleri gömeceğinize eksik olan, yanlış olan ve düzgün olan taraflarını düzgünce söyleyip düzgünce eleştiri yapsa Türk oyun sektörü gelişmeye devam edecek. Bir takım kendini yayıncı zanneden kişilerin fan boyluğunu yapmaktan başka yaptığınız bir şey yok. Madem o kadar kötü ve çok fazla şişirildi otur sen yap biz oynayalım bir de. 😉 gitmişsin bir de oyunculuk sektörü gelişen bir ülkenin oyunun nu öneriyorsun. Cidden biraz kafan çalışsa bunu yapmazsın.

Son düzenleme:
Cidden şu Türk oyunlarını beğenmeyince saldırıya geçen kitleye deli oluyorum. Kardeşim oyun kötü yani. Bunu inkar etmenin bir anlamı yok. Sen neden oynuyorsun? Yayıncılar neden oynuyor? Türk yapımı olduğu için. Eminim birebir aynı oyunu bir yabancı yapsa bir kişi alıp oynamaz. Ne yani oyuna cami, türkü, Türk bayrağı ve Türk yiyecekleri gibi şeyler eklenince mükemmel bir oyun mu oluyor? Potentia da Türk oyunu ve başlarını biraz izleme fırsatı buldum. Kesinlikle geleceği parlak ve Erzurum'dan kat kat güzel bir oyun. Eminim Erzurum kadar konuşulmamıştır. Çünkü ne adı Türkçe ne de içinde bize "memleketim beee" dedirtecek bir öge yok. Bence oyun yapmadan önce şu oyunlara milli ögelerimizi ekleme huyundan vazgeçmeliyiz.
Oyuna cami veya Türk değerlerine hitap eden şeyler koydukları zaman oyunun milli değerler listesine girdiğini falan zannediyorlar.

Oyuna cami veya Türk değerlerine hitap eden şeyler koydukları zaman oyunun milli değerler listesine girdiğini falan zannediyorlar.
Uzun süre "Yerli telefon, yerli cart, yerli curt" diye bir ton ürün piyasaya sürüldü. Bir çoğu adam akıllı yerli olmamakla beraber beş para etmez ürünlerdi. Bu oyun hakkında da maalesef farklı bir şey düşünmüyorum. Benim düşüncem ne kadar önemli orası ayrı tabii...

Yeni konular

Geri
Yukarı