Erzurum Oyunu Linçleniyor

Peki birisi devletin yaptığı özensiz bir işi eleştirdiğinde, devlet buna bizim de Allah'ımız var, sen ne anlarsın islamdan tarzı saçma bir karşılık verseydi, ne düşünürdünüz ?
Orası apayrı bir rezalet canım haklısın. Geliştiricinin mesajının ikinci paragrafından itibaren söyledikleri ele avuca sığar şeyler değil. Ancak yine bu olayı büyütüp ateşleyen Jahrein oldu fark edersen. Çünkü yapımcının yazdığı mesaja oturup cevap videoları çekmese, her yerde linçlettirmeye çalışmasa zaten çok büyük bir çoğunluğumuz o mesajı görmeyecektik bile. Jahrein gibi günde bu tarz binlerce mesaj alan birisinin bunu dert edinip adam linçlettirmesi gerçekten utanılacak bir şey.

Verilen cevapta söylenenleri savunmuyorum, sadece iki kişinin toplumu etkileme güçlerinin aynı olmadığını ifade etmeye çalışıyorum.

Oyun çıktığında bazı tepkilere yol açmıştı oynanış ve gerekirse diğer konular açısından. Ben şahsen oyunu beğenmedim o kuzey ışıklarını görünce CTRL+v yapmak gibi bir şey bu. Bir de 25 TL fiyatını hak ettiğini düşünmüyorum.
Gel gelelim asıl olaylara Jahrein canlı yayında Erzurum'u alıp oynamaya başladı. Ben de o canlı yayını izlemiştim. 80 dakika oynadıktan sonra en son ayı sahnesinden sonra oyundan çıktı. Oyun hakkında Steam üzerinden inceleme yazdı ve sonra iade etti.

Eki Görüntüle 894417

Bundan sonra ise geliştirici bir cevap yazdı.

Eki Görüntüle 894419

Geliştiricin cevap vermesi ile yapımcı ağır bir linç altına giriyor. Bundan sonra ise pintipanda (tuna akşen) Twitter'dan Erzurum gibi diğer Türk oyunlarının gömüldüğünü söylediği bir tweet atıyor.

Eki Görüntüle 894424

Bundan sonra ise bir gün sonra pintipanda YouTube bir video atıyor ve bunu Twetter'da paylaşıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video üzerine Jahrein'e hakaret içeren mesajlar geliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yani anlayacağınız bir drama olayını dönüşüyor kim haklı kim haksız demeyeceğim ama bence iki tarafta haksız.

Fikrin zaten nereden alındığı belli hadi assetlerdir falandır onları da geçtim. Bu oyunu düz tam bir oyun olarak çıkarmak yerine erken erişimden çıkartılıp zamanla geliştirilmesi gerekirdi bence. Ayrıca ne tamamen yıkıcı olarak "çöp bu almayın." benzeri eleştiriler ne de abicim cami var çay var diye yapılan övgüler doğru değil. Böyle çoğu şeyi hazır ve zaten yapılmış bir şey yerine özgün ve kendi alanında zirveye oynayabilecek bir 2D oyun yapmak daha mantıklı bence. Neyse hadi yaptınız en azından yaptığınız hataları kabul edin. Hataları düzeltin. Optimizasyonu düzeltin. Oyunun içeriğini düzeltin. Ve yapıcı eleştirileri dikkate alın.

Ulan bu Jahrein denilen klavye tanrısının sözlerini mi ciddiye alıyorsunuz? GTA 5 kendi bilgisayarında çöktü diye Rockstar'a b*k atmışlığı var. Geçiniz.

Fikrin zaten nereden alındığı belli hadi assetlerdir falandır onları da geçtim. Bu oyunu düz tam bir oyun olarak çıkarmak yerine erken erişimden çıkartılıp zamanla geliştirilmesi gerekirdi bence. Ayrıca ne tamamen yıkıcı olarak "çöp bu almayın." benzeri eleştiriler ne de abicim cami var çay var diye yapılan övgüler doğru değil. Böyle çoğu şeyi hazır ve zaten yapılmış bir şey yerine özgün ve kendi alanında zirveye oynayabilecek bir 2D oyun yapmak daha mantıklı bence. Neyse hadi yaptınız en azından yaptığınız hataları kabul edin. Hataları düzeltin. Optimizasyonu düzeltin. Oyunun içeriğini düzeltin. Ve yapıcı eleştirileri dikkate alın.
Hocam bence yapımcının fikri başka yerden almasıyla ilgili bir sorun yok, fikri alırsın, üstüne bir şeyler ekleyip geliştirirsin, oyunun henüz düzgün değilse de erken erişim olarak çıkartırsın, fakat yayıncı fikri almış ve fikrin üzerine düzgün bir şeyler eklemeyerek, asıl oyunun kötü bir kopyasını çıkartmış.

Bu eleştiri değil ki. Eleştiri dediğin oturup güzelce anlatır doğruyu yanlışı. Bu alaycılıktır, aşağılamadır. Yapılması yanlış. Türk oyunu da olsa, kötü kötüdür. Yapımcının da takındığı tavır yanlış. O yanlış yaptı ise teşekkür edip ayrılacaksın. İtibarını zedelemekten başka bir işe yaramaz yoksa. Ayrıca madem New Project diye bırakılmış oyun, neden piyasa sürüyor? Hele PintiPanda'nın olaya dahil olması ayrı gereksiz. Abartı büyütülmüş bir vaka.

Konu tartışmaya kapalıdır, tarafsız bakacak olan herkes Jahrein'i haklı bulur, kendisini tanımam etmem hatta. Yapımcı Jahrein'in ilk açıklamasını beğenmediyse, zoruna gittiyse kalkıp oyunu bırakıp adamın karakterine, dini inancına laf edemez. Gerçekten boş kopyala yapıştır oyunu sırf Türk yaptı diye göklere çıkartıp yapımcının egosunu havalara kaldırdılar. Bir tane bile Jahrein dışında köklü ve tanınan kimse bu oyunun eksik yönlerini konuşmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı