Eşit ağırlık bölümü mü dil bölümü mü?

Yer
İstanbul
İngilizcem gerçekten iyi fakat genel olarak istediğim bölümler eşit ağırlıktan alıyor. Edebiyatım iyi bir, sıkıntım yok ama matematiğim hiç iyi değil. Sizce hangi alanı seçmeliyim ve iki yılda matematiğimi iyi düzeye getirebilir miyim?

Üniversite okumak istiyorsanız bir hedefiniz olmalı. O hedefinizin peşinden gidin. Hedefiniz hangi bölümü gerektiriyorsa o bölüme gidin. Acı çekecekseniz de hedefiniz bu uğurda değecek hedef olmalı. Bu hayat sizin. Siz belirleyeceksiniz.

Hedefinize göre bir yer seçmeniz daha doğru olur. Ayrıca sevemeyeceğiniz bir bölüm okumaya kalkarsanız, okuduğunuz üniversite size zehir olur. Kısacası kendi ideallerinize ve hedeflerinize göre bir yer seçmelisiniz. Eğer ideallerinizde matematik gerektiren bir yer varsa orayı kazanmak için matematiğinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Zaten genel olarak şu zamanda neredeyse her bölüm biraz biraz istiyor. Şimdi, hedefiniz nedir? Onu öğrenirsem daha iyi yardımcı olabilirim.

Hedefinize göre bir yer seçmeniz daha doğru olur. Ayrıca sevemeyeceğiniz bir bölüm okumaya kalkarsanız, okuduğunuz üniversite size zehir olur. Kısacası kendi ideallerinize ve hedeflerinize göre bir yer seçmelisiniz. Eğer ideallerinizde matematik gerektiren bir yer varsa orayı kazanmak için matematiğinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Zaten genel olarak şu zamanda neredeyse her bölüm biraz biraz istiyor. Şimdi, hedefiniz nedir? Onu öğrenirsem daha iyi yardımcı olabilirim.
Ekonomi veya uluslararası ilişkileri çok istiyorum. Küçüklüğümden beri boğaziçi üniversitesine hep ayrı bir gözle baktım çevremdekilerden dolayı. Şuan da en büyük hayalim Boğaziçini kazanmak. Dil okursam bunu başarabileceğimi düşünüyorum ama eşit ağırlıkta pek mümkün değil gibi. Bunun yanında istediğim ve ilgim olan bölümler eşit ağırlıkta, bu yüzden kararsızım.

Ekonomi veya uluslararası ilişkileri çok istiyorum. Küçüklüğümden beri boğaziçi üniversitesine hep ayrı bir gözle baktım çevremdekilerden dolayı. Şu an da en büyük hayalim boğaziçini kazanmak. Dil okursam bunu başarabileceğimi düşünüyorum ama eşit ağırlıkta pek mümkün değil gibi. Bunun yanında istediğim ve ilgim olan bölümler eşit ağırlıkta, bu yüzden kararsızım.

Eğer böyle bir düşünceniz varsa matematik dersinize ağırlık verseniz iyi olur. Ardından boğaziçi üniversitesinde eşit ağırlık seçmeniz daha makul olur. Tabii ekonomi için ise seçiminiz. Uluslararası ilişkiler dil de istiyor bu yüzden dil okursanız muhtemelen başarabilirsiniz. Üniversitelerde bölümlerin ne türde oldukları belirtiliyor. Eşit ağırlık konusuna gelirsek, henüz zamanınız varsa matematiğinizi ve başka derslerinizi geliştirirseniz bir sorun olacağını düşünmüyorum. Planlı çalışmak size yardımcı olur bence ve eğer aile geliriniz iyi ise özel ders alabilirsiniz.

Ama eğer bölüm arası düşünceniz varsa hangi bölümü seçeyim derseniz ben kesinlikle eşit ağırlığı seçmenizden yanayım. Çünkü genelde birçok bölüm dilden çok eşit ağırlık istiyor ve eşit ağırlık okursanız iş imkanlarınız gerçekten de çok artar.

Eğer böyle bir düşünceniz varsa matematik dersinize ağırlık verseniz iyi olur. Ardından boğaziçi üniversitesinde eşit ağırlık seçmeniz daha makul olur. Tabii ekonomi için ise seçiminiz. Uluslararası ilişkiler dil de istiyor bu yüzden dil okursanız muhtemelen başarabilirsiniz. Üniversitelerde bölümlerin ne türde oldukları belirtiliyor. Eşit ağırlık konusuna gelirsek, henüz zamanınız varsa matematiğinizi ve başka derslerinizi geliştirirseniz bir sorun olacağını düşünmüyorum. Planlı çalışmak size yardımcı olur bence ve eğer aile geliriniz iyi ise özel ders alabilirsiniz.

Ama eğer bölüm arası düşünceniz varsa hangi bölümü seçeyim derseniz ben kesinlikle eşit ağırlığı seçmenizden yanayım. Çünkü genelde birçok bölüm dilden çok eşit ağırlık istiyor ve eşit ağırlık okursanız iş imkanlarınız gerçekten de çok artar.
Çok yardımcı oldunuz teşekkürler.

İngilizcem iyi seviyorum fakat dil alanındaki bölümler beni pek çekmiyor. Eşit ağırlık bölümleri gerçekten çok hoşuma gidiyor ama matematiğim çok kötü. İki yıl matematiğe ağırlık verebilirim sanırım. Sizce eşit ağırlık mı seçmeliyim yoksa yol yakınken dil bölümüne mi geçmeliyim?

Geri
Yukarı