Eşitlik ve adalet nedir?

Andar Han

Megapat
Makaleler
3
Bulunulan bölgede var olan yasaların herkesi gözetmesi ve herhangi bir şekilde yaşama dair oluşan fırsatlara ulaşımın yine herkese aynı mesafede olması durumu eşitliktir.

Adalet ise, var olan yasalar ile belirlenen kuralların uygulanmasıdır.

Eşitlik ve adalet beraber olmalıdır ama uygulamada birbiri ile aynı yönde olmayabilir. Mevcut yasalar uygulanıyor ise adaletten bahsedilebilir ama yasalarda sorun varsa eşitlikten bahsedilemez.

Özgün bir şeyler yazmanı beklerdim kitabın aynısını yazmanı değil.
Kavramlar özgünlük barındırmaz. Özgün olursanız bu kavrama ihanet olur. Diyorsanız ki metin aynı, kitaptaki metni bir atsanız da bilebilsek ne şekilde ifade edilmiş orada. Aynı manaya çıkan farklı kelimeler ihtiva edebilir tabi ki fakat bunca gereksiz hatırlatılırken benim bunları hatırlatmamda ne gibi bir sorun var anlayamadım.

Bence bunu en iyi anlatan görsel:
0.jpg

Bence bunu en iyi anlatan görsel:
Eki Görüntüle 738165
Bu görsel sorunlu. İkinci resim adaletin değil, eşitliğin karşılığı olabilir. Birinci resim ise bölüşmenin karşılığı olur. Herhangi biri adaleti ifade eden bir görsel değildir. Adalet insanları konumunu etkilemez, yaptıklarının karşılığını ayrımsız vermek üzerinedir.
Bunun neresi eşit neresi adalet? Adamlar para vererek izliyor maçı bunlar bedavaya izliyor.(!)
Bu daha iyi anlatıyor siz ona bakmayın.

Eki Görüntüle 738184
Bu da eksik, ne seçiliyor belli değil, o vakit neye göre adil? Filden ağaca tırmanmasını istemenin ya da birinden bir şey yapmasını istemenin o konu hakkında kabul görmüş bir kuralı yoksa adalet ile alakası nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı