Eski Bilgisayara Nasıl Format Atılır?

WîndofNîght

Hectopat
Daha fazla  
Beyler ben eski bir PC'ye format atmak istiyorum. Eskiden W7 idi ücretsiz yükselttim şu an orijinal Windows'a sahibim. Ama PC eski olduğu için Windows 10 Lite tarzı bir şey indirmek istiyorum bu sırada da dosyalarımı fullden silmek istiyorum. Bilgisayarım muhtemelen UEFI değil bu yüzden ona göre yapmam gerekenleri adım adım söylerseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle Windows'un sitesinden Windows 10 programını indirmen gerekli sonrasında Rufus adlı programı kullanman gerekli. Bu videodan bakabilirsin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ardından bilgisayarı yeniden başlatıp Boot bölümüne girip hangi cihazdan boot ediyorsan onu seçmen lazım sonrası next next next.

Öncelikle Windows'un sitesinden Windows 10 programını indirmen gerekli sonrasında Rufus adlı programı kullanman gerekli. Bu videodan bakabilirsin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ardından bilgisayarı yeniden başlatıp Boot bölümüne girip hangi cihazdan boot ediyorsan onu seçmen lazım sonrası next next next.
Ben de zaten W10 var ama W10 Lite tarzı editlenmiş Windows kurmak istiyorum. Acaba o Lite sürümünün editlenmiş halinin iso dosyasını flash belleğe atsam W10u W10 Lite ile değiştirebilir miyim?
Sistemin Legacy(eski bios) ise rufusta disk bölüm düzenini UEFİ değil MBR seçmelisin. Dosya sisteminde NTFS olmalı.
Bilgisayarımın eski BIOS olduğundan emin olmak için yapabileceğim bir test felan var mı?

Ben de zaten W10 var ama W10 Lite tarzı editlenmiş Windows kurmak istiyorum. Acaba o Lite sürümünün editlenmiş halinin iso dosyasını flash belleğe atsam W10u W10 Lite ile değiştirebilir miyim?

Bilgisayarımın eski BIOS olduğundan emin olmak için yapabileceğim bir test felan var mı?
BIOS'a girip UEFI Boot var mı bakabilirsin. Çalıştır komuduna msinfo32 yazarak BIOS kısmından bakabilirsin. Orada eski yazıyorsa Legacy'dir. Yada AIDA64 yükleyip Anakart kısmından bakabilirsin.

Edit işleminden geçmiş Windows sürümlerini tavsiye etmiyorum. Sistem de güncel değilse Windows 8.1 kurabilirsiniz. Sisteminizi de Windows 10'a göre daha az yoracaktır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı