Eski bilgisayara SSD takmak oyunda kasmayı önler mi?

FPS'e doğrudan çok etki etmez ama fark olur. Onun dışında masaüstü ve program açılışları çok daha hızlı tepki gösterir ve size yeni bilgisayar hissi verebilir.

Performansı artırmaz. Sadece HDD'den kaynaklı drop sorunu varsa o sorunu çözer.
Hocam eskiden 40 fps CS:GO oynuyordum. Şimdi oyunu açmaya çalıştığımda ne harita yükleniyor ne de oyunda hareket edebiliyorum. SSD ile eskisi gibi 30-40 fps oynayabilir miyim sizce?

Sorununuz muhtemelen ısınma, güzel bir temizlik yaparsanız eski haline döner. SSD almanız bilgisayarı genel anlamda hızlandırır ancak oyun performansına yükleme ekranları dışında pek etki etmez.

SSD ile açılış ve yükleme süresi kısalır. Fakat oyun performansı farklı. Isınma varsa temizlik ve macun yenileme yapın derim.

Bakım şart.
SSD de takılmalar için biraz etki eder.

Hocam bence onun yerine içini açıp güzelce temizleyin çok bilginiz yoksa bir tamirciyle birlikte yapın belki ısındığı için FPS düşüyor olabilir.

SSD oyunlardaki kasmayı etkilemez, bilgisayarı hızlandırır. Hızlandırmadan kasıt menü geçişleri, Windows açılış hızı, program açılma süreleri vs. Termal macun ve fan temizliği yapmanız iyi olabilir.

Isınma nedeni HDD kaynaklı da olmayabilir. İşlemcinin termal macunu yenileyip laptop soğutucu alabilirseniz eğer kasada ısınma varsa.

Hocalarım hem SSD hem de termal macun yaptırsam bilgisayarcıya, bir de içini temizlettirsem eskisi gibi CS:GO, Valorant tarzı oyunları açıp eski FPS'yi (40-50 FPS dropsuz) yine görebilir miyim sizce?

Hocam eskiden 40 fps CS:GO oynuyordum. Şimdi oyunu açmaya çalıştığımda ne harita yükleniyor ne de oyunda hareket edebiliyorum. SSD ile eskisi gibi 30-40 fps oynayabilir miyim sizce?
Oyunların ara sahne geçişleri veya yükleme ekranları da sabit diskin hızıyla alakalı. SSD alırsanız oyun daha hızlı açılır ve ara sahneler daha hızlı geçiş yapar. Ancak performansı artırmaz. FPS'ye etkisi yoktur. HDD'den kaynaklı drop sorunu varsa bu sorun ortadan kalkar. Ancak HDD'den kaynaklı bu drop sorunu da performansı düşürmez, sadece anlık takılmalara neden olur. Cihaz fazla ısınıyorsa işlemci gücünü azaltıp daha az frekansta çalışabilir, hâliyle performans düşer. Bakım yapmanızı öneririm. SSD ile cihazı hızlandırabilirsiniz.

Arkadaşlar eski bir dizüstü bilgisayarım var. Bir sene önce CS:GO açan laptop şu an GTA Vice City'de bile 15-30 FPS arası açıyor ve PC çok ısınıyor. Sizce bilgisayarcıya götürüp SSD taktırsam eskisi gibi CS:GO oynayabilir miyim? Oyunlarda kasmanın önüne geçebilir miyim?
Sistem özellikleriniz nelerdir ? Macun yenileme ve dediğiniz gibi SSD takviyesi bilgisayarı rahatlığa kavuşturabilir.
FPS değerlerine etkisi olmaz.

Sorununuz muhtemelen ısınma, güzel bir temizlik yaparsanız eski haline döner. SSD almanız bilgisayarı genel anlamda hızlandırır ancak oyun performansına yükleme ekranları dışında pek etki etmez.

Eder. Hele offline ise daha çok eder çünkü sürekli yaz oku yapıyor. Ayrıca arkadaş eski laptop dediğine göre o HDD'i de bad sector bayağı bir oluşmuştur. Bu sebep varsa daha da etki eder.

Sen kaliteli bir SSD(IOPS hızına dikkat et)al. Memtest ile RAM'lerin bozuk mu diye test et. Bozuksa değiştir. Eskisinden belki daha fazla FPS alırsın. Bakımı bence internetten bakarak kendin öğrenip yap çünkü çoğu bilgisayarcı pek bilmiyor. Macun'u da oyun oynadığın için kaliteli bir macun al. Mesela cooler MasterGel vb. iyi bir şey olsun. (Gerçi bu ekonomide biraz zor.)

Bilgisayarın özelliklerine bağlı, özelliklerini bilmeden yorum yapamayız.

Sistem özellikleriniz nelerdir? Macun yenileme ve dediğiniz gibi SSD takviyesi bilgisayarı rahatlığa kavuşturabilir.
FPS değerlerine etkisi olmaz.

C8562F42-29FE-4F92-BEEB-510BF9CE35EF.jpeg

Buyrun hocam. Fotosunu attım.

Geri
Yukarı