Eski bilgisayarlar için Windows 10 vs Windows 8.1

DrOetker

Kilopat
Yer
Bursa
Elimde 8-9 senelik bir Casper Nirvana laptop var. Windows 10 Pro yükleyip, format attım ve güncelleştirmeleri yükledim. Hala çok yavaş ve gürültülü çalışıyor. Yedek bilgisayarım olarak günlük dosya işleri ve internette gezinmek için kullanacağım. YouTube'da tam ekrana girmek de tam ekrandan çıkmak da 3 saniye sürüyor. Full yükte işlemci 83-84 derecelerde çalışıyor. Bilgsayarda sadece YouTube'da gezinirken bile arada fan sesi yükseliyor. Stabil çalışmıyor.

Forumda bir arkadaşın tavsiyesi SSD olmadığından Windows 8.1 kurmamdan yanaydı. Bu videoda ve başka birkaç yerde de artık Windows 8.1 gibi güncel olmayan, destek almayan sistemler önerilmiyor.
Bilgisayarın günlük işlerdeki hantallığını azaltmak ve performans iyileştirmesi yapmak için sizce hangi yolu tercih etmeliyim?

Özellikler: i5 2450M 2 Core 4 thread, 2x4 GB Dual RAM, Toshiba 500GB MK5076GSX HDD.

16 GB RAM yaparsanız rahat olursunuz.

Bence SSD alırsan Windows 10'da kalmaya devam et almassan 8.1'e geç ben öyle yapmıştım eski sistemde SSD'sizken düşük sistemlerde Win 8.1 bayağı hızlı çalışıyor.

15K civarına yeni laptop alacağım. Ancak Monster iade sürecini bekliyorum. Belki paranın geri yatması 2 haftayı bulabilir. İdareten kullanacağım için bu külüstüre yükseltme yapmak istemiyorum. Yazılımsal olarak tek yardımcı olabilecek işlem Windows 8.1 kurmak mıdır arkadaşlar?

Yükseltme yapmayacaksan evet.

15k civarına yeni laptop alacağım. Ancak Monster iade sürecini bekliyorum. Belki paranın geri yatması 2 haftayı bulabilir. İdareten kullanacağım için bu külüstüre yükseltme yapmak istemiyorum. Yazılımsal olarak tek yardımcı olabilecek işlem Windows 8.1 kurmak mıdır arkadaşlar?

Benim eski bilgisayarım Windows 10 Pro'da çok yavaştı ve senin sisteminden de çok daha kötü bir sisteme sahip.4 GB RAM ve HDD olduğu için Windows 11 Home yükledim ve şu an canavar gibi çalışıyor.Sorduğun soruya aykırı olabilir ama seninkisi de HDD olduğu için Windows 11 Home yükleyebilirsin.Windows 10 ve Windows 8.1'den çok daha iyi çalışacağına eminim.

Geri
Yukarı