Eski hat sahibinin türlü türlü hesaplarına erişilebilir olması saçma

RedSpeed

Zeptopat
Daha fazla  
Turkcell'den yeni hat talebi ettim, Turkcell satarken hiçbir yere bu numara havuzdan gelmektedir vs. yazmadığı gibi iptal olan hatları sadece 1 yıl bekletmeyle satıyorlarmış. Numaramla kayıt edilmiş Instagram hesaplarına bakıyorum ve istediğim gibi girebiliyorum. Bu yasal olarak suç mu diye merak edip Turkcell'i aradım ve bana hat sahibinin ben olduğumu istediğim gibi girebileceğimi söylediler. Saçmalık! Günün birinde benim de hattım iptal olunca kayıtlı hesaplarıma birisi girecek ve özel hayatımı görecek. Instagram hesaplarından birinde özel mesajlarına bakmadan numaramı sildim ama diğerinden silemedim. Paycell'e kaydolmuş ve ben yeni hesap açacaktım, eski hat sahibinin hesabını sildiler. Yeni hesap açtım, kayıtlı kart var. 😡 Ben kötü niyetli değilim de, günün birinde belki hattımı iptal ettiğimde yeni hat sahibi kötü niyetli olursa?

Kimse yazmadan söyleyelim, burada dert ettiğim konu şu: Eski hat sahibinin kaydolduğu sosyal medya hesabına girebiliyor olmam neden yasal oluyor? Ben aniden telaşlanıp ben daha kaydolmadan nasıl hesabım olur diyerek girmiştim ve sonra çekinip Turkcell'i aradım. Yasal dediler, şaşırdım.

Son düzenleme:
Bu konuyu yıllardır dile getiririm ve sizin gibi az kişi gündeme getiriyor. Bu sistem aşırı saçma gerçekten. Hat iptal olunca 1 yıl sonra başkasına satıyorlar ve o numaranın kayıtlı olduğu her yere erişebiliyor. Ben hat aldığımda benim de başıma geldi. Bir çok yere kayıtlıydı numara. Bence hat iptalinden sonra satılmamalı ama böyle bir düzenleme yok. Eskiden olsa sorun olmazdı ama günümüzde her yere numaramızı veriyoruz.

Bu konuyu yıllardır dile getiririm ve sizin gibi az kişi gündeme getiriyor. Bu sistem aşırı saçma gerçekten. Hat iptal olunca 1 yıl sonra başkasına satıyorlar ve o numaranın kayıtlı olduğu her yere erişebiliyor. Ben hat aldığımda benim de başıma geldi. Bir çok yere kayıtlıydı numara. Bence hat iptalinden sonra satılmamalı ama böyle bir düzenleme yok. Eskiden olsa sorun olmazdı ama günümüzde her yere numaramızı veriyoruz.
Hocam peki bu durum gerçekten yasal mıdır? Turkcell bir sorun olmaz, numaranın yasal sahibi sizsiniz vs. dedi ama ben bu kişinin özel hayatına girdim. (Hedefim girmek değildi merak ettim) Turkcell beni doğru mu bilgilendirmiş? Gerçekten yasal bir durum mu? yasal ise çok saçma.. Sırf bu yüzden aldığım numara ahirete kadar olacak sanırım benimle.

Hocam peki bu durum gerçekten yasal mıdır? Turkcell bir sorun olmaz, numaranın yasal sahibi sizsiniz vs. dedi ama ben bu kişinin özel hayatına girdim. Turkcell beni doğru mu bilgilendirmiş? Gerçekten yasal bir durum mu? yasal ise çok saçma.. Sırf bu yüzden aldığım numara ahirete kadar olacak sanırım benimle.
Bence gündeme gelmediği için umursamıyor operatörler. Kesinlikle sıkıntılı bir durum sonuçta bir çok şeye erişiliyor. Numara üzerinden eriştiğiniz için sizin yasal olarak suçunuz yok ama buna düzenleme gelmeli tabiki de.

Bence gündeme gelmediği için umursamıyor operatörler. Kesinlikle sıkıntılı bir durum sonuçta bir çok şeye erişiliyor. Numara üzerinden eriştiğiniz için sizin yasal olarak suçunuz yok ama buna düzenleme gelmeli tabiki de.
Hocam bu durum ne kadar can sıkıcı olsa da içime az bir şey su serptiniz. Benim eski hat sahibinin hesabına ulaşabiliyor olmam çok kötü bir şey ama ben merakımdan girdiğim için yasal sıkıntı oluşacak diye çok streslenmiştim fakat eski hat sahibi hesabında ki numarasını değiştirene kadar tekrar böyle bir girişim yapmayacağım. Fazla merak zarardır.

Hocam bu durum ne kadar can sıkıcı olsa da içime az bir şey su serptiniz. Benim eski hat sahibinin hesabına ulaşabiliyor olmam çok kötü bir şey ama ben merakımdan girdiğim için yasal sıkıntı oluşacak diye çok streslenmiştim fakat eski hat sahibi hesabında ki numarasını değiştirene kadar tekrar böyle bir girişim yapmayacağım. Fazla merak zarardır.
Yok hocam yasal olarak sizlik durum yok zaten ki. Sonuçta onaylanmış bir numara ve o numara da yasal olarak size ait artık. Siz hesaba girip numarayı silin oradan bağınız kopmuş olur.

Siz bu konuda önleminizi alabilirsiniz. İptal ettiğiniz hattı neden daha hesabınızda tutasınız ki?
Artık çoğu site kayıt olurken telefon numarası istiyor, ben kaydolduğum her siteyi aklımda tutamam. Önemli olanları tabi ki değiştiririm benim bahsetmek istediğim konu şu, yeni hat sahibi eski hat sahibinin her şeyine girebiliyor. Bu durum canımı sıkıyor.

Artık çoğu site kayıt olurken telefon numarası istiyor, ben kaydolduğum her siteyi aklımda tutamam. Önemli olanları tabi ki değiştiririm benim bahsetmek istediğim konu şu, yeni hat sahibi eski hat sahibinin her şeyine girebiliyor. Bu durum canımı sıkıyor.
Mesela ben hattı aldığımda sosyal medya hesaplarında falan değil ama çoğu alışveriş sitesinde kayıtlıydı. Kız arkadaşım yeni numara aldı randevu bilgileri falan geliyordu mesela. Gerçekten her yere numara vermek zorunda kalıyoruz.

Geri
Yukarı