Eski laptop için yükseltme önerisi

Kaykaysürenkedi

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
*i5 12500H, RTX3050Tİ,16GB RAM.*
Meslek
Öğrenci
Selamlar, babamın 2012 yılında aldığı Laptopa hediye olarak birkaç şey almak istiyorum. Oyun falan oynamıyor, müzik yapıyor laptopta. Artık laptop iyice yavaşladı. Birkaç yükseltme yapacağım. Babam şikayetçi değil, ona yetiyor ama ben mesela yanında onu izlerken sıkılıyorum yavaşlıktan. Kendi bilgisayarıma SSD taktım, bayağı hızlandı. Babama da SSD, RAM ve bataryası bozuk olduğu için bir tane de batarya almak istiyorum. Aşağıya yazıyorum alacaklarımı, önerileriniz varsa bekliyorum.
Laptop: Samsung NP300E5A-A0DTR
1- Patriot Burst 240GB SSD.(yeterde artar)
2- takılı olan 2x1 GB DDR3 1333MHz CL9 RAM,
Ben 4x1 1600MHz CL11 RAM almayı düşünüyorum. Sonradan 8 GB yapabilirim
3-bir tane de batarya alacağım fakat 2012 yılı olduğu için 0 batarya yoktur. İnternette ucuza buldum birkaç link bırakacağım hangisini almalıyım 2 saat falan dayansa yeter.
İlk olarak SSD alacağım daha sonra kalanları alacağım. SSD yetmezse RAM'de alırım ama muhtemelen yetecektir. Çok yüksek performans beklemiyorum ama yine de eskiye göre kat kat hızlanacağından eminim. Başka öneriniz var mıdır? F/P bakıyorum malum öğrenciyim. Bütçe şu an belirlemedim.

Orijinal batarya var ama pahalı. SSD seçiminiz başarılı.

Selamlar, babamın 2012 yılında aldığı laptopa hediye olarak birkaç şey almak istiyorum. Oyun falan oynamıyor, müzik yapıyor laptopta. Artık laptop iyice yavaşladı. Birkaç yükseltme yapacağım. Babam şikayetçi değil, ona yetiyor ama ben mesela yanında onu izlerken sıkılıyorum yavaşlıktan. Kendi bilgisayarıma SSD taktım, bayağı hızlandı. Babama da SSD, RAM ve bataryası bozuk olduğu için bir tane de batarya almak istiyorum. Aşağıya yazıyorum alacaklarımı, önerileriniz varsa bekliyorum.
Laptop: Samsung NP300E5A-A0dtr
1- Patriot Burst 240GB SSD.(yeterde artar)
2- takılı olan 2x1 GB DDR3 1333MHz CL9 RAM,
Ben 4x1 1600MHz CL11 RAM almayı düşünüyorum. Sonradan 8 GB yapabilirim.
3-bir tane de batarya alacağım fakat 2012 yılı olduğu için 0 batarya yoktur. İnternette ucuza buldum birkaç link bırakacağım hangisini almalıyım 2 saat falan dayansa yeter.
İlk olarak SSD alacağım daha sonra kalanları alacağım. SSD yetmezse RAM'de alırım ama muhtemelen yetecektir. Çok yüksek performans beklemiyorum ama yine de eskiye göre kat kat hızlanacağından eminim. Başka öneriniz var mıdır? F/P bakıyorum malum öğrenciyim. Bütçe şu an belirlemedim.

WOZLO Notebook Soğutucu Vakumlu Fan Ayarlı Yenil Nesil Laptop Soğutucu Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL al bilgisayar hızlanır (fanı bozuyor diyenler yanlıstır yaklaşık 20-25 gündür kullanıyorum hiçbir şey olmadı Fan'a ve 30 derece soğutuyor (işlemciniz soğuk olunca tam performans verir.

Pil için iki seçenek var bütçeniz varsa birinciyi alın yoksa retroda iyidir.
Verdiğim firmadan alabilirsiniz güvenilirdir.
Anakart tek slotta 4 GB RAM destekliyor mu bunu kontrol edin.

Termal macunlarını yenileyip laptopu temizleyebilirsiniz, RAM ve SSD ekleyip öbür eksiklerini giderebilirsiniz. Yapılacak başka bir şey yok sanırım.

Dosya yazma/okuma hızı ile işlemci sürümünün arasındaki ilişki nedir? Windows 10 kurulacaksa SSD’nin gücü hissedilir.

Termal macunlarını yenileyip laptopu temizleyebilirsiniz, RAM ve SSD ekleyip öbür eksiklerini giderebilirsiniz. Yapılacak başka bir şey yok sanırım.

Dosya yazma/okuma hızı ile işlemci sürümünün arasındaki ilişki nedir? Windows 10 kurulacaksa SSD’nin gücü hissedilir.
Ağzı olan konuşuyor, eli olan yazıyor. Anakartın eski dese bir nebze anlarım alakayı da işlemci ne alaka? Benimde 2012 notebookum var. Samsung SSD takılı herhangi bir sorun yok. Gayet hızlı.

Windows 8.1 kurulu şu an.
İlk olarak SSD alacağım. Daha sonra RAM almayı düşünüyorum. Termal macunu hiç değiştirmedik 2012 yılında var olan macun. Macunu yenilersem sıcaklık muhtemelen çok fazla düşecektir. Anakartın özelliğini bilmiyorum eski olduğu için nereden bakacağımı da bilmiyorum. Onun dışında bir şey yok. Sıcaklık devam ederse arkadaşın attığını alırım. Sorum şu;
Bu Laptop'un özelliklerine nereden bakabilirim?
Orijinal bataryayı alamazsam hangi bataryayı almalıyım?
Samsung NP300E5A, NP300E5C, NP300E5E batarya pil güçlendirilmiş Yeni Üretim 1.Kalite A+++ Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor arkadaşlar bunu buldum bu nasıldır?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı