Rehber Eski Laptopları Monitör Olarak Değerlendirme

xNereY

Centipat
Katılım
12 Eylül 2019
Mesajlar
240
Merhabalar konuyu çok uzatmadan direkt geçeceğim. Alt tarafta size eski dizüstü bilgisayarlarınızı nasıl iki, üç monitör haline dönüştürebiliriz onu anlatacağım.

Eskiden dizüstü bilgisayar monitörlerini sökerek kablolarla yapabiliyorduk, fakat artık o şekilde uğraşmamıza gerek yok. Elinizde eski kullanmadığınız bir dizüstü bilgisayar bulunmaktaysa maalesef minimum içerisinde Windows 7 kurulu olması gerekmekte. Windows 7, Windows 8/8.1 veya Windows 10 olması gerekmektedir. İkinci monitörler genellikle hayatımızı kolaylaştırmak amaçlı olduğu için yani oyun oynamak gerekmediğinden dolayı 400-500 TL'ye ikinci el bir dizüstü bilgisayar alarak hem bilgisayar hem de monitör olarak kullanmanız için işe yarayabilir.

Bu uygulama internet üzerinden dizüstü bilgisayarınızı monitör olarak algılıyor ve bilgisayarınıza aynı bir kablolu bağlantı yapmış gibi ses geliyor fakat internetinizi kullanarak bağlanıyor. Kullanmak için internetinizin çok iyi olması gerekmediğini düşünmekteyim. 16 Mbps internet hızım ile kullanabiliyorum. Ara sıra ufak takılmalar ve pikselleşme oluyor ama pikselleşme çok fazla olmadığından okuyabiliyorsunuz ve takılmalarda rahatsız etmiyor.

Uygulamamızın ismi Space Desk'dir uygulamamızı bilgisayarınıza ve dizüstü bilgisayarınıza kurarak açınız sonrasında ise iki bilgisayarda da şu şekilde panel gelmektedir.

panel.png


Panel ayarlarınıza erişmek için iki bilgisayarda da üç noktaya tıklayınız.

3 nokta.png


Sonrasında üç nokta açıldıktan sonra bağlantıları aktif etmek için "On" tuşuna tıklayınız.

on.png


Sonrasında dizüstü bilgisayarınızın diğer bilgisayarınıza bağlanması için bağlantıya tıklayınız. Karşınıza şu şekilde bir site açılacaktır. Bu siteyi 2. monitör olarak kullanacağınız dizüstü bilgisayarı üzerinden açınız. Sonrasında ise bağlanmak istediğiniz bilgisayarınızın yukarıda gösterdiğim gibi paneline dönerek, İP-Address kısmını 2. monitör olarak kullanacağımız dizüstü bilgisayarda açtığımız siteye yazınız ve "Connect"'e tıklayınız.

html.png


Bağlandığınızda ekran çok büyük ayarsız gözükecektir. Bağlandığınız bilgisayara yani 2. monitör olarak kullanmadığınız diğer bilgisayarın paneline yine giriniz bağlantıları doğru yaptıysanız "Connections" kısmında 1 olarak gözükecektir tekrar üç noktaya tıklayınız ve "Display Settings..."'e tıklayınız.

display.png


Çıkan ayarlar kısmında 2. monitörü seçerek aşağıya doğru ininiz.

ayar aşa.png


Benim ayarlarım bu şekilde sizde kendi çözünürlüğünüze göre ayar yapınız. Bir uygulamayı ikinci monitöre çekmek için yani ikinci monitörde ayrı birincide ayrı işlem yapabilmek için "Birden çok ekran" da "Bu ekranları genişlet" seçeneğini seçiniz.

montor ayar.png


Bu kadar bunları yaptığınızda eski dizüstü bilgisayarlarınızı ikinci monitör olarak değerlendirebiliyoruz.
 
Son düzenleme:
Yukarı