Eski nesil güçlü işlemci vs yeni nesil orta derece işlemci

Hangi nesil ve mimari daha iyi?

• Eski nesil güçlü işlemci

Oy: 10 38,5%
  • Daha yeni nesil orta performanslı işlemci

Oy: 16 61,5%

• Oy verenlerin toplamı
    26

ibrahimerror

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Yeni oyunları açabilen bir bilgisayar toplamak istiyorum. Ama işlemci konusunda kararsızım. Eski nesil güçlü işlemci mi? Daha yeni nesil orta derecede performans veren işlemci mi? Örnek olarak intel i5 2500k vs intel i5 3330 veya benzeri bir işlemci verilebilir. Sizce hangisi daha iyi? Oyun performansı olarak hangi tür daha iyi performans verir? Hangisi ağ bağlantılı oyunlarda daha iyidir?

Verdiğimiz örneklere göre değişir. Örneğin i7 4790K ve i5 6600 ikilisi hakkında konuşacak olursak ben eski nesil güçlü işlemci derim. Ama başta dediğim gibi verdiğimiz örneklere göre vereceğimiz kararlarda değişecektir.

Yeni nesil sizin için daha iyi olacaktır. İlerde işlemci değiştirmek isterseniz daha iyi bir işlemci alabilirsiniz.
Fakat elinizde İntel core i5 2500k var ise değiştirmeye gerek yok. Overclock yaparak yeni nesil işlemcileri geçebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
İ5 2500k ile i5 3330'u karşılaştıracaksanız i5 2500k derim çünkü en belirleyici iki özelliği üretim zamanlarının aralarında çok fazla bir fark olmaması ve çarpan kilidi açık bir işlemci yani biraz daha voltaj vererek daha iyi performans alabilirsiniz.
Eski işlemcinin dez avantajları ise eski üretim olduğundan diğerine kıyasla daha çok ısınmaları ve yine daha çok enerji tüketmeleridir. Bir de overclock uygulayınca çok fazla enerji yer işlemciniz.
Fazla ısınıyor demiştim az önce ama iyi bir hava soğutucu ya da herhangi bir sıvı soğutucu ile soğutursanız herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız herhalde. :)

2500k eski 3330 yeni mi oluyor? Karşılaştırma yanlış bir kere. İkisine de eski nesil işlemci denebilir. Derseniz ki i7 2600k ve i5 6400 falan, o zaman işin rengi değişir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı