Eski nesil işlemci ile yeni nesil anakart uyumu

• Konuyu başlatan poe
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 4B

poe

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, bir sorum olacak.

Eski nesil işlemci, yeni nesil anakartlarda çalışır mı?

Örnek verecek olursak, i5-2500K ile Z370 chipsetli anakart çalışır mı?

Malum eski nesil işlemci bulmak kolay olurken anakart bulmak zor olabiliyor. Yanlış anlamayın, merakımdan soruyorum :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni nesil anakartlar yeni nesil işlemcilerle uyumlu olur, bu şekilde üretilir. RAM'ler için de aynı durum geçerli. Yani eski bir islemciyi alıp güncel chipsetli bir anakarta takamazsınız. Üretim mimarileri vs. her şey farklı.

Soket uyuma bakmanız gerekiyor. Ya da direkt elinizde olan anakartın hangi işlemcileri desteklediğine bakabilirsiniz.
Anladım. Kafama takılan şey şu oldu, sadece i5-2500K gibi bir işlemciyi ikinci elde 350 TL civarına bulabilirken desteklediği chipsetteki anakartı bulmak cok zor. Overclock yaparak en kötü 3.5 GHz kullanılsa bile 1080p'de orta halli bi ekran kartıyla iyi FPS alınabilir diye düşündüm. O yüzden yeni nesil anakartla çalışır mı diye sordum. Anakart güncel olduğu için ileride de işlemci güncellenebilir.
Şu mantığı hep sevmişimdir. İyi işlemciyle herkes iyi performans alır, önemli olan eskiyle iyi performans almanın mutluluğu daha başka oluyor :)

@@poe
Evet dediğinizi ben de düşünmüştüm ama gerçekten eski nesil anakart bulması zor olabiliyor. Bulsan bile bazıları abartı fahiş fiyat veriyor. O fiyata da yeni sistem topluyoruz zaten.

Yeni nesil anakartlar yeni nesil işlemcilerle uyumlu olur, bu şekilde üretilir. RAM'ler için de aynı durum geçerli. Yani eski bir islemciyi alıp güncel chipsetli bir anakarta takamazsınız. Üretim mimarileri vs. her şey farklı.

Satış pazarlama taktiği tabiki de :)

@@poe
Evet dediğinizi ben de düşünmüştüm ama gerçekten eski nesil anakart bulması zor olabiliyor. Bulsan bile bazıları abartı fahiş fiyat veriyor. O fiyata da yeni sistem topluyoruz zaten.

Aynen anlatmak istediğim kısaca oydu zaten. İnsanlar eski chipsetli karta güncel chipsetli anakart fiyatı istiyor.

İnsan doğal olarak yeni nesil eski nesili destekler mi diye düşünüyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı